Zavřít reklamu

Nakupování online je stále jednodušší. Nově k tomu v České republice napomáhá i Apple Pay. Zákazníci navíc stále častěji nakupují přímo z mobilů. „Přes mobil nebo tablet už platí více než čtvrtina lidí,“ říká Barbora Tyllová, country manažerka PayU Česká republika, Slovensko a Maďarsko.

Jak roste podíl plateb z mobilních telefonů?

Roste dlouhodobě a spolehlivě. Je patrné, že internetové aktivity lidí se přesouvají do mobilních zařízení, a to se týká i nakupování. Nejde jen o samotné platby, ale i kroky, které jim předcházejí. To je například vyhledávání a porovnávání různých nabídek. Takto mobil do svých nákupů zapojuje už zhruba polovina zákazníků. A více než čtvrtina lidí přes mobil nebo tablet už provede i platbu.  

Jaký je podíl Android a Google?

Podle údajů z globální platební sítě PayU mobil k nákupům využívají více majitelé zařízení Apple. Právě přes ně jde většina mobilních plateb.

Co rozvoji mobilních plateb pomáhá?

Souvisí to určitě s rozšířením a rozvojem mobilním telefonů a mobilních datových tarifů. Internet v kapse je dnes pro mnoho lidí běžnou součástí života. Stejně tak hraje roli i rozvoj e-commerce, který je v České republice masivní. Je tu přes 40 000 e-shopů, což v přepočtu na jednoho obyvatel patří k nejvyšším číslům v Evropě. Rozhodující roli hrají také inovace, které přinášejí mimo jiné zjednodušování plateb.

Apple Pay je v České republice velmi oblíbené:

Je naopak něco, co platby z mobilů brzdí?

Některé internetové obchody neupravují nabízené možnosti platby pro zařízení, jejichž obrazovky mají šířku několika centimetrů. Není pak snadné na nich nakupovat. Naštěstí už si většina prodejců význam a sílu mobilů uvědomuje a technologicky se mu přizpůsobují. Ti, kteří to neudělají, budou pro zákazníky méně atraktivní. Realitou také je, že nákup nedokončí desítky procent zákazníků. Důvodů může být samozřejmě více, jedním z nejčastějších je také platba. Proto je pro obchodníky obzvlášť důležité mít rychlý a jednoduchý platební systém.

Jaké novinky jste v tomto směru v poslední době přinesli?

Z pohledu obchodníků je to například naše globální platforma PayU Hub. Ta jim usnadňuje přeshraniční platby, jejichž objem rychle roste. Díky PayU Hubu je pro e-shopy velmi jednoduchá expanze do zahraničí. Dokáží díky němu jednoduše zrealizovat online platby po celém světě ve všech existujících měnách prostřednictvím více než 300 platebních metod. Nedávno jsme také vyměnili náš antifraud modul za nový, který nejen nám, ale zejména našim klientům pomáhá odhalovat podvodné transakce.

A z pohledu běžných zákazníků?

Těm mezi prvními zpřístupňujeme moderní platební metody. úplně poslední novinkou, kterou jsme zpřístupnili v únoru, je Apple Pay. Již máme na této platební metodě první aktivní eshopy (například Pilulka.cz) a podle prvních reakcí to vypadá, že o tento typ platby bude opravdu velký zájem. Další velmi zajímavou novinkou z poslední doby je také Google Pay. Obě služby nabízejí velmi rychlý a snadný způsob platby, díky kterému mohou zákazníci zaplatit za své nákupy jediným kliknutím, aniž by museli při každé transakci přepisovat údaje o kartě. Google Pay i Apple Pay chrání data karty několika úrovněmi zabezpečení pomocí nejmodernějších infrastruktur pro ochranu dat na světě.

Související články

Dnes nejčtenější