Zavřít reklamu

Televizní stanice ABC odvysílala speciální vydání své show Nigtline, ve které se její reportér dostal přímo do výrobních hal společnosti Foxconn, vyrábějící produkty pro americký Apple. Konkrétně se jednalo o haly, ve kterých probíhá montáž mobilních telefonů iPhone a tabletů iPad. Foxconn je celosvětově největším výrobcem elektroniky, který vyrábí přístroje pro většinu významných společností jako je Intel, Microsoft, Apple, IBM a mnoho dalších. Celkově se v reportáži nekonalo žádné velké překvapení, vše odpovídalo tomu, co naznačovala zpráva FLA, jejíž závěr jsme přinesli minulý týden. V továrnách společnosti Foxconnu nedochází k špatnému zacházení s dělníky a případy pracujících dětí nebo dělníků, které postihne nějaké zranění jsou spíše velmi výjimečné. Vzhledem k tomu, že jen na území Číny zaměstnává tento nadnárodní gigant více jak 1 200 000 zaměstnanců, je nehodovost a počet sebevražd spíše podprůměrná, vzhledem k počtu zaměstnanců.

video platform
video management
video solutions
video player

K sebevraždám vede zaměstnance velká monotónnost dvanáctihodinových směn u výrobní linky. Dělníci si stěžují pouze na stísněnost ubytoven. Reportér ABC se vydal do nedaleké vesnice, ve které jsou spíše starší lidé, pracující jako rolníci. Ve výsledku však všichni uvedli, že jejich život byl lepší v době, kdy ještě pracovali ve Foxconnu.

  • Výroba jednoho iPhone má 141 kroků, všechny jsou dělány ručně.
  • Výroba jednoho iPadu trvá pět dní.
  • iPad projde během své výroby rukami 325 zaměstnanců.
  • Pracovníci kteří žijí v ubytovně Foxconnu platí za pobyt 17,50$ měsíčně. V jedné místnosti jich je 6-8.
  • Průměrný plat běžných zaměstnanců Foxconn je 1,78$ na hodinu.
  • Pracovníci platí za jídlo 0,70$ a pracují 12 hodin denně.

Průměrný zaměstnanec pracuje 6 dní v týdnu 12 hodin denně. Při odečtení nákladů na bydlení a stravu 30×0,70 + 17,50 = 38,5$ a při platu 1,78$ na hodinu to znamená, že zaměstnanec vydělá 512,64 – 38,50= 474,14$ měsíčně. Tato částka odpovídá zhruba 3000 Juanů, tedy měně platné v Číně. Měsíční výdělek 3000 Juanů není vůbec špatný vzhledem k ekonomické situaci v Číně, ve které si běžný rolník vydělá tuto částku zhruba za jeden rok.

video platform
video management
video solutions
video player

*Zdroj: abc.go.com, theverge.com

Související články

Dnes nejčtenější