Zavřít reklamu

Konec roku je tradičně spjat s bilancováním a hodnocením toho, co se v předchozích dvanáctí měsících povedlo či nikoliv. Když jsme včera v podvečer shrnuli to, co se Applu letos povedlo, co si tak dnes naopak kriticky přiznat, že pár věcí letos kalifornský gigant skutečně nezvládl. Zde je náš výběr největších „propalů“ roku.

Ceny některých produktů

Že je Apple drahý není žádným tajemstvím. U některých jeho produktů představených letos však cenu zkrátka nechápeme. Za prémiové modely XS a XS Max si kalifornský gigant účtuje dle nás částky přiměřené, ale téměř 23 tisíc za vstupní model XR? To už se nám zdá poměrně přes čáru. Jasně, nabízí stejný procesor, kvalitní displej či bezrámečkový design. Příplatek za XS, který nabídne prémiovější materiály, však už tak velký není. Pokud si pak vystačíte s loňským iPhonem X, který je též prémiovým produktem, vyjde vás s trochou štěstí ještě levněji. Cena modelu XR měla být tedy dle nás o pár tisíc nižší. Teprve pak by dávala smysl skutečně všem, nejen vybraným jedincům. 

V rozpacích jsme i z ceny nového MacBooku Air, které též není zrovna nízká. Pryč jsou tak kvůli ní ty časy, kdy byl Air synonymem pro notebook studentů a nenáročných uživatelů, kteří chtěli za fajn peníze spolehlivý počítač od Applu. Jasně, novinka přinesla vymodlená vylepšení, která jsme chtěli u řady Air vidět již dlouho. Jsou však skutečně až tak moc přidanou hodnotou, že si za ně Apple bez problému naúčtuje o pět tisíc víc než za starší model? Když už ale mluvíme o starším Airu, ten je kapitolou samou pro sebe. Proč jej Apple nechal v nabídce za 30 tisíc korun, když jde běžně v obchodech sehnat s trochou štěstí i o třetinu levněji, a když už představil i jeho nástupce? Nezasloužila si tato legenda trochu důstojnější odchod? Dle nás ano. 

AirPower v nedohlednu 

Dalším “pánem na holení” je produkt, jehož představení jsme se dočkali už před více než rokem a čtvrt, ale na pultech obchodů stále není. Ano, čtete dobře. AirPower spatřil světlo světa spolu s iPhonem X (!!!), ale Apple nebyl stále schopen jej dostat na pulty obchodů. Ať už za to může složitá výroba, problémy s vývojem či jen rozmarnost Tima Cooka a jeho kolegů, je tato věc skutečně do nebe volající a rozhodně by se stávat neměla. Tím spíš, když je Apple mnohými ve světě stále považován za jednoho z předních udavačů trendů. Může si ale někdo, ke komu svět vzhlíží, dovolit podobný přešlap? Samozřejmě, že ne. 

Možná ještě horší než samotná doba, která od představení nabíječky uplynula, je fakt, že se Apple neodvážil o ní od té doby veřejně promluvit. Na to, že o chystaných produktech vždy mlží, jsme si sice již už za jeho existenci zvykli, tato výjimečná situace by si však rozhodně zasloužila i výjimečné řešení v podobě rozkrytí karet. 

Nabíjecí pouzdro pro AirPods

Po boku AirPower jsme se vloni představili i odhalení nové generace nabíjecího pouzdra pro sluchátka AirPods. Ani ta ale stále v obchodech není a není absolutně jasné, kdy dorazí, což působí skutečně směšně. Apple, který dle svých slov v promo videích věří v bezdrátovou budoucnost, otálí již více než rok s vypuštěním produktu který jejich vizi posune opět o pár krůčků vpřed. 

Je velmi pravděpodobné, že příchod nabíjecího pouzdra brzdí právě AirPower, která se měla představit po jeho boku. Apple totiž velmi pravděpodobně předpokládal, že budou lidé nakupovat tyto produkty společně a tím pádem poletí zisky vzhůru. Nebylo by ale lepší, kdyby alespoň protentokrát nechal peníze penězi a své fanoušky nepotěšil jen tak nezištně, respektive bez většího ekonomického přesahu? 

