Zavřít reklamu

V minulých dílech jste se mohli dozvědět především o teoretických aspektech programování ve Swiftu. Přestože se dá říct, že jsme se toho dosud moc nedozvěděli, je čas přejít na něco více praktického. V závěru minulého dílu jsem vám sliboval naprogramování vlastní jednoduché kalkulačky, k čemuž se taktéž dnes dostaneme. Než ale začneme, budeme si muset ještě říci něco o takzvaném parsování.

Parsování

Co vlastně klíčové slovo parsování znamená? Jednoduše se dá říct, že se jedná o převod textového řetězce na číslo. V našem seriálu budeme většinou načítat uživatelské vstupy z konzole, přičemž je nutné vědět, že každý uživatelem zadaný vstup se vrací v podobě datového typu String. Pokud tedy chceme po uživateli načíst číslo, musíme si jeho vstup posléze na Int nebo Float převést, neboli daný vstup naparsovat. V galerii níže si můžete prohlédnout popsané obrázky, které zobrazují jak dané parsování funguje a co je u něj potřeba.

Kalkulačka

Kalkulačka bude ve výsledku úplně jednoduchá. Na obrázku níže si můžete všimnout celého kódu, který řeší základní čtyři operace. Koukněte se tedy na kód a následně si vysvětlíme velmi důležitou věc, kterou jsem v závěru využil.

swift-lsa-kalkulacka-2

Již z obrázku je jasné, co jaký řádek kódu vlastně dělá. Nejprve si od uživatele načteme potřebná čísla, která program následně automaticky zpracuje. Ve výsledku tedy dostaneme výsledek hned pro všechny čtyři operace, což nemusí být úplně ideální, avšak nám to v současné době bohatě postačí. Co je na obrázku nové je zaobalení výpočtu do (). Toto řešení je striktně vyžadováno, a to z jednoduchého důvodu. Funkce print() požaduje String, ale my se jí snažíme dát číslo. Výsledná praktika se nazývá interpolace řetězců a rozhodně se s ní v budoucnu ještě setkáme.

swift-lsa-fb

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Související články

Dnes nejčtenější

.