Zavřít reklamu

Když Apple u příležitosti posledního oznamování finančních výsledků prozradil, že jsou prodeje počítačů Mac relativně slabé a klesají, mnoho fanoušků společnosti s nakousnutým jablkem v logu mělo za to, že se pod tuto nepříjemnost podepisuje především čekání velkého množství uživatelů na nový MacBook Air a Mac mini, které Appe světu představil teprve na konci října. Podle průzkumu analytické společnosti Gartner, která mapovala vývoj na trhu s počítači za poslední čtvrtletí, se však tato teorie nenaplnila.

Z výzkumu vyplynulo, že celosvětové dodávky počítačů klesly v uplynulém čtvrtletí o vcelku 4,3 %, což může být mimo jiné způsobeno stále rostoucí oblibou chytrých telefonů. Tento pokles se bohužel nepěkně podepsal i na samotném Applu, který prodal meziročně za uplynulé čtvrtletí o zhruba 4 % Maců méně, z čehož vyplývá, že ani nově představené Macy kýžený úspěch nepřinesly. Minimálně v případě MacBooku Air se ale na druhou stranu nemůžeme ani příliš divit. Cena, kterou Apple u tohoto stroje nastavil, je totiž skutečně vysoká, kvůli čemuž se už Air nedá považovat za počítač pro studenty a nenáročné uživatele s nižším rozpočtem. 

Screen-Shot-2019-01-10-at-5.17.02-PM

U nového MacBooku Air nastavil Apple cenovku skutečně vysoko:

Co bude dál?

Snižující se prodeje Maců jsou pro Apple zdviženým prstem upozorňujícím na to, že je se situací potřeba něco dělat. Prvních větších kroků, které by měly prodeje zlepšit, bychom se však měli dočkat již v letošním roce příchodem přepracovaného Macu Pro a nových iMaců. Snad se tedy Apple opět nerozhodne pro neúměrně vysokou cenu, kterou se snaží nižší prodeje kompenzovat, ale z dlouhodobého hlediska jej ní spíše potápí. 

macbook_air_2018_fb

Související články

Dnes nejčtenější

.