Zavřít reklamu

Apple již řadu let intenzivně pracuje na vývoji vlastního autonomního vozidla. Project Titan je však natolik utajený, že jsme dosud neměli příležitost se dozvědět jakékoliv podrobnosti. O technologií, které se ve vozidle mají objevit, však lecco napoví různé patentové přihlášky, kterých si Apple registruje nespočet. Právě tímto způsobem vyšlo najevo, že začal Apple pomalu pokukovat po vhodném řešení toho, jak dané vozidlo odemknout. A jelikož se jedná o Applu, klíčem k jeho auto nebude nic jiného než iPhone.

V současné době ve světě fungují systémy takzvaného bezklíčového odemykání, avšak mají své mouchy. Jelikož jsou častokrát zabezpečeny pouze jedno-faktorovým zabezpečením, může třetí osoba danou komunikaci narušit a získat přístup pro sebe, což je zbytečné (a také velmi nebezpečné) potencionální riziko. Na druhou stranu v případě obyčejného klíče neexistuje záznam o tom, kdo jej použil a zdali se jednalo o oprávněnou osobu. A právě oba tyto problémy by Apple rád vyřešil vlastním způsobem. Nedávno si totiž zaregistroval patent s názvem „Systém a metoda pro autorizaci vozidla,“ který by hned několika vlastnostmi napomohl k co maximální bezpečnosti.

Prvním prvkem je použití hardwaru (pravděpodobně iPhonu), který dokáže přenášet a přijímat frekvence v ultra širokém pásmu. Tímto by mohlo dojít k co nejpřesnějšímu určení polohy vozidla i uživatele a následnému odemknutí správných dveří. Druhý klíčový prvek je využití biometrické autentizace, díky čemuž by se v několika potřebných krocích potvrdila identita uživatele a k vozidlu by získal plný přístup pouze oprávněný člověk. Podobná vychytávka by mohla velmi slušně usnadnit sdílení automobilů, jelikož by odpadla nutnost předávání klíčků a podobných věcí. De facto by totiž stačilo do vozu zaparkovaném například na parkoviště sednout a odjet. To by totiž bylo umožněno jen oprávněným osobám.

Prohlédněte si popsané snímky zveřejněné spolu s patentem:

Jak je u Applu zvykem, své patenty chrlí do světa jak na běžícím páse a mnoho z nich nikdy nespatří světlo světa. Zájem jablečné společnosti o projekt Titan je však natolik veliký, že se rozhodně nejedná o nereálnou myšlenku a je velmi pravděpodobné, že se v budoucnu dočkáme právě takového, nebo podobného řešení.

Apple-Car-1

Související články

Dnes nejčtenější

.