Zavřít reklamu

Každý týden vás minimálně jednou informujeme o různých žalobách vznesených proti společnosti Apple. I když se nejčastěji jedná o patentové spory, tu a tam se vyskytne i něco zajímavějšího. Na Apple byla například nyní podána žaloba, ve které žalobkyně tvrdí, že Apple je zodpovědný za smrt jejího otce. Údajně ho zabilo vzplanutí iPadu.

Bradley Ireland zemřel 22. února 2017 ve svém bytě v New Jersey. Důvodem bylo dle žaloby samovolné vznícení jeho iPadu. V žalobním návrhu stojí, že daný iPad byl nebezpečný, nespolehlivý a Apple je zodpovědný za mužovu smrt. Žalobu podala dcera usmrceného Julia Ireland Meová a domáhá se blíže neurčeného odškodného.

Lithium-iontové baterie, které jsou součástí iPadu a drtivé většiny ostatních smartphonů a tabletů, zahrnují riziko, že se mohou vznítit vlivem nárazu, extrémních teplot nebo čistě spontánně. Toto riziko je zhruba 1:10 000 000, ovšem už jsme vás párkrát o samovolném vznícení baterie informovali. Vzhledem k tomu, že počet spotřebičů s takovými bateriemi neustále roste, dá se i očekávat, že se zvýší i počet obdobných požárů. Očití svědci takové události popisují spíše jako explozi než pomalé vzplanutí. S explozemi smartphonů má jisté zkušenosti i společnost Samsung se svým Samsung Galaxy Note 7, jehož problémy s baterií donutily jihokorejskou společnost stáhnout tento model úplně z prodeje, což Samsung údajně vyšlo na 5,3 miliard dolarů. V případu údajného vzplanutí iPadu, který může za smrt muže, je však mnoho nejasností a rozuzlení tak bude trvat velmi pravděpodobně poměrně dlouho. Zda se totiž iPad skutečně vznítil samovolně totiž zřejmě ví jen sám mrtvý muž.

Takto vypadalo představení nového iPadu Pro: 

Uvidíme, jak se tedy soud v budoucnu rozhodne a zda Applu nakonec přeci jen nařídí ženu odškodnit. Faktem však je, že se nejedná ani zdaleka o první případ vzplanutí jablečného produktu, za který se musí Apple zodpovídat před soudem. Většinou ale bývají tyto případy smeteny ze stolu právě kvůli velmi složitému dokazování či absurdním teoriím žalobců.

Dnes nejčtenější

Další články