Zavřít reklamu

Norská společnost Opera Software, která již dlouhá léta vyvíjí multiplatformní prohlížeč Opera včera vydala důležitý update pro svůj alternativní prohlížeč Opera Mini, který je dostupný přes App Store zcela zdarma. Nutno říci, že jde o update doslova vymodlený, protože minulá (pátá) verze prohlížeče se prakticky nelišila od verze, která byla vypuštěna v dubnu minulého roku.

Nový update konečně přináší na iOS platformu podporu multitaskingu, retina rozlišení, plnou kompatibilitu s tablety iPad, multitouch gesta a další zajímavé novinky. Nepatrně byl pozměněn i design celé aplikace, která je nyní mnohem rychlejší než její předchůdkyně a může se tak konečně stát důstojnou konkurencí pro mobilní Safari. Rychlost Opery Mini oproti Safari je znatelná především při použití mobilní sítě EDGE (nebo GPRS), pokud surfujete převážně na 3G síti nebo přes WiFi hotspot, rozdíl je zanedbatelný.

Cesta mobilní Opery na iOS platformu nikdy nebyla dlážděna zlatými cihlami. Prohlížeč jako takový byl dokončen už v listopadu 2008, nicméně Apple jej odmítl uvést do App Store s tím, že porušuje pravidla (Apple tehdy blokoval všechny aplikace, které by mohly konkurovat těm vestavěným). Dlouho se spekulovalo o uvedení v Cydii, ale nakonec se uživatelé mobilní Opery přece jen dočkali a mohli si prohlížeč stáhnout oficiální cestou. Stalo se tak díky uvedení firmwaru 3.0 (označení iOS vzniklo až po představení čtvrté verze tohoto operačního systému), ve kterém Apple pozměnil podmínky a umožnil alternativním aplikacím vstoupit do App Store. Jakmile byla v dubnu 2010 Opera Mini konečně vydána, vzbudila velkou vlnu zklamání. I když prohlížeč díky speciálnímu systému komprimace dat šetřil podstatnou část datového limitu, ani zdaleka nedokázal využít možnosti telefonu iPhone a přehrávače iPod.

Související články

Dnes nejčtenější

.