Zavřít reklamu

O podmínkách v čínských továrnách Foxconnu, ve kterých se mimo jiné vyrábí i iPhony, se toho v minulosti řeklo a napsalo opravdu spoustu. Podle dosavadních informací totiž nejsou pracovní podmínky v těchto fabrikách nikterak dobré a tamní dělníci kvůli nim zažívají muka. Jelikož je však v Číně pracovních míst nedostatek, raději zatnou zuby a práci s vypětím všech sil odvedou, než aby pracovní místo opustili. Za svou zarputilost ale bohužel zaplatí čas od času cenu nejvyšší.

Na světě existuje poměrně mnoho organizací, které se snaží na problémy upozornit a pokud to jen trochu situace umožňuje, celkové podmínky zlepšit. Mnohdy ale nezmůžou zhola nic a jsou pasovány do role pouhých svědků špatných událostí. V takové roli se octly i v sobotu 6. ledna. V ten den se totiž poprvé dozvěděly, že jeden dělník v továrně Zhengzhou spáchal po dvou měsících práce ve Foxconnu sebevraždu, když vyskočil z okna továrny a zraněním později podlehl .

Co za zbytečnou smrtí stálo

Ačkoliv není v tuto chvíli jasné, co dělníka k jeho smutnému činu vedlo, nabízí se možnost, že muž zkrátka neunesl požadavky zaměstnavatele. Foxconn si totiž podle jeho kritiků starosti se svými zaměstnanci nedělá a bez problému jim ukládá nadměrné přesčasy, které musí pod pohrůžkou vyhazovu odpracovat. Některé měsíce v roce jsou pak pro zaměstnance kvůli výrobě nových produktů v obřím množství ještě daleko horší a výrobní haly prý opouští maximálně kvůli spánku a jídlu. Podobný režim se však logicky dlouhodobě vydržet nedá.

Apple požaduje lepší podmínky

Podobné incidenty nebývají v továrnách Foxconnu ničím neobvyklým. Například v roce 2010 spáchalo sebevraždu hned 14 zaměstnanců. Takto vysoké číslo tehdy znepokojilo i samotného Steva Jobse. Ten se však později Foxconnu lehce zastal s tím, že pokud společnost zaměstnává tak obrovské množství lidí (tehdy zhruba 400 000), podobné věci se prostě stát mohou. Přesto se však Apple rozhodl na svém dodavatelském řetězci zapracovat a podmínky zaměstnanců, kteří v něm pro jeho dodavatele pracují, co nejvíce “zlidštit”. Nyní se tak může pochlubit například 95% dodržováním maximálně šedesátihodinového pracovního týdne či vymýcení zaměstnávání nezletilých. Všem je však jasné, že úplný dohled vzhledem k umístění jeho dodavatelského řetězce mít nemůže.

Snad se tedy v budoucnu podobných věcí nedočkáme a pracovní podmínky se v podobných továrnách výrazně zlepší. Osobně si však myslím, že dokud bude pro jejich majitele zisk až na prvním místě a budou fungovat v zemích, kde nefunguje zcela stoprocentně ani tamní vláda, jsou úvodní řádky tohoto odstavce spíše zbožným přáním. Ale kdo ví.

Foxconn

Zdroj: cultofmac

Dnes nejčtenější

.