Zavřít reklamu

Před pár dny jsme vás informovali o výši plateb, které Apple odvádí Amazonu za jeho cloudová řešení. Tato částka zprvu mnohé překvapila, jelikož dosahuje výše zhruba 30 milionů dolarů měsíčně. Ročně si tedy Amazon za své cloudové řešení Amazon Web Services přijde na pořádný balík peněz a to nejen od Applu – jeho službu využívají i společnosti jako Snap, Lyft nebo Pinterest, které ovšem platí zhruba polovinu toho co Apple. Jak se však zdá, prvotní zděšení bylo svým způsobem zbytečné. V minulosti totiž Apple „dotoval“ Amazon daleko více.

Zpravodajcům z The Information se podařilo včera zjistit velmi zajímavé údaje. Potvrdili to, že Apple v roce 2018 zaplatil Amazonu přibližně 370 milionů dolarů, což odpovídá tvrzením předchozího zdroje, tedy zhruba 30 milionů dolarů měsíčně. Potvrzen byl dále i fakt, že by se měla letos tato částka mírně zvýšit. Zajímavé však je, že rok dříve, tedy v 2017, Apple zaplatil Amazonu za jeho Amazon Web Services mnohem více. Web hovoří o 775 milionech dolarů. Důvod poklesu těchto poplatků je jednoduchý, Apple pozvolna přechází na své vlastní interní servery.

O tomto záměru jsme slyšeli už v roce 2016. Šlo o „projekt McQueen“ a jeho cílem bylo odstranit závislost společnosti Apple na poskytovatelích cloudových služeb třetích stran. Ač Apple pomalu přechází na své vlastní servery, stále v tomto ohledu spolupracuje s konkurenčními službami jako Amazon Web Services, Microsoft Azure nebo Google Cloud Platform. Apple v minulosti oznámil, že vynakládá miliardy dolarů miliardy dolarů na vybudování vlastní infrastruktury datových center. Konkrétně se má jednat o 10 miliard dolarů na výstavbu několika budov v USA v příštích pěti letech. Datová centra ale staví i jinde ve světě a jak se zdá, přesun dat na ně se mu daří poměrně rychle.

icloud

Související články

Dnes nejčtenější