Zavřít reklamu

Jak iPhone stárne, klesá zároveň kapacita baterie, která může být po pár letech úplně žalostná. Na vině obvykle bývá sám uživatel, protože ji nevědomky opotřebí mnohem více, než je potřeba. Mezi uživateli jsou pak nezodpovězené otázky „co ji zničilo?“ a „proč mi vydržela jenom dva roky, když jemu tři?“. Důvodů může být více a my se vám v následujících řádcích pokusíme rozebrat alespoň nejzásadnější, kterým se dá celkem snadno vyvarovat.

Způsobů rychlejšího opotřebení existuje podstatně více, mnohé jsou „provozní“, jako třeba vysoký jas nebo neustále spuštěných 30 aplikací, takže je procesor, RAM, i zbytek telefonu neustále pod zátěží. Baterie pak začne vypovídat službu o několik měsíců dříve, v extrémních případech nevydrží nová baterie ani den už po roce a půl. Její průměrná životnost je 2-2,5 roku, kdy vydrží v průměru celý den, a poté se začne buď rychle vybíjet/nabíjet, nebo skokově ztratí kapacitu, a vydrží nabitá třeba jen pár hodin.

Úplné vybití baterie a „uložení ke spánku“

Tohle bývá problém u starších baterií, nebo u záložních telefonů, které vytahujete z šuplíku jednou za pár měsíců. Pokud není jejich baterie, potažmo akumulátor, dostatečně nabitý (doporučuje se mezi 40 a 70 %), a ukládáte ho ke spánku třeba s 5 %, nemusí jít po těch několika měsících zapnout. Důvodem je, že ačkoliv není využíván, dochází k pomalé ztrátě, která může vést k tzv. podbití. Ne každou baterii se pak podaří oživit, u většiny by to ale jít mělo.

Nabíjení v extrémních teplotách

Někdy si to člověk ani neuvědomí, zapojí iPhone na nabíječku a položí ho do blízkosti topení nebo na místo, kam v létě praží slunce. Už při samotném nabíjení bývá někdy telefon abnormálně teplý (hlavně při používání výkonnější nabíječek), a když ho ještě rozpaluje přímé slunce, trpí dvojnásob. iPhone tak nejlépe nabíjejte při běžné pokojové teplotě, a v létě ho schovejte do stínu.

Špatná je ale i nízká teplota, která může baterii doslova zlikvidovat. Zejména iPhony jsou na to náchylné kvůli kovovému tělu, na kterém je baterie nalepena bez větší ochrany. V zimě je tak celkem běžné, že baterie z ničeho nic umře, nebo se začne chovat podivně (nejčastěji tak, že procenta skáčou nahoru a dolů). V zimě ho tak noste (a teplota někdy nemusí klesnout ani k nule) na místě, kde nemůže být baterie vystavena nízké teplotě.

Užívání rychlonabíječek a bezdrátových nabíječek

Mít nabito 50 % baterie během 30 minut je super, ke všemu, když chvátáte, a na nabíjení prostě není čas. Jenomže rychlonabíječky vyvíjí na telefon, zejména na baterii, větší zátěž než ty základní 5W. V důsledku je pak baterie více opotřebována, v praxi jí zkrátíte život i o pár měsíců. Podobný efekt mají i bezdrátové nabíječky, které navíc můžou iPhone zahřívat více, než je žádoucí.

Obecně se dá říci, že baterii může škodit relativně dost věcí, avšak i přesto se její životnost může zkrátit „jen“ o pár měsíců. Pokud tedy některé zlozvyky děláte i vy a nejste si úplně jistí, zda dokážete přestat, důvod k obavám mít nemusíte. V případě potřeby holt baterii vyměníte jen dříve než uživatel, který se na ní snaží dávat pozor. Ani ten se však výměně po letech užívání samozřejmě nevyhne.

Související články

Dnes nejčtenější