Zavřít reklamu

Je tomu jen pár dní, co se na světlo světa prodraly informace o chystané cestě vedení jednoho z nejdůležitějších dodavatelů Applu – společnosti Foxconn – do Indie. V té měla delegace údajně dojednat výstavbu nových fabrik na výrobu iPhonů, které by se díky tomuto kroku mohly přestat vyrábět v Číně. Ta je totiž nyní v obchodní válce se Spojenými státy americkými, jejichž prezident se nebojí na produkty dovážené právě z Číny uvalovat obrovská cla. Přestože se zprvu počítalo s tím, že iPhonů se tato opatření nedotknou, události posledních týdnů naznačují přesný opak. Kalifornský gigant tak raději začal spolu se svými dodavateli vymýšlet náhradní plán, který mu pomůže se clům vyhnout. Po Foxconnu se nyní k jeho realizaci uchyluje další veledůležitý partner, kterým je Pegatron. 

Přestože dodává Pegatron Applu zhruba třetinu iPhonů, vzhledem k obrovskému množství se rozhodně nejedná o zanedbatelnou částku. I on se tak musí z Číny pakovat, pokud si chce partnerství s Applem udržet na patřičné úrovni. Podle vyjádření, které jako první zveřejnil portál Financial Times, proto začal plánovat výstavbu nových fabrik hned ve třech nových zemích – Indii, Indonésii a Vietnamu, tedy v zemích společností doposud velmi málo probádaných. Pegatron totiž svou výrobu soustředil po vzoru Foxconnu primárně do Číny. 

V tuto chvíli není příliš mnoho dalších detailů o stěhování tohoto výrobního giganta známých. Rychlost výstavby v nových zemích však bude údajně záviset primárně na tom, jak se bude vztah mezi Čínou a USA vyvíjet. Pokud by se měl v následujících týdnech jakkoliv vyhrotit, dá se očekávat, že se výstavba rozběhne na plné obrátky a Pegatron se pokusí vyrábět “v novém” už iPhony pro letošní rok. 

Pokud vás tedy již “Assembled in China” na zádech iPhonů nebaví, můžete začít pomalu jásat. Již brzy se totiž velmi pravděpodobně dočkáme nového nápisu. Snad se však změna výrobce projeví jen zde a nikoliv i na kvalitě produktu. 

Foxconn

Dnes nejčtenější

.