Zavřít reklamu

Jablečná aplikace Domácnost je hlavním rozhraním pro HomeKit, který je určený ke spravování chytrých funkcí ve vaší domácnosti. Chytrou domácnost si můžete v aplikaci jednoduše rozdělit do místností, díky čemuž jste schopni ovládat určitou skupinu chytrých zařízení. V praxi to znamená třeba to, že si v aplikaci nastavíte například místnost „pracovna“, která disponuje chytrými žárovkami a lampičkou a kdykoliv se poté do této místnosti vrátíte, tak to aplikace rozpozná a dá vám možnost světla automaticky rozsvítit, apod. Podle nového patentu společnosti Apple by se funkce rozpoznání polohy mohla ještě více zpřesnit.

Patent dostal v překladu název „Použití domácího povědomí o umístění“ – název vám toho asi moc neřekne, a proto si patent pojďme vysvětlit více do hloubky. Apple předpokládá, že v budoucnu bude na trhu k dispozici široká škála chytrého vybavení do domu, a právě kvůli tomu bude potřeba zpřesnit polohové údaje uživatele. Pokud tedy například přijedete domů z práce a budete mít zakoupenou chytrou vítací lampu nad dveřmi, tak HomeKit rozpozná, že se blížíte k domu a lampu automaticky rozsvítí, jakmile budete pár metrů od dveří. Jakmile za sebou zabouchnete dveře, tak se lampa ihned zhasne.

Zde ale přichází lehká kontroverze. Co když budu stát v kuchyni a budu chtít zavřít dveře v garáži a to naprosto automaticky? Garážová vrata logicky nepatří do kuchyně, tudíž by podle tohoto patentu nebylo možné vrata jednoduše ovládat. K vyřešní tohoto problému by měla sloužit samovzdělávací umělá inteligence a především síla signálu, pomocí které se bude dát určit, jak daleko se uživatel nachází od ovládaného zařízení. Pomocí tohoto bude systém schopen určit a předpovědět, co se uživatel chystá udělat a zda-li se nachází v adekvátní vzdálenosti od zařízení. Poté mu budou nabídnuty patřičné možnosti.

HomeKit budoucnosti by ale měl nabízet i další velice lákavé možnosti. Všechna chytrá zařízení by spolu mohla kooperovat a nabízet takové možnosti, jaké se zrovna nejvíce hodí. Pokud chytrá meteostanice zaznamená, že prší, tak automaticky roztáhne chytré deštníky a nebo pokud světelný senzor zaznamená dostatek denního světla, tak vítací lampu nerozsvítí, apod. Na tyto „vymoženosti“ moderního světa si však ještě budeme muset nějakou chvíli počkat.

Související články

Dnes nejčtenější