iStores.sk
iStores.sk

Apple Pay ještě letos zamíří do Česka. Získali jsme vyjádření několika bank

A příchodu Apple Pay do Česka jsme v posledních měsících až letech slyšeli tolikrát, že bychom to už ani nenapočítali na prstech ruky. I když náznaky byly opravdu časté, zatím se k nám služba nedostala. Přitom v listopadu minulého roku obdržel náš čtenář odpověď z e-mailu samotného Tima Cooka, že ke spuštění Apple Pay na našem trhu dojde opravdu brzy. Na začátku roku pak MONETA Money Bank prozradila v dokumentu pro investory, že Apple Pay dorazí do Česka v první polovině tohoto roku. Zatím je však ticho po pěšině, a tak jsem se rozhodli zeptat několika českých bank, jak to s platební službou od Applu a s jejím příchodem na český trh aktuálně vypadá. Odpověď jedné z nich byla více než pozitivní.

Vzhledem k loňskému příchodu Google Pay (původně Android Pay) na náš trh se na plné obrátky rozjely i spekulace o nasazení Apple Pay. Zatímco si ale jablečná platební služba dává na čas, Google Pay se neustále rozšiřuje a v prvních měsících letošního roku ji začalo podporovat hned několik českých bank. Spolu s tím ale vypluly na povrch další zprávy o Apple Pay a server euro.cz přišel s informacemi, že na jejím zavedení pracuje například J&T Banka. Jedná se však o nepotvrzené spekulace, protože po námi vzneseném dotazu směrem k mediálnímu zastoupení banky, jsme dostali následující odpověď.

„Nebudeme se vyjadřovat k mediálním spekulacím. Děkuji za pochopení.“

I navzdory tomu jsme ale kontaktovali další banky. Zatímco od některých jsme nedostali odpověď žádnou, jiní se vyjádřili neutrálně a vesměs stejně. Většina se odvolávala na Apple a na jeho rozhodnutí, zda a kdy konkrétně hodlá Apple Pay v České republice spustit. Nicméně jedna z bank, konkrétně ruská Sberbank, nám odepsala vesměs pozitivně a především prozradila, že by k nám měla Apple Pay zavítat ještě v letošním roce.

„Mohu potvrdit, že letos plánujeme kromě nového online bankingu spustit i nové bezkontaktní karty, po zavedení těchto produtků rozšíříme služby i o platby mobilem (NFC platby, Google Pay, případně i Apple Pay). Očekáváme, že počet zájemců o využívání této služby bude postupně narůstat s tím, jak roste počet telefonů, které ji umožňují a preference lidí využívat nové technologie, které zjednodušují nejen platby, ale celkově i správu financí. Tato služba tak bude další přidanou hodnotou k novému online bankovnictví, které přinese vyšší komfort a jednoduchou a přehlednou správu financí. Ohledně platby pomocí Apple Pay očekáváme, že bude umožněna v letošním roce.“

Vyjádření ostatních bank bylo více méně podobné. Dobrou zprávou ale je, že drtivá většina z nich má zájem začít Apple Pay podporovat, jakmile na náš trh vstoupí. Díky tomu vzniká velká pravděpodobnost, že hned při startu nabídne službu hned několik bank a další budou následovat v brzké době.

Komerční banka:

„Děláme maximum pro to, abychom zůstali leadrem v platebních inovacích a byli i mezi prvními, kdo budou Apple Pay v ČR podporovat. V tuto chvíli je však podstatné, kdy společnost Apple začne službu v ČR podporovat. A na tuto otázku odpověď zatím neznáme.“

Air Bank:

„Apple zatím do Česka  s touto technologií placení nepřišel, takže nic nepřipravujeme. A ani neznáme termín, kdy by Apple v Česku tento způsob placení mohl zpřístupnit. Proto klienti Air Bank, kteří využívají systém iOS, mohou zatím dál využívat pro placení třeba bezkontaktní nálepku, kterou si nalepí na kryt svého chytrého telefonu.“

MONETA Money Bank:

„Usilujeme o to stát se digitálním lídrem českého bankovního trhu. Proto naši pozornost zaměřujeme také na oblast mobilních plateb, jako jsou Android Pay a Apple Pay. Placení mobilem prostřednictvím Android Pay jsme uvedli na tuzemský trh v listopadu loňského roku jako první velká banka. Co se týká Apple Pay, máme ambici být první bankou v České republice, která tyto mobilní platby nabídne svým klientům. Rozhodnutí o případném spuštění Apple Pay v Česku je plně na straně společnosti Apple, o čemž informujeme i v naší prezentaci pro investory zveřejněné na webových stránkách banky v prosinci loňského roku.“

Česká spořitelnaČSOB bez vyjádření.

Zůstává tedy otázkou, kdy přesně se Apple Pay v našich končinách dočkáme. Podle plánu MONETA Money Bank by se tak mělo stát v první polovině tohoto roku, tedy konkrétně do konce června. Osobně ale tak optimistický nejsem a přikláním se spíše k možnosti, že ke spuštění dojde na podzim, tedy až někdy ve čtvrtém čtvrtletí. Celkově ale bude nasazení ještě v letošním roce úspěch. Zdá se, že banky jsou plně připravené a ten důležitý krok musí nyní udělat přímo Apple.

