Zavřít reklamu

Apple včera představil svůj nový 10,5palcový iPad Air. Ten lze svým způsobem pokládat za levnějšího nástupce 10,5palcového iPadu Pro druhé generace, jehož prodej byl ukončen včera. Pojďme se podívat na srovnání parametrů obou modelů.

Klíčovým rozdílem je cena. Ta u nového iPadu Air začíná na 14 490 korunách, zatímco iPad Pro se po uvedení prodával od 22 990 korun výše. Oba tablety nabízely shodně úložiště o kapacitě 64GB a 256GB, iPad Pro navíc ještě disponoval 512GB variantou. Po stránce designu mají oba tablety řadu společných bodů – rozměry, tloušťku i celkový vzhled. Oba jsou opatřeny Home buttonem s Touch ID, sluchátkovým jackem a Lightning konektorem, iPad Air ale disponuje jen dvojicí reproduktorů, zatímco iPad Pro měl reproduktory čtyři.

Nový iPad Air je k dostání v barevných variantách Silver, Space Gray a Gold, připomínajícím Rose Gold variantu, ve které se vyráběl 10,5palcový iPad Pro. Oba tablety disponují Retina displejem s rozlišením 2224×1668 pixelů, 264 PPI a True Tone. 10,5palcový iPad Air má ale obnovovací frekvenci 69Hz, zatímco iPad Pro disponuje takzvaným ProMotion displejem s obnovovací frekvencí až 120Hz.

10,5″ iPad Pro:

Co se procesoru týče, je na tom iPad Air se svým Apple A12 Bionic čipem o něco lépe než iPad Pro, který byl osazen čipem A10X Fusion. Nový iPad Air rovněž na rozdíl od iPadu Pro disponuje Neural Enignem s podporou umělé inteligence a strojového učení. Baterie obou tabletů slibuje až deset hodin provozu na jedno jediné nabití.

Nižší cena iPadu Air se podepsala například na fotoaparátu – zatímco Air je vybaven 8MP zadním fotoaparátem, 10,5palcový iPad Pro disponoval 12MP senzorem. Zadní fotoaparát iPadu Air také postrádá LED blesk, optickou stabilizaci obrazu a Focus Pixels, výhodou je naopak to, že objektiv fotoaparátu nevystupuje z těla tabletu. Přední  7MP FaceTime HD fotoaparáty obou modelů jsou prakticky totožné.

Nový iPad Air:

Co se konektivity týče, oba iPady podporují standard 802.11ac Wi-Fi, iPad Air ale disponuje gigabitovým LTE, zatímco 10,5palcový iPad Pro je v tomto ohledu teoreticky pomalejší. iPad Air disponuje pokročilejším Bluetooth protokolem verze 5.0, u iPadu Pro se jedná o Bluetooth verze 4.2. Oba iPady nabízí kompatiblitu s Apple Pencil první generace a klávesnicí Smart Keyboard.

Výhodou iPadu Air oproti iPadu Pro je tedy jednoznačně nižší cena, uživatel si ale musí uvědomit, že s nižší cenou je spojená daň v podobě určitých omezení. V tomto konkrétním případě jde například o fotoaparát, absenci ProMotion displeje, optické stabilizace obrazu nebo LED blesku. iPad Air ale ve srovnání s iPadem Pro nabízí i výhody v podobě výkonnějšího procesoru, LTE konektivity i Bluetooth protokolu. Který z obou modelů je vám sympatičtější?

ipad-air-gallery-fb

Dnes nejčtenější

.