Zavřít reklamu

Na umělou inteligenci, neboli AI, můžeme nahlížet několika pohledy. Jednak se jedná o neskutečně zajímavé technologické odvětví, které se rozhodně bude v budoucnu rozvíjet, ale z druhé strany může jít i o hrozbu. Umožnit strojům samovolně myslet musí děsit každého, kdo někdy viděl film Terminátor. Ani Arnold Schwarzenegger však nedokáže vědce zastavit, takže se možnosti AI i nadále vyvíjí.

Vzpoury robotů se snad zatím bát nemusíme. Pravdou ale je, že jsou čím dál chytřejší:

Vědci z univerzity v Nottinghamu se zaměřili na umělou inteligenci, která bude schopna předpovídat a to například i informace o vaší smrti. Ale nebojte, takový přístroj, který by se na vás podíval a řekl datum úmrtí, ještě naštěstí neexistuje. Podařilo se jim však vyvinout AI se strojovým učením, které bylo schopné po sesbírání dat od více než 500 000 lidí určit, kteří z nich mohou zemřít předčasně. Výsledky tohoto systému byly dokonce přesnější než modely sestavené doktory.

Za přesné výsledky může především velmi dobře sestavený algoritmus, se kterým AI pracuje. Ten má k dispozici obrovské množství různých informací o daných lidech, které poté zpracovává. Doktor Stephen Weng, který celý projekt vede, prohlásil: „Povedlo se nám učinit důležitý krok kupředu tím, že jsme vyvinuli zcela unikátní umělou inteligenci se strojovým učením. Ta předpovídá možná rizika předčasného úmrtí u daného člověka“

Dále dodal, že k tomu potřebovali vyvinout nový model pro tyto předpovědi, který pracuje s širokou škálou faktorů. Mezi ně patří například také informace o denní spotřebě ovoce, zeleniny a masa. A rozhodně se nejedná o výzkum nepodložený daty. Ta totiž od více než půl milionů lidí ve věku 40 až 69 let sbírali výzkumníci od roku 2006 do roku 2016 a dá se tedy předpokládat, že výsledky se opravdu mohou opřít o pravdivá data.

Potrvá ještě dlouho, než se tato umělá inteligence dostane v reálném využití například do nemocnic. Na druhou stranu se rozhodně jedná o velmi dobrý začátek. A také je přesně toto směr, kterým by se AI měla ubírat, aby se lidé nemuseli bát, že jednou stroje ovládnou celou Zemi. Nabízí se však otázka, zda je vůbec odpověď na otázku, zda zemřeme předčasně či nikoliv pro člověka potřebná. Přeci jen, dozvědět se podobnou zprávu může být pro valnou většinu populace zdrcující a jejich život může podobná věc navždy změnit. Ale kdo ví. Třeba začneme právě díky podobných vychytávkám nahlížet i na smrt jinak.

hroby

Dnes nejčtenější

.