Spuštění Apple Pay v Česku a na Slovensku

Přestože to vypadalo se spuštěním Apple Pay v průběhu letoška několikrát velmi nadějně a i samotné banky už s trochou nadsázky žhavily své iPhony s vidinou placení mobilem, nakonec jsme se opět nedočkali. Otázkou však je, z jaké části je to vina Applu a z jaké bank. Vše totiž podle dostupných informací zkrachovalo na jejich vyjednávání, kdy ani jedna ze stran nechtěla té druhé ani o píď ustoupit. Tak či tak je ale absence Apple Pay v Česku ostuda. Ostatně, kde jinde by měla být tato služba dostupná než v zemi, která je celosvětovou velmocí v bezkontaktních platbách? 

Zaříznutí iPhonu SE

Letošek přinesl i smutné loučení s (alespoň v našich končinách) oblíbeným iPhonem SE. Ten totiž Apple letos v září po představení nových iPhonů XS a XR stáhl ze své nabídky. Přestože jsme tento krok již několik dlouhých měsíců očekávali, rádi jsme ho rozhodně neviděli. Jedna velká éra totiž jeho odebráním z Online Storu skončila. 

Je to škoda. Telefon, jehož cena nebyla nikterak vysoká a výkon stále dostačoval, musel modelům s velkým displejem, které jej však v některých ohledech rozhodně zastoupit nedokáží. Jasně, výkonnostně nabízí daleko víc a i fotky z nich uděláte lepší. Dáte je ale do kapsy tak snadno jako SE? Samozřejmě že ne. Hrany měly navíc zkrátka něco do sebe a tím, že se s nimi Apple u svých iPhonů odstraněním modelu SE rozloučil, se velmi symbolicky odstřihl i od odkazu Steva Jobse, který byl právě otcem těchto zařízení. 

Dark Mode v iOS

Říkejte si, co chcete, ale tmavý režim v iOS zkrátka chybí a to nejen nám, ale celému světu. Za jeho přidání se totiž na diskuzních fórech přimlouvají uživatelé snad ze všech zemí světa, které už bílé pozadí iOS zkrátka nebaví a rádi by jej po letech něčím oživili. A co na to Apple? Dal dám Dark Mode, avšak do macOS. Tam je sice taky fajn a mnozí z nás si již na jeho využíváni navykli, ale mnohem raději bychom jej viděli právě v iOS. Na druhou stranu je právě implementace tmavého režimu do macOS určitým příslibem do budoucna, že by přeci jen podobné vylepšení do iOS v budoucnu přeci jen dorazit mohlo.

Softwarové chyby

Přestože byl letošek co se softwarových chyb Applu týká v porovnání s loňským rokem nesrovnatelně lepší, pár přešlapů si Apple přeci jen připsal. Asi tím největším byl nedávný update systému watchOS, který spoustě uživatelů jejich chytré hodinky vyřadil z provozu. Pokud by se jednalo o beta verzi, ještě bychom byli ochotní podobný problém tolerovat. Vypustit ale mezi uživatele několik týdnů testovaný software a neobjevit v něm takto závažnou chybu? To zrovna standardní není. Několika chyb se však neubránily ani systémy iOS či macOS, byť se naštěstí nejednalo o žádnou katastrofu, ale spíše o drobnosti, které se dalšími updaty bez problému opravily.

Okleštěné balení iPhonů

Do stropu neskáčeme ani z absence rychlonabíječky v balení letošních iPhonů. Přestože se o jejím příchodu poměrně intenzivně před představením nových modelů spekulovalo, v krabičce bychom ji hledali marně. A co víc, nenalezneme v ní už ani Lightning/3,5mm jack adaptér. Ten se sice prodává za pár korun, jeho absence však přesto nepotěší – tím spíš, když jsou drátová sluchátka pořád v kurzu.

A co je největší chybou Applu letoška podle vás? Dejte nám vědět do komentářů, ať víme, co leží v žaludku právě vám. O to zajímavější bude za rok tento článek znovu přečíst a zjistit, v čem se Apple zlepšil a co naopak zůstává beze změny.

Apple Store green logo FB

Související články

Dnes nejčtenější

.