Zavřít reklamu

Nepříliš dobré prodeje iPhonů se podepisují nejen na Applu, ale i na řadě jeho dodavatelů a jejich zaměstnancích. Minimálně ti pracující pro Foxconn se totiž musí podle čínského portálu South China Morning Post smířit s o poznání horšími pracovními podmínkami, než na které byli zvyklí z předešlých let. 

Práce pro Foxconn je náročná a plat poměrně nízký. Kvůli nedostatku pracovních míst však pro něj v Číně přesto pracují desetitisíce lidí. Ti se mohli v minulých letech těšit alespoň z pár benefitů, které pro ně zaměstnavatel připravil. Jednalo se třeba o bezplatnou kyvadlovou dopravu z jejich bydliště do fabrik, možnosti prát své oděvy ve firemní prádelně zcela zdarma. Ani jeden tento benefit však nyní zaměstnanci již využívat nemohou. Snížené objednávky iPhonů ze strany Applu totiž Foxconn donutily k poměrně razantním škrtům ve výdajích. Ty ale zaměstnanci nepocítili jen zrušením benefitů, ale i snížením platů a to zhruba o 25 %. Zatímco dříve byli zvyklí na plat okolo 4000 juanů, letos se domů vrací s pouhými 3000 jauny. Tedy, pokud mají štěstí a nedotklo se jich masivní propouštění. 

Výše zmíněné zrušení kyvadlové dopravy udělalo mnohým dělníkům dle jejich slov velké vrásky na čele. Jejich ubikace, které jim mnohdy zajišťuje samotný Foxconn, jsou totiž v některých případech vzdáleny i 40 minut chůze od továrny. Jinou možnost než dojít tam a zpět pěšky však zkrátka nemají. Co se pak týče prádelny, tu Foxconn zcela nezavřel, ale kvůli škrtům ji zpoplatnil. Za jedno vyprání tak zaměstnanci zaplatí asi 7 juanů, což je s ohledem na jejich měsíční příjem relativně vysoká částka. 

Ptáte se, jak zlé musí prodeje nových iPhonů být, aby jeden z klíčových dodavatelů Applu přistoupil k takto zásadním krokům? Odpověď na tuto otázku vám dá tvrzení jednoho ze zaměstnanců Foxconnu, dle kterého letos trvala výrobní špička pouhých 20 dní, zatímco  v minulosti se běžně dostávala na čtyři až pět měsíců. Zájem o iPhony představené v roce 2018 tak je velmi pravděpodobně skutečně žalostný, byť přesná čísla nemáme. 

Foxconn

Dnes nejčtenější

.