Zavřít reklamu

Světem elektroniky hýbe od včerejšího dne kauza týkající se sporu Spojených států amerických a Číny. Ten vyústil v bojkot výrobce mobilních telefonů Huawei Googlem i dalšími americkými společnostmi. Jak se s aktuálními problémy Huawei může vypořádat? A co vlastně tento bojkot od Googlu, Intelu, Qualcommu a dalších firem může způsobit?

Dceřiná společnost Honor začne brzy prodávat nový model. Jak to bude s ním a Androidem?:

Na první pohled se zdá být nejvážnějším problémem bojkot Googlu. Ten totiž poskytuje operační systém Android, který běží na všech mobilních telefonech Huawei. Bez oficiální podpory by tak mohly telefony přijít o možnost stahovat aplikace z Play Storu a samozřejmě by také nebylo možné používat oficiální aplikace Gmail, Google Maps či například YouTube. Ano, určitě se nabízí možnost stáhnout si aplikace třetích stran, ale bude se to líbit uživatelům?

Navíc se už poměrně dlouho spekuluje o tom, že Huawei připravuje vlastní operační systém a jejich budoucí telefony by tak mohly být na Googlu zcela nezávislé. Stěžejní by v případě tohoto scénáře bylo, kolik aplikací by Huawei nabízel ve svém digitálním obchodě. Z pohledu softwaru by se tedy Huawei mohl s aktuálním problémem vypořádat celkem dobře, větší problém tedy může být bojkot ze strany hardwarových firem.

Těmi jsou především tři největší dodavatelé čipů na světě – Intel, Qualcomm a Broadcom. Nedostatek potřebných hardwarových součástek pro výrobu určitého objemu mobilních telefonů by pro Huawei mohl být likvidační. Vzhledem k tomu, že se spor mezi USA a Čínou táhne už poměrně dlouho, společnost s případnými problémy počítala a snažila se na ně připravit. Má tak aktuálně zásobu potřebných součástek na několik příštích měsíců. Během této doby tak může Huawei hledat náhradní dodavatele, aby výroba telefonů mohla pokračovat.

Huawei navíc obdržel i dočasnou licenci od americké vlády a může aktualizovat současné mobilní telefony po další tři měsíce. Tato licence vyprší 19. srpna a na to, co bude následovat, si ještě musíme počkat. Jedná se o dostatečně dlouhou dobu a je možné, že během ní dojde k určité dohodě a zrušení bojkotu. Pokud by výsledkem bylo vytvoření a přechod Huawei na vlastní operační systém a najití nových dodavatelů, například přímo z Číny, nejvíce by tratily právě Google a hardwarové společnosti v čele s Intelem a Qualcommem. Huawei je pro ně totiž jedním z největších zákazníků a přišly by tak o obrovské zakázky a tím pádem i tržby.

Huawei

Související články

Dnes nejčtenější