Zavřít reklamu

Teplota se bude pohybovat mezi -17 a -95 stupni Celcia a foukat bude vítr o síle 5 metrů za sekundu. Zdá se vám tato „předpověď“ počasí ze 17. února zvláštní? Je i není. Jedná se totiž o reálnou předpověď počasí z Marsu od sondy InSight.

Sondu InSight vyslala NASA na Mars na začátku minulého roku, přičemž 26. listopadu se jí podařilo úspěšně přistát. Hlavní účel její mise je zejména průzkum materiálů pod povrchem. Sonda je totiž schopna vrtat až do hloubky pěti metrů pod zemí a zde monitorovat nejrůznější veličiny. Avšak kromě toho se zaměřuje i na další projekty. Například nyní se ze sondy stala také první rosnička, která hlásí informace o počasí z Marsu.

NASA k tomuto účelu spustila také webové stránky Mars Weather, na kterých najdeme vše podstatné. To znamená minimální a maximální teplotu pro daný den, dále minimální, maximální a průměrnou rychlost větru včetně jeho směru a také tlak vzduchu. Pro NASA se samozřejmě nejedná pouze o informativní zprávy o počasí, ale počítá díky nim i s odchylkami u různých hodnot, které měří seismograf pod povrchem. Níže v galerii si prohlédněte přehled počasí z minulého týdne, kdy je vidět, že nejnižší teplota se mění opravdu pozvolně. Nejtepleji bylo v pondělí 11. února, kdy byla naměřena hodnota -10 stupňů.

Kromě číselných hodnot jsou na stránce vidět i přehledné grafy s vývojem teplot či větru a můžete si tak udělat poměrně přesnou představu o počasí na Marsu. Samozřejmě nějakou dobu trvá, než se tato data dostanou na Zemi a zveřejní se, takže nejaktuálnější jsou údaje ze 17. února. I tak se ale jedná o skutečně zajímavé informace, které nám umožní udělat si o Marsu a jeho klimatu lepší obrázek, který by mohl v budoucnu pomoci i při jeho osidlování.

Dnes nejčtenější

Další články