Zavřít reklamu

Co se Applu v letošním roce povedlo

|
11

Konec roku je tradičně spjat s bilancováním a hodnocením toho, co se v předchozích dvanáctí měsících povedlo či nikoliv. Co si tak společně zrekapitulovat pár věcí, které se Applu alespoň dle naší redakce letos povedly a které nás skutečně potěšily? Pojďme tedy na to.

Tablet nejen pro školáky

Hned na začátku roku nás Apple potěšil představením nového iPadu 6. generace, o jehož příchodu se začalo hojně spekulovat už začátkem loňského roku. Přestože se jedná o základní iPad, nemá se rozhodně za co stydět a valné většině jablečných uživatelů bude ať už svým výkonem, tak i displejem či výdrží baterie bohatě stačit. Plusové body si v tomto případě Apple zaslouží i za podporu Apple Pencil, která byla do té doby doménou “pročkové” řady iPadů. Za cenu kolem osmi tisíc korun se  tak skutečně jedná perfektní produkt, za který si Apple zaslouží pochvalu.

iOS 12 jakožto omluvenka za loňský nezdar

Pamatujete si ještě na iOS 11 a problémy, se kterými jsme se několik dlouhých měsíců po jeho vydání museli potýkat? Divil bych se, kdyby ne. Apple však letošním iOS 12 jasně naznačil, že on na něj již vzpomínat nechce a zapomenout rád pomůže i vám. Nový operační systém je totiž plně kompatibilní se všemi zařízeními, které podporovaly i iOS 11 a co víc – mnohým z nich přidají na výkonu a celkové svižnosti. iOS 12 by se tak dal s trochou nadsázky označit za jakousi živou vodu, kterou Apple vzkřísil z mrtvých produkty, nad kterými jejich majitelé již zlomili hůl. 

iOS 12 však nepřinesl jen oživení starších zařízení, ale i několik skutečně hezkých novinek. Povedlo se například stohování notifikací dle typu aplikace, což výrazně urychluje jejich procházení a hledání určitých informací. Zapomenou ale nesmíme například ani na skupinové hovory FaceTime, po kterých volali uživatelé již několik dlouhých let. Přestože je skoro až k nevíře, že je Apple nasadil teprve letos, je to jistě důvod k radosti.

Vylepšení iPhonů XS a XR

Přestože je letošní řada iPhonů “esková”, tudíž by žádné obří novinky přinést neměla, opak je svým způsobem pravdou. Pokud si libujete ve fotografování, určitě jste si vylepšený fotoaparát modelů XS zamilovali. Nové senzory ve spojení se softwarem Smart HDR totiž dokáží vykouzlit na fotkách skutečné zázraky a to za jakýchkoliv podmínek. 

Pochvalu si ale Apple zaslouží i za perfektní výdrž baterie, zejména pak u modelu XR. Ten totiž mezi letošními modely v tomto ohledu suverénně vede a svým uživatelům nabízí dva dny bezstarostného využívání. Problémy s jeho vybitím však mají i uživatelé, kteří jej “šťaví” od rána do večera. Za výdrž baterie tedy zaslouží letošní iPhony a zejména pak XR palec nahoru. 

Třetím skvělým vylepšením, které bylo též tak trochu vymodlené, je podpora eSIM. Díky té lze nyní využívat v iPhonu hned dvě čísla, což ocení jak manažeři firem, tak například i cestovatelé využívající operátory po celém světě. Ačkoliv není zatím podpora eSIM ve světě zcela ideálně rozšířená, operátoři na ní tvrdě pracují, díky čemuž přibývají země s její podporou doslova jako na běžícím pásu. 

Oživení Macu mini

Dlouho jsem přemýšlel, zda do článku o úspěších Apple za rok 2018 Mac mini zařadit či nikoliv. Přeci jen, ze stroje pro vstup do jablečného světa se stal po posledním upgradu spíše stroj cílící náročnější uživatele, kterým nedělá problém si za novou generaci připlatit. I přesto jsem ale nakonec nabyl přesvědčení, že si tu Mac mini své místo zaslouží. Ostatně, očekávaný byl několik dlouhých let a za zklamání se určitě označit nedá. Holt na něj ale musíme již nyní nahlížet optikou zcela jinou než tou, kterou jsme používali před pár lety. 

Novinka má rozhodně co nabídnout a přestože se Apple neodhodlal k žádným drastickým designovým změnám, pouhé oblečení do vesmírně šedého kabátku jí dodává na nadčasovosti. Skvělou zprávou je i snadná výměna RAM paměti, kterou už si například u iMacu Pro neužijete. A výkon? Toho má mini na rozdávání. 

Sázka na nový design a port iPadu Pro 

Nový iPad Pro ve mě sice zanechal rozporuplné dojmy, jedno mu však musím nechat – jeho design se Applu setsakramentsky povedl. Nejsem sice příznivcem hran á la iPhone 4 či 5, ale na iPadu se mi toto řešení skutečně moc líbí a po designové stránce mi přijde i šťastnější než zaoblení u předchozích generací. Applu se povedlo velmi pěkně vyřešit i vedení anténních pruhů na zádech, které nepůsobí konečně jako pěst na oko. Škoda jen toho vystouