Zavřít reklamu

Steve Jobs byl ve své době jedním z největších vizionářů naší planety a jeho filozofie v Applu přetrvává i doteď. Přestože každý z nás ví, že se zasloužil o založení jablečné společnosti a nastolil naprostý převrat na trhu s osobními počítači, stále zde přetrvává několik mýtů o jeho životě, které zkrátka nejsou pravdivé. V dnešním články na ně tedy nahlédneme a vysvětlíme si správnou podstatu věci.

V práci doslova šikanoval své podřízené

Ze všech mýtů je tento pravděpodobně asi nejznámější a téměř každý, kdo se byť jen jemně zajímá o Apple, o něm minimálně jednou slyšel. Údajně měl totiž Jobs doslova šikanovat své zaměstnance, a to pouze proto, aby pracovali přesně podle jeho pravidel a požadavků. Pravda je však spíše taková, že jako výkonný ředitel technologického giganta zkrátka musel udržet maximální pořádek a nemohl si dovolit žádné „flákače“. Není taktéž žádným tajemstvím Jobsův perfekcionismus, který v tomto pravděpodobně sehrál své. Zatímco se Jobs soustředil i na minimalistické detaily, jeho zaměstnanci se o tohle již natolik zajímat nemuseli. Otec Applu byl však návrhem co nejlepšího produktu doslova posedlý a pokud se mu nelíbil byť jen kousek prototypu nebo návrhu, produkt přes něj neprošel.

Neměl smysl pro humor a byl stále vážný

Tento mýtus úzce souvisí s tím výše zmiňovaným. I na něj však existuje racionální vysvětlení, jelikož kdyby vy jste byli v pozici jako on a museli řídit společnost jakou je Apple, rozhodně by vám často do smíchu nebylo. Podle spoluautora knihy Becoming Steve Jobs Brenta Schlendera, měl Jobs svůj specifický humor, kterému každý nemusel úplně porozumět. Mýtus taktéž vyvrací jeho vtípek, který si neodpustil při představování vůbec prvního iPhonu. Tehdy totiž zavolal přímo z konference do Starbucks a chtěl si objednat čtyři tisíce káv Latté s sebou, přičemž objednávku hned zrušil a do telefonu řekl, že si spletl číslo.

Jeho výplata činila pouze $1

Naopak tento mýtus je z části pravdivý. Steve Jobs byl po jednu dobu dokonce nejbohatším mužem planety, což si upřímně řekněme, že by s takovouto částkou na výplatní pásce asi nedokázal. Apple však lidi na nejvyšších pozicích za jejich práci odměňoval bonusy a dával jim své akcie. Jobs například v roce 2000 obdržel od společnosti za vysoké prodeje počítačů vlastní letadlo, jehož hodnota byla vyčíslena na dvě miliardy korun. V dubnu roku 2011 vlastnil otec Applu dokonce více než 128 milionů korun právě v akciích jablečné společnosti a podle magazínu Forbes (číslo z roku 2010) byl 136. nejbohatším člověkem planety. Přestože byla jeho výplata tedy skutečně nízká, dostával obrovské částky v takzvaných dividendách. Doposud se však neví, zdali je nějak investoval či nikoliv.

Nesnášel Billa Gatese

V tehdejší době byly společnosti Apple a Microsoft největšími technologickými rivaly, kteří trhu dominují i doteď. Podle známého mýtu proti sobě Steve Jobs a Bill Gates kuli pikle při každé příležitosti jen proto, aby svého protivníka úplně zničili a stali se tak naprostým monopolem. Pravda je však taková, že tito dva muži spolu nikdy neměli žádný problém a vzájemně se respektovali. To dokazují i dřívější rozhovory, v kterých si prokazovali úctu a nikdy proti sobě neřekli nic špatného. Bill Gates dokonce jednou uvedl, že to byl právě Jobs, kdo jej jako vizionář inspiroval. Když se navíc Gates dozvěděl o špatném zdravotním stavu Jobse, rozhodl se mu poslat dopis, což jasně dokazuje, že se o žádné nepřátele nejednalo.

Byl technologickým géniem

Steve Jobs byl velice inteligentní a talentovaný muž, který rozhodně věděl, jak prodat jeho produkt. Opět podle výše zmiňovaného spoluautora knihy Becoming Steve Jobs údajně Steve toho moc o digitálních technologiích nevěděl. Čemu však velmi dobře rozuměl, byl návrh produktu. Přesně věděl, které materiály musí zkombinovat, aby dosáhl co nejlepšího výsledku. Spousta znalých lidí Jobse dokonce označuje více za Picassa než Einsteina, avšak stále si je třeba uvědomit, že bez něj by Apple dost možná nebyl.

Nesnášel Japonsko

Někteří z vás již tento příběh možná slyšeli a osobně musím uznat, že je tento mýtus pravděpodobně nejvtipnější. Když byl totiž v roce 2010 Jobs na dovolené v japonském Kyotu, měl problémy s nástupem do letadla při jeho návratu zpět do států. Ochranka letiště ho totiž nechtěla nechat nastoupit z důvodu, že u sebe měl známou ninja hvězdici. Kvůli tomu se Jobs urazil a zakřičel, že se již do Japonska nikdy v životě nevrátí. Později na celou aféru reagoval samotný Apple prohlášením, v kterém stálo, že přestože Jobs skutečně byl v dané destinaci na dovolené, celý incident byl smyšlený a nikdy k němu nedošlo. Avšak uznejme, kdyby se to skutečně stalo, byla by to vážně sranda.

Za všechno si bral zásluhy

Pokud jste někdy sledovali nějaké filmy o Applu, určitě jste si mohli povšimnout, že se v téměř každé scéně Jobs chová jako narcista, který si přivlastňuje veškeré zásluhy a tváří se doslova jako bůh. Například v životopisném snímku Steve Jobs je scéna, při které se spoluzakladatelem Stevem Wozniakem dojde k bouchnutí nervů kvůli chystané prezentaci počítače Apple II. Pravdou však je, že by Wozniak ani Jobs nikdy takto nemluvili se svým přítelem, jelikož se vždy vzájemně respektovali a důvěřovali si. To potvrdil i samotný Wozniak a údajně je tato scéna ve filmu značně přestřelená.

Ve skutečnosti bychom tedy neměli věřit všemu, co si na internetu najdeme. Mýtů o Stevu Jobsovi by se dalo najít dost možná ještě více, avšak s hledáním pravdy by to již tak jednoduché nebylo. Znali jste některý z těchto mýtů?

Související články

Dnes nejčtenější