Leitz
Vstoupit do diskuze (24)

Diskuze

  Petr Václavek

  Poštovní spořitelna – ERA:

  K Vašemu poslednímu dotazu nemáme dobré zprávy. V tuto chvíli Apple bohužel, neumožňuje bankám mít NFC platby ve vlastní aplikaci. Lze je využívat pouze přes Apple Pay. Děláme však maximum, abychom klientům s iPhone umožnili platit. Záleží na rozhodnutí společnosti Apple. Děkujeme za pochopení a pěkný den.

  S Apple Pay nemám žádné zkušenosti. Jak to funguje? Něco jako klasické NFC placení? Znamenalo by to, že půjde zaplatit na jakémkoliv bezkontaktním terminálu jako s NFC nálepkou?

  Jo je to vicemene stejny, do mobilu si pridas kreditku a pak platis iphonem nebo apple watch ✌️

  Zase ty stejneé lži našich bank. Ja Apple Pay používal v UK, když jsem tam žil a naprostá spokojenost. Jen v naší zemi prostadit inovaci do struktůry naší spolenosti je dosti težké a jako s termínaly pro prodejce u Nás nenexistuje nic zadarmo….

  V tomto případě se musím zastat našich bank. Minimálně KB dělá co může, aby byla na Apple Pay připravena, avšak Apple neustále mění požadavky, čímž se odkládá příchod sem. Což je dosti zarážející, když Česko je špičkou, co se týče používání bezkontaktních plateb

  Jj v nečem jsem napřed ale co se tohoto týče Apple Pay těžko říci kde je pravda, jsem si zvykl že v ČR jde spousty věcí až dlouho po ostatních státech 😀

  Jirka Mrkus

  V IT to máme, konkrétně v Jižním Tyrolsku to provozuje Sparkasse Südtirol. Hned jak mi přišlo upozorněn v internetovém bankovnictví, tak jsem se hned vydal do banky. V bance mé nadšení okamžitě zchladili 😀 Tak, že platím dál v klidu kartou 😀 Pokud vím, tak v čr je v bankách snažší přístup k penězům a tak bude určitě jednodušší i ApplePay 😉

  Jan Vlach

  ČSOB: Platební aplikaci pro IPhone nenabízíme, protože Apple neumožňuje bankám mít NFC platby ve vlastní aplikaci. Lze je využívat pouze přes Apple Pay. Podle našich informací se Apple Pay do ČR prozatím nechystá.
  Až přijde, budeme Vás o tom určitě informovat.

  A budete Apple Pay podporovat jestli přijde do ČR?
  : Bude-li to možné, ano. Zatím takové zprávy však nemáme. Budeme Vám informovat.

  Podľa mňa, ak príde do Česka, tak príde aj na Slovensko a medzi prvými bankami ju prinesie mBank, keďže aj v Poľsku bude tento rok spustená služba Apple Pay a medzi bankami je aj mBank. Budú s tým mať skúsenosti.

  Rozhodne má v tejto oblasti Google navrch a G Pay funguje ukážkovo…

  Apple uz me pekne sere, telefony drahy ja prdel a clovek ani nemuze vyuzit vse co vyuzivaji majitele v sousednich zemich, o americe ani nemluve. Mam firemni S8 a google pay naprosta parada, ale u iphonu nemuzu vyuzivat ani siri (nekonecny pribeh) a apple pay to samy…smutny!

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

4 tipy, díky kterým natočíte na iPhone co nejlepší video ohňostroje
Vyhrajte každý měsíc Apple Watch s LsA: spouštíme vlastní fotosoutěž!
Velký fototest: Podívejte se, jak obstál portrétní režim iPhonu X v porovnání s dalšími sedmi konkurenty
Apple prý na příští rok chystá iPhone SE 2 a takhle nějak by mohl vypadat
Jak vytvořit QR kód, díky kterému se návštěva snadno přípojí k vaší Wi-Fi
Apple začal prodávat iMac Pro: cena nejvýkonnějšího modelu je přes 400 000Kč
iPhone 6s back icon
Je váš starší iPhone o poznání pomalejší? Výkon mu vrátíte výměnou baterie
Recenze iPhone X: vstupenka do nového desetiletí iPhonů
Všechny tři iPhony pro příští rok by mohly mít výrazně delší výdrž baterie, tvrdí uznávaný analytik
Mobil Pohotovost přináší speciální ceny iPhone 8 a iPhone 8 Plus pro naše čtenáře!
Majitele iPhonů trápí samovolné restarty. Problém začal v 00:15 a šíří se postupně po celém světě
steve jobs angy icon
14 nejpodivnějších a někdy neuvěřitelných příběhů o Stevu Jobsovi
Druhá generace iPhonu SE je prý na cestě, představit světu by se měl už za pár měsíců
Náš čtenář a další uživatelé si stěžují, že originální obal Folio za 2 990 Kč tlumí mikrofon iPhonu X
Co stojí za výrobou iPhonů? Mizerné platy dělníků, nelidské pracovní podmínky a občasná úmrtí z vyčerpání
Apple Pay CZ
Apple Pay dorazí do Česka už velmi brzy, prozradil Tim Cook
Designér s českými kořeny ukazuje, jak by mohl příští rok vypadat iPhone X Plus
Vytvořte si na iPhonu X pomocí této tapety skvělou iluzi průhledného displeje