Zavřít reklamu

Od vydání operačního systému iOS 13 nás dělí ještě pěkných pár měsíců – pokud se společnost Apple bude držet svých tradic, neoznámí ho dříve, než v červnu roku 2019. Většina z nás má ale již teď jasno v tom, co by od “třináctky” – která by měla představovat významný posun, co se funkcí a novinek týče – očekávala. Shodují se vaše očekávání s těmi našimi?

Dark Mode

Dark Mode. Šetří zrak, displej i baterii, a při použití ve tmě vypadá i funguje zkrátka skvěle. Majitelé Macu se ho dočkali s příchodem macOS Mojave, zatímco iOS uživatelé na Dark Mode stále ještě netrpělivě čekají. Někteří dokonce uzavírají sázky, zda se Apple vytasí dříve s tmavým režimem pro iOS, nebo s AirPower. Za jistou náhražku Dark Mode by se dala považovat Chytrá inverze barev. Ta je součástí nastavení zpřístupnění a aktivovat ji můžete v Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Přizpůsobení displeje. Nejde však o režim jako takový, který by bylo možné aktivovat v jednom jediném kroku, naplánovat jeho zapnutí, nebo kterému by vývojáři mohli přizpůsobit vzhled svých aplikací.

Ještě lepší (a česká) Siri

Siri je – teoreticky vzato – opravdu skvělá věc. Nelze popřít, že se ji Apple snaží každým rokem více a více vylepšovat a rozšiřovat její funkce. Obrovský krok kupředu představuje zavedení aplikace Zkratky, s níž Apple přišel letos. Navzdory četným vylepšením má ale Siri stále ještě své mouchy. V iOS 13 by virtuální asistentka od Applu mohla získat schopnost chytřejšího rozpoznání hlasu, širší škálu možností a funkcí, vyšší rychlost … a češtinu.

Režim Always-on

Apple letos naplnil očekávání řady svých fanoušků a u iPhonu XS a XS Max zavedl OLED displeje. Tím také otevřel možnost zavedení funkce Always-on. Ta není žádnou novinkou – důvěrně ji mohou znát například majitelé smartphonů s operačním systémem Android. Režim Always-on umožňuje uživatelům rychle a okamžitě zkontrolovat nové notifikace, datum a čas nebo zprávy, aniž by bylo nutné odemykat zařízení. Některé zprávy hovoří o tom, že by s iOS 13 mohl v příštím roce skutečně přijít i režim Always-on.

Chytřejší fotoaparát

Apple si na fotoparátech svých mobilních zařízení dává velmi záležet. V iOS 13 by ale mohlo dojít k ještě dalším vylepšením – portrétní režim by u iPhonu XR mohl rozšířit svou působnost na jakýkoliv objekt a neomezovat se jen na lidské tváře. Ke zlepšení by mohlo dojít jak u portrétního režimu jako takového, tak i u možností jeho nasvícení. Ozývají se i hlasy, volající po intuitivnějším uživatelském rozhraní nativní iOS aplikace Fotoaparát, zde je ale pravděpodobnost velmi nízká. Některé prvky, jako je třeba rozlišení videa nebo frekvence snímků – by mohl Apple přesunout z Nastavení přímo do rozhraní aplikace Fotoaparát.

Vylepšení pro iPad Pro

Apple dává uživatelům s každou novou generací iPadu Pro jasně najevo, že své tvrzení o tom, že může nahradit laptop, myslí vážně. Narůstajícímu výkonu a rozšiřujícím se funkcím svého high-endového tabletu by cupertinská společnost mohla přizpůsobit i svůj mobilní operační systém – začít by mohla například u toho, že přes USB-C port půjde provést mnohem více úkonů, než například jen import fotografií.

Synchronizace notifikací

Pokud vlastníte více iOS zařízení, přihlášených pod stejným Apple ID, jistě tyto situace důvěrně znáte: notifikace dorazí na každé z vašich zařízení, a přestože si je na jednom řádně vyřídíte, na druhém zůstávají v Oznamovacím centru jako nepřečtené – ačkoliv se tento problém může zdát na první pohled malicherný, mohl by pro něj Apple v iOS 13 přinést řešení.

Multitasking, přepínání účtů a Split View i u iPhonů

Apple by se v iOS 13 mohl dále zaměřit na vylepšení multitaskingu – a to i u iPhonů. Větší rozměry displejů posledních generací iPhonů dávají větší prostor širším možnostem práce s okny i aplikacemi. Zejména u iPadů, vlastněných rodinami či firmami, by zase přišla vhod možnost vytvoření více uživatelských účtů.

Celkové přepracování

Celkový vzhled operačního systému iOS se v posledních aktualizacích příliš výrazně nezměnil – došlo sice k přepracování Oznamovacího centra a Ovládacího centra, ale například ikonky zůstávají víceméně stejné. Jakkoli se to zdá jako maličkost, způsobila změna designu ikonek v iOS 7 (nejen) mezi uživateli značný poprask. Jak byste si změnu designu v iOS 13 představovali vy?

Nechme se překvapit, s čím nakonec Apple přijde – téměř stoprocentně se dočkáme další várky nových emojis, otázka je, kolik lidí zrovna tento upgrade uvítá.

 

iOS 13 concpet fb

Související články

Dnes nejčtenější

.