Zavřít reklamu

Většina z nás mění velikost oken v macOS tak, že klikneme a podržíme kurzor v jednom z rohů okna, které chceme zvětšit nebo zmenšit. Poté kurzorem táhneme tam, kam se má velikost okna přizpůsobit. Neříkám, že je tento postup špatný, to ani náhodou. Existují ale tři tipy, pomocí kterých můžete okna zvětšovat či zmenšovat i jinými způsoby. Pomocí těchto tipů se můžete i vy stát naprostými přeborníky v měnění velikostí oken v macOS. Jak tedy na to?

Již brzy si budete moci na Letem světem Applem přečíst recenzi na vloni představený Mac mini:

První tip – klávesa Option

Pokud při měnění velikosti oken podržíte klávesu Option, tak se obsah bude držet uprostřed a okno se bude zvětšovat či zmenšovat podle toho, kam potáhnete kurzorem. Jedná se prakticky o klasické měnění velikosti okna, akorát s tím rozdílem, že obsah zůstane uprostřed okna.

Druhý tip – klávesy Option + Shift

Pokud při zvětšování či zmenšování okna podržíte zároveň klávesy Option a Shift, tak se bude velikost okna měnit proporcionálně podle toho, z jakého rohu chcete velikost okna měnit. Prakticky to znamená, že se zachová měřítko výška:šířka okna. Zároveň zůstane obsah okna uprostřed, stejně tak, jako v prvním tipu. Osobně využívám tento tip ze všech tří tipů nejčastěji.

Třetí tip – klávesa Shift

Pokud chcete opět změnit proporcionálně velikost okna, ale tím způsobem, že obsah okna nezůstane uprostřed, ale okno se bude roztahovat pouze tam, kde posunete kurzor, tak podržte klávesu Shift. Tento tip je velice podobný druhému tipu, avšak pomocí tohoto nezůstává obsah okna uprostřed.

Doufám, že vám tyto tipy pomohly v lepší organizaci pracovní plochy. Jak už jsem zmínil výše, tak velice často využívám druhý tip, ale v některých případech využívám i ostatní dva. Co si ale budeme nalhávat, nejčastěji používám klasické roztahování okna bez podržení jakékoliv klávesy. Jakmile ale zjistíte kouzlo těchto tří tipů, bude zvětšování a zmenšování oken o mnoho jednodušší.

změna velikosti okna macos

Dnes nejčtenější

Další články