Zavřít reklamu

Přiznám se, že když Apple dnes dopoledne vypnul svůj Online Store, čekal jsem od něj maximálně přidání jarní edice řemínků pro Apple Watch. Přeci jen, jaro už je prakticky tu a v tomto období každý rok právě řemínky do Apple Storu přibývají. Navíc mi přišlo divné, že by Apple přidal do obchodu nové produkty bez jakýchkoliv fanfár, přestože má již za týden naplánovanou první letošní Keynote, na které by mohl alespoň pár minut jejich prezentací určitě ztratit. Příchod iPadů tak vnímám spíše jako překvapení a bohužel stále nevím, zda spíše dobré či špatné. 

Oba nové iPady přinesly skutečně zajímavá vylepšení v čele s podporou Apple Pencil či nejnovějším procesorem A12 Bionic, který tepe i v loňských iPhonech XS a XR. Zatímco u iPadu Air mi však dává tento krok vcelku smysl, protože má být jakýmsi mezistupněm mezi iPadem 6. generace a iPadem Pro, u iPadu mini smysl spíše postrádám. Jasně, výkonu není nikdy dost. Na druhou stranu, je skutečně toto zařízení určeno pro cílovou skupinu, která takto brutální výkon využije? Ruku na srdce. Naprostá většina z nás nevyužije výkon ani v iPhonech a to již minimálně poslední dva až tři roky. Je tedy prakticky jasné, že to ani u tohoto produktu nebude jinak. 

iPad mini je ve světě i přesto, že se displeje iPhonů stále zvětšují, pořád velmi oblíbený. Jeho cílová skupina však rozhodně nejsou, respektive nebyli profesionální uživatelé, kteří by výkon procesoru dokázali využít naplno, ale spíše běžní uživatelé, kterým mini vyhovoval díky jeho kompaktním rozměrům například při sledování filmů v posteli či studování internetových článků. Do úprav fotek se na něm ale pouštěl málokdo a to nikoliv proto, že by na ně neměl dostatek výkonu, ale zkrátka proto, že 7,9” displej je zkrátka a dobře poměrně limitující faktor. 

Už chápete, kam svými řádky směřuji? Pokud hádáte, že k ceně, trefili jste se do černého. Ta je totiž u nového mini relativně vysoká – začíná totiž na 11 490 korunách. Ano, v porovnání s jinými produkty od Applu se stále jedná o dobrou cenu. Nemohla ale být ještě o něco lepší? Určitě mohla. Po Applu bych však rozhodně nežádal, aby svůj nový mini zlevnil se stávajícím hardwarem, jelikož by šel v tomto případě sám proti sobě. Spíš mě napadá otázka, proč ještě více nenaslouchal svým uživatelům a novinku neušil na míru její cílové skupině? Proč bych měl mámě či dítěti kupovat tablet za 11 490 korun, který je dle mého názoru velikostně pro ně naprosto idální, avšak jeho ostatní specifikace jsou i přesto, že jsou vynikající, ve výsledku spíše mínusem, protože je zkrátka a dobře jen málokdo naplno využije? Přitom implementace staršího procesoru by hanba určitě nebyla. Vzpomeňme na loňské představení iPadu 6. generace. Apple do něj vložil čipset A10 Fusion z iPhonů 7 místo A11 Bionic za iPhonů a X a kritiku za to rozhodně neslízl. Proč? Protože jsme všichni pochopili cílovou skupinu a evidentně jí pochopil i on sám. Naopak jej mnozí z nás za tento krok vynáší do nebes, jelikož tento tablet šlape perfektně a zároveň se prodává za vynikající cenu.

Jak tedy novinku pár hodin po jejím představení zhodnotit? Vlastně sám nevím. Mám z ní totiž pocit, že se Apple snaží zcela odklonit od jejího prvotního smyslu a přetvořit jí stejně jako Mac mini na nástroj pro profesionální či náročné uživatele. Zatímco však u Macu mini se tato vize nezdá nereálná, u iPadu mini jsem v tomto ohledu spíše skeptický. Profesionální uživatelé tu totiž bude prakticky stoprocentně limitovat velikost. Běžné uživatele pak může zas limitovat cena, která je sice svým způsobem přijatelná, byť lehce vyšší než u předešlé generace, ale na druhou stranu z velké části zahrnuje něco, co vlastně ani nevyužijete na maximum. Třeba ale budu po recenzi, kterou vám na Letem světem Applem přineseme, mluvit jinak. 

ipad-mini-gallery-2

Dnes nejčtenější

.