Zavřít reklamu

Spoločnosť Tesla sa pod vedením Elona Muska neustále snaží zdokonaľovať svoje technológie a prinášať inovácie do moderného sveta. Projektom spájajúcim čistú energiu a ohľaduplné nakladanie so životným prostredím venuje mimo výroby elektromobilov všetok svoj čas, o čom sa môžeme presvedčiť aj v prípade konštrukcie pomyselnej elektrárne na juhu Austrálie. Keď sa Tesle podarí tento projekt sfinalizovať, budeme o ňom môcť hovoriť ako o najväčšej virtuálnej solárnej elektrárni na celom svete.

Jedná sa o veľmi ambiciózny plán spoločnosti, ktorý má za úlohu združovať rodinné domy v Austrálii do jednej súvislej siete. Na streche každého domu budú nainštalované solárne panely, ktoré budú doplnené o batérie Tesla Powerwall. Tie budú spájať jednotlivé rodinné domy a zároveň na klasickú elektrickú sieť, z ktorej budú prípadne čerpať energiu. Tento spôsob funguje aj naopak, nakoľko sieť bude chopná čerpať energiu zo spomínaných batérií. Tie zároveň slúžia aj ako skladovacie banky elektriny, takže obyvatelia „solárneho mestečka“ budú mať dostatok elektrickej energie aj v noci, prípadne v časoch keď nie je slnečný svit výrazný. Cieľom projektu je priniesť (zatiaľ iba austrálskym) mestám čistú energiu v dostatočnom množstve.

Monitorovanie spotreby a operácia s batériou Powerwall bude dostupná aj vo forme iOS aplikácie. 

Projekt bol schváleny aj austrálskymi štátnymi orgánmi, ktoré poskytnú časť finančných prostriedkov na jeho výstavbu. Výstavba elektrárne je už v plnom prúde a prví majitelia domov či bytov pripojených na sieť, hlásia rapídne zníženie finančných nákladov spojených s elektrickou energiou. Výstavba by mala po dokončení projektu zahŕňať až 50 000 obytných domov, ktoré budú osadené solárnymi panelmi a batériami Powerwall. Obyvatelia sa tak dočkajú lacnejšej, rovnako kvalitnej a v prvom rade čistej elektrickej energie.

Účastníci prvej testovacej fázy dostanú toto vybavenie úplne zadarmo. Týka sa to 1 100 domácností v južnej Austrálii. Druhá fáza zastrešuje o niečo vyšší počet domov, konkrétne 24 000 a pokiaľ prebehne všetko podľa plánu, spoločnosť bude expandovať na ďalšie územie k cieľu 50 000. Projekt „Virtual Power Plant“ bol predbežne vyčíslený na sumu 800 miliónov dolárov, z čoho austrálska vláda zaplatí iba 2 milióny. Ako bonus poskytne spoločnosti Tesla 30 miliónovú pôžičku, no ostatok záleží len na samotnej firme a prípadných sponzoroch.

Tesla

Dnes nejčtenější

.