Příchod Apple Pay je za dveřmi, potvrzuje ve své zprávě pro investory Moneta Money Bank [aktualizováno]

Pokud v napětí očekáváte příchod Apple Pay do České republiky, máme pro vás skvělou zprávu. Podle zprávy pro investory jedné z českých bank je totiž Apple Pay za rohem. Dočkat bychom se jej tak mohli už v první polovině letošního roku.

Ve zprávě pro investory se Moneta zmiňuje v sekci Transaction Banking o Mobile Payments – iOS Platform, což nemůže být samozřejmě nic jiného, než kýžené Apple Pay. Horní časová osa pak ukazuje, že bychom se měli této možnosti dočkat už v Q1 či Q2 tohoto roku, tedy v prvním či druhém čtvrtletí. Nadšení však lehce mírní věta pod touto tabulkou, která říká, že bude spuštění služby záležet hlavně na tom, kdy Apple sám tuto službu v Česku povolí.

Poměrně zajímavé je, že po pátrání po dalších informacích o Apple Pay v Česku jsme narazili na několika dalších diskuzích či Twitteru na pár zmínek, které brzké spuštění Apple Pay potvrzují. Většinou se však jednalo o jiné banky, takže bychom se mohli dočkat u této služby opravdu široké podpory.

Planá naděje? Snad ne

Na druhou stranu bychom však zatím skákat radostí do vzduchu rozhodně neměli. Ačkoliv je tato zpráva opravdu nadějná, v minulosti jsme již spoustu podobných náznaků též slyšeli. Nezbývá nám tak nic jiného než doufat, že se Apple k tomuto kroku skutečně odhodlá a email, který napsal před časem náš čtenář Timo Cookovi, byl skutečně pravý. Pokud bych si však měl sám vsadit na příchod Apple Pay do ČR, nejspíš bych to udělal a rovnou si přihodil na aktualizaci iOS 11.3, která by mohla tuto možnost obsahovat. Apple do ní totiž napěchuje opravdu spoustu novinek a vypustí ji zhruba v březnu, což by časově odpovídalo.

Tak či tak se pokusíme získat od Monety, která příchod Apple Pay ve své zprávě potvrdila, další informace, o kterých vás budeme samozřejmě informovat.

[Aktualizace]: V průběhu dopoledne se nám podařilo získat od Monety oficiální vyjádření, které zní takto: „Usilujeme o to stát se digitálním lídrem českého bankovního trhu. Proto naši pozornost zaměřujeme také na oblast mobilních plateb, jako jsou Android Pay a Apple Pay. Placení mobilem prostřednictvím Android Pay jsme uvedli na tuzemský trh v listopadu loňského roku jako první velká banka. Co se týká Apple Pay, máme ambici být první bankou v České republice, která tyto mobilní platby nabídne svým klientům. Rozhodnutí o případném spuštění Apple Pay v Česku je plně na straně společnosti Apple, o čemž informujeme i v naší prezentaci pro investory zveřejněné na webových stránkách banky v prosinci loňského roku.“

apple-pay-cr-sk-fb

|
11
Leitz

Diskuze

  Klicova je tato cast:
  “Rozhodnutí o případném spuštění Apple Pay v Česku je plně na straně společnosti Apple”
  Jinymi slovy, banka by chtela, ale je to plne v rukou Applu a ted nejsme k Apple Pay bliz nez vcera.

  Reagovat

  Nějaký čas je v iOS (tuším od verze 11.1) k dispozici kompletní možnost Apple Pay i Apple Pay Cash v češtině. Prozatím nejde přidat platební kartu (mám i screen shot ze svého telefonu, ale nevím, jak jej sem do diskuze přidat). I když mám platební kartu vystavenou v Německu pro účet u německé banky, nelze tuto kartu přidat. Zřejmě je to proto, že je na slovenskou adresu, kde není Apple Pay rovněž dostupné. S kartou vystavenou na adresou vlastníka účtu v některé ze zemí, kde funguje Apple Pay, bude určitě pak tato možnost k dispozici pro tuto oblast regionu a zvoleném jazyku v češtině.

  Pro zobrazení této možnosti stačí vbrat v Nastavení (Obecné/Jazyk a oblast/Region) stát, kde funguje Apple Pay a pravděpodobně mít ve zvolené zemi i nové Apple ID (odlišné od českého). Samozřejmě že plná funkčnost spuštění Apple Pay pro platební karty vydané v ČR závisí na Apple, jak je v článku uvedeno.

  Reagovat

  Německou kartu nepřidáš z jednoduchýho důvodu, protože v Německu Applepay nefunguje. U nás (IT) funguje, ale je to tak komplikovaný (lze přidat jen specialní kartu), že je lepší se tím nezabývat 😀

  Reagovat

  Hlavní problém byl doposud ten, že Apple chtěl nějaké poplatky z provedených transakcí, což nově reguluje nějaká EU směrnice a tudíž by již teoreticky vše mělo mít rychlejší spád.. Takže taky bych si vsadil, že by to už mohlo přijít zároveň s iOS 11.3.
  Co se týče placení skrze smartphone, tak v tom vidím velkou budoucnost. Odpadne zbytečný kus plastu na čemž se ještě ušetří finance i životní prostředí a výrazněji se zvedne zabezpečení. Banky by na to už mohly pomalu předělávat i bankomaty, toto je už jen otázkou času.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz