Zavřít reklamu

Říkali jste si někdy, že byste se rádi naučili programovat, a to přímo pro všechny jablečné produkty? Pokud ano, programovací jazyk Swift je přesně to, co hledáte. Samotný jazyk je poměrně mladý a o jeho vývoj se stará přímo Apple. První verze spatřila světlo světa poprvé v roce 2014, přičemž nyní se nachází již ve svém čtvrtém podání. Pokud datum srovnáme s jeho konkurencí, jejíž historie sahá například až na počátek tohoto století, nebo dokonce dál, je nám jasné, že Swift je stále řekněmě v plenkách. V minulosti se všechny aplikace pro Mac psaly v jazyce Objective-C. Ten už je dnes poměrně starý a při vývoji jazyka Swift se myslelo na spoustu tehdejších problémů, které jazyk nyní řeší přímo za nás.

Jak začít programovat?

Kód se píše v integrovaném vývojovém prostředí (nadále IDE) Xcode, které nalezneme zdarma v App Storu. Z tohoto vyplývá, že pro programování ve Swiftu musíme striktně vlasnit jakýkoliv Mac, na kterém musí být nejnovější operační systém. Někteří z vás mohou namítat, že pro výsledek postačí sestavit libovolný hackintosh (libovolně sestavené zařízení s operačním systémem macOS), avšak tímto by se celý proces značně zkomplikoval. Zkrátka jednodušší je, když vlastníte originální produkt od Applu.

[appbox appstore id497799835]

Po stažení IDE a jeho následovném otevření na vás vyskočí tabulka, pomocí níž si můžete založit nový projekt. U většiny ostatních jazyků je zvykem jako první napsat program „Hello World,“ který zobrazí tuto ikonickou hlášku a posléze skončí. Xcode nám pro takovéto hrátky s kódem přímo nabízí možnost Playground, kde můžete testovat například práci s proměnnými. Pro komplexní vývoj je tato možnost samozřejmě nedostačující a problém u ní nadále nastává v načítání uživatelských vstupů.

Prohlédněte si Playground v galerii níže:

Jak založit „plnohodnotný“ projekt

Jak si v galerii můžete všimnout, proměnné se označují identifikátorem var. Celá situace ohledně nich je ale jemně složitější, jelikož Swift rozlišuje pojmy proměnnákonstanta, k čemuž se dostaneme později. Pojďme si ale vytvořit konzolovou aplikaci, která nám zobrazí zmiňovanou hlášku „Hello World“. K tomuto budeme již potřebovat (ačkoliv bychom nemuseli) založit plnohodný projekt s konzolí. Právě v té se nám totiž hláška zobrazí a díky ní můžeme načítat uživatelské vstupy. Klikněme tedy na Create a new Xcode project a dále postupujme podle galerie, v které naleznete popis jednotlivých kroků. Pro přepnutí na samotný kód musíme otevřít main.swift, který se nachází v navigaci vlevo.

Jak můžete vidět, Xcode nám přímo vygeneroval strukturu s námi požadovanou hláškou. Tu si můžeme libovolně poupravit na námi požadovaný text. Přepišme ji například na „Hello, LsA“ a o výsledku se přesvědčme kliknutím na tlačítko Build and Run, které nalezneme vlevo nahoře.

Výsledek:

hello-lsa

Pokud vás tento vstup do programování zaujal a rádi byste se přiučili něčemu novému, v budoucnu můžete očekávat další články na toto téma. V dalším díle se podíváme na zub uživatelským vstupům a pohrajeme si s textem a čísly.

swift-lsa-fb

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Dnes nejčtenější

.