Zavřít reklamu

Vzpomínáte si ještě na rozpaky, se kterými svět přijal zprávu o vzniku opery, vyprávějící životní příběh Steva Jobse? Opera s názvem „(R)evolution of Steve Jobs“ tento týden zabodovala při předávání cen Grammy, kdy získala ocenění za nejlepší operní nahrávku. Její provedení má na svědomí operní orchestr ze Santa Fe, autorsky se pod operou podepsal skladatel Mason Bates. Jeho dílo na Grammy porazilo ostatní nominované v této kategorii, mezi nimiž byl například Doctor Atomic Johna Adamse, Alceste Johna-Baptiste Lullyho, Straussův Der Rosenkavalier nebo Verdiho Rigoletto. Opera o životě Steva Jobse byla v rámci Grammy nominovaná ještě v několika dalších kategoriích.

Ne každý ale byl od počátku přesvědčený o úspěchu opery o spoluzakladateli Applu. Libertista Mark Campbell přiznává, že byl zpočátku rozpačitý. „Steve Jobs je velmi populární, je součástí našeho světa, a vytvoření opery o něm představuje také spoustu riskantních situací,“ uvedl v jednom z rozhovorů, a dodal, že se mu nakonec podařilo najít způsob, jakým by příběh mohl fungovat i ve formě opery. „Neměl jsem zájem vytvořit příběh, který by ze Steva dělal velkého hrdinu, stejně jako jsem nechtěl napsat operu, která by ho nějakým způsobem očerňovala. Vytvořil jsem libreto, které je Stevovým vyváženým portrétem.“

Opera vypráví o devatenácti nejvýznamnějších momentech v životě Steva Jobse. Zmiňuje například jeho konverzi k buddhismu, svatbu s Laurene, ale také cestu k vydání významných jablečných produktů. Operu lze zhlédnout v Seattlu, kde se bude reprízovat do 9. března. Poslechnout si ji můžete na řadě streamovacích platforem včetně Apple Music.

Související články

Dnes nejčtenější