Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že se vloni představené iPhony XS, XS Max a XR neprodávají zcela dle představ Applu. Zatímco však u modelů XS a XS Max se žádné obří prodeje před jejich vstupem na pulty obchodů neočekávaly, iPhone XR měl být naopak obrovským trhákem, který tu dlouho nebyl. Pozitivní prognózy jsou však jedna věc a realita věc druhá a o poznání pesimističtější. To ostatně potvrdil nedávno i samotný Apple, který vcelku výrazně snížil odhady svých tržeb za uplynulé čtvrtletí. Špatná situace ohledně nových iPhonů, které by měly být do letošního září největším tahákem Applu, se ale samozřejmě nepodepíše jen na něm. 

V minulých týdnech jsme vás již mnohokrát informovali o snižování odhadů tržeb za čtvrté čtvrtletí loňska u mnohých jablečných dodavatelů, na což jsme v minulosti zvyklí rozhodně nebyli. Applu se totiž poslední roky velmi dařilo, což přinášelo i zvyšující se zisky jeho dodavatelům. Tato pohádka má však již konec. Naznačuje to alespoň dnešní oznámení finančních výsledků dodavatele procesorů pro iPhony, společnosti TSMC. Její příjmy se totiž vyšplhaly “jen” na 431 milionů dolarů, což je naprosté dno odhadu, který TSMC ještě před měsíci prezentovalo. Za uplynulé čtvrtletí totiž očekávala společnost příjmy mezi 430 až 470 miliony dolarů. Přestože netvoří procesory jediné příjmy společnosti, je jejich výroba pro fungování TSMC klíčová a tudíž se úspěch či neúspěch iPhonů na celkovém chodu společnosti projeví. 

I v letošních iPhonech naleznete jen a pouze procesory z dílny TSMC:

Přestože se tedy TSMC do svého odhadu vešlo, důvod k oslavám rozhodně nemá. Jak už jsem totiž uvedl výše, v minulých letech bylo pravidlem, že se díky parádním prodejům iPhonů dařily čtvrtletní předpoklady Applu a dodavatelů překonávat a nikoliv je jen s odřenýma ušima plnit. Situace není dobrá rovněž kvůli tomu, že je čtvrté čtvrtletí obecně považováno z nejdůležitější, jelikož zahrnuje vánoční svátky a s nimi spojené nákupy dárků. Když tedy produkt neoslní ani zde, je jasné, že příznivé nebudou ani následující měsíce.

a12_bionic_Fb

Související články

Dnes nejčtenější

.