Zavřít reklamu

V minulém díle našeho seriálu programování ve Swiftu jsme se seznámili s podmínkami. V dnešním článku se prvně podíváme na slibovanou konstrukci Switch a následně si díky ní vylepšíme kalkulačku z minulých dílů.

Switch

V čem se vlastně konstrukce Switch liší od klasických podmínek? Switch v podstatě větví samotné podmínky a odděluje je pomocí předvolených případů. K jejich využití dochází nejčastěji v případě různé volby, kdy přesně víme, co nám uživatel chce říct. Jelikož musíme počítat i s nejrůznějšími omyly a překliky, Switch nám nabízí i možnost default, která se vykoná v jakémkoliv případě, který nesplňuje předem zapsané možnosti. Takovéto vysvětlení se na první dojem může zdát jemně složité, ale ve skutečnosti se jedná o naprosto jednoduchou záležitost. Konkrétní fungování pochopíte z níže přiložené galerie, v které je každý snímek klasicky patřičně okomentován.

Na daných snímcích si můžeme povšimnout klíčového slova break. To označuje vyskočení z dané větve a indikuje se jím konec daného případu. Zpravidla se píše na konec každé větve ve switchi, avšak může se nacházet i uvnitř, ve výsledku nějaké proměnné. Na níže přiloženém snímku obrazovky, který je náležitě okomentován, si můžete prohlédnout přesnější chování klauzule break.

switch-vysvetleni-klauzule-break

Vylepšená kalkulačka

Pro vylepšení naší současné kalkulačky budeme potřebovat její kód, s kterým jsme pracovali v třetím díle našeho seriálu. Ten pomocí konstrukce Switch rozšíříme o možnost volby, díky čemuž dostaneme jeden přesný výsledek, který přímo uživatel požaduje. Kalkulačku taktéž ošetříme proti dělení nulou, o kterém všichni z matematiky víme, že není možné. Celý funkční kód naleznete na níže přiloženém snímku, který je taktéž patřičně okomentován. Kdybyste čemukoliv nerozuměli, své dotazy můžete klást do komentářů, kde se vám na ně pokusím co nejjednodušeji odpovědět.

swift-lsa-kalkulacka-se-switchem

Tímto kouskem kódu dostaneme ihned o poznání lepší kalkulačku. Přestože jsme ji podstatně vylepšili a samotný uživatel si již nyní může zvolit, co chce vlastně vypočítat, stále ji něco chybí. Přesně proto se v příštím díle seznámíme s cykly a na závěr jej implementujeme na přesně tento kód. Pokud vás dosud programování bavilo, zkuste naprogramovat kalkulačku, u které namísto switche použijete v minulosti zmiňovaný else if.

swift-lsa-fb

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Související články

Dnes nejčtenější

.