Zavřít reklamu

Určitě to znáte. Půjčíte kamarádovi iPhone, aby si například zahrál hru nebo přečetl něco v Safari, a on okamžitě využije vaší chvilkové nepozornosti a zamíří na vaše sociální sítě nebo dokonce do galerie fotografií. Než si stačí uvědomit, co se vlastně děje, už máte status na Facebooku a nevhodný příběh na Instagramu. V iOS ale naštěstí existuje funkce, díky které můžete na iPhonu nebo iPadu poměrně jednoduše zablokovat přepínání z jedné aplikace do druhé. Nicméně jen málokdo ví, kde v Nastavení je ukrytá. Proto si v dnešním článku ukážeme, jak ji nastavit a používat.

Řeč je konkrétně o funkci Asistovaný přístup, po jejíž aktivaci je možné ovládat jen právě spuštěnou aplikaci a nelze se přepnout do jiné. Pokud ji tedy využijete například v Safari, pak lze prohlížet všechny weby, načítat stránky či zadávat text, ale není již možné se přepnout do jiné aplikace, vrátit se na domovskou obrazovku a dokonce ani uzamknout telefon. Aby byly všechny zmíněné funkce opět přístupné, je nutné funkci deaktivovat zadáním kódu nebo ověřením přes Touch ID/Face ID.

Funkci je potřeba nejprve zapnout v Nastavení –> Obecné –> Zpřístupnění –> Asistovaný přístup. Následně ještě v Nastavení kódu zapněte volbu Face ID (v případě telefonů s home buttonem zde bude Touch ID). Nyní už jen stačí přejít do jakékoli aplikace a třikrát stisknout postranní tlačítko (případně home button). Objeví se speciální obrazovka, kde v pravém horním rohu zvolíte Spustit, zadáte dvakrát za sebou kód a tím funkci Asistovaný přístup aktivujete.

Nyní je systém v režimu jediné aplikace a lze se tudíž pohybovat jen v rámci jejího prostředí a nikde jinde. iPhone tak můžete půjčit kamarádovi a nemusíte se vůbec obávat, že by na telefonu prováděl něco, co nechcete. Například pokud máte spuštěnou hru, bude moct jen a pouze hrát, nic jiného. Asistovaný přístup pak snadno deaktivujete dvojitým stisknutím postranního (domovského) tlačítka, kdy se autorizujete pomocí Touch ID či Face ID. Trojitým stisknutím můžete funkci deaktivovat po zadání kódu.

Související články

Dnes nejčtenější