Zavřít reklamu

Již od nepaměti platí, že jablečné produkty patří mezi nejbezpečnější na světě. Operační systém iOS je dokonce natolik uzavřený, že ani americká FBI se do něj není schopna dostat a v minulosti po Applu požadovala přítomnost zadních vrátek – k čemuž naštěstí nedošlo. Pokud se dostanete do situace, v které ztratíte svůj iPhone, můžete ho jednoduše zamknout pomocí svého iCloud účtu a funkce Najít iPhone. Jak se ale zdá, i s tímto si nejrůznější zloději a hackeři dokáží poradit.

Dle portálu Motherboard k tomu využívají zloději hned dva způsoby, ve kterých dokáží být neskutečně kreativní. Místo využití hrubé síly, kdy například oběť donutí ihned při krádeži k odhlášení z iCloud účtu, se snaží spolehnout na sofistikovanější postupy. Mezi ty bychom mohli zařadit využití falešné účtenky, která stojí asi 3 500 korun, či zakoupení takzvaného phishing kitu, který je přesně připraven pro začátečníky kriminální kariéry a vyjde vás průměrně na 1 700 korun. V případě falešné účtenky stačí zloději dojít do Apple Storu, zamávat účetním dokladem a tvrdit, že zapomněl své údaje od iCloud účtu, na kterém si předem iPhone zamknul.

Koncept iPhone XI od ConceptsiPhone:

Za celou dobu fungování těchto kriminálních postupů vznikla poměrně velká komunita zlodějů, kteří si především skrz aplikaci Telegram sdílejí nejrůznější tipy a triky. Do jedné skupinové konverzace se dostali taktéž redaktoři portálu Motherboard, kde každým dnem dochází k šíření těch nejrůznějších triků, jak za pomoci sociálního inženýrství, tedy způsobu manipulace lidí za účelem dosažení určitého cíle pro vlastní obohacení, získat téměř vše potřebné pro kompletní odblokování iPhonů.

Některé internetové portály dokonce nabízejí přístup do interních systému Applu, v kterých můžete zjistit stav daného zařízení – zdali je aktivní funkce Najít iPhone a v jakém stádiu se telefon nachází (ztracený, odcizený, „čistý“). Jejich cenová výše se pohybuje okolo 4 500 korun. Naštěstí spousta z těchto portálů je pouhý podvod a ve skutečnosti se k datům o telefonech jen tak někdo nedostane. Obrovský problém však můžou tvořit zmiňované phishing kity, díky kterým mohou samotní uživatelé omylem sdělit své heslo přímo útočníkovi například přes falešný mail. Někteří útočníci dokonce tvrdí, že získali přístup k iCloud účtu po pouhé konzultaci s online podporou. Jestliže jsou tato tvrzení pravdivé se určit nedá, jelikož se šíří pouze prostřednictvím kriminálních skupin.

Jak tedy můžete sami vidět, už dávno neplatí, že se krást uzamčený iPhone nevyplatí, jelikož jej je možné prodat pouze na náhradní díly. Vynalézavost zlodějů totiž nezná mezí a s trochou šikovnosti při tvorbě falešné účtenky se bez větších problémů dostanou i do něj.

iPhone apps FB

Související články

Dnes nejčtenější

.