Zavřít reklamu

V předchozím díle našeho seriálu o programování jsme si podrobněji rozebrali metody volané na String a vysvětlili jsme si, jak s tímto datovým typem pracovat. Jak jsem v závěru posledního článku slíbil, dnes si zkusíme naprogramovat již nějakou aplikaci, která skutečně něco dělá. Doposud jsme zvládli pouze kalkulačku, která sice může být užitečná, ale pojďme toho zkusit o trošku víc.

Představme si například situaci, kdy budeme uchovávat jednotlivé produkty, které budeme následně rozdělovat podle toho, zdali se jedná o jídlo či nikoliv. Jak vás již mohlo napadnout, pro takovýto účel si vytvoříme dvě pole. Jedno pojmenujeme jidlo a druhé produkty. Následně pomocí cyklů a podmínek budeme načítat uživatelský vstup z klávesnice, který podle volby rozdělíme. Tato aplikace by se dala vylepšit způsobem, kdy by si uživatel mohl data na výstupu nechat uložit. To však prozatím s našimi znalostmi nedokážeme a budeme si muset vystačit s jednoduchým výpisem. Před nahlédnutím do galerie se pokuste o vyřešení sami, jelikož jedině tak si procvičíte vaše dosavadní znalosti programování.

Co tedy naprogramovat?

  • Aplikace uchovává data o produktech.
  • Ty následně rozdělí podle toho, zdali se jedná o jídlo či nikoliv.
  • Program se sám ptá na to, zdali si uživatel přeje přidat další záznam či nikoliv.
  • Po ukončení načítání se program zeptá, zdali si uživatel přeje vypsat jídlo, ostatní produkty, či rovnou všechno.
  • Po výpisu se program ukončí.

Celý program je rozepsán poměrně složitým způsobem a rozhodně by se dal zkrátit. Zvolil jsem však ten nejjednodušší postup, u kterého je naprosto jasné, co který řádek dělá a hned by vám mělo být jasné, o co se co stará. Pokud si však s řešením nevíte rady a nechcete program složitě opisovat, můžete si jej zkopírovat z tohoto odkazu. V příštím díle se můžete těšit na opět něco nového, co by vám mohlo pomoct v samotném programování.

swift-lsa-fb

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Související články

Dnes nejčtenější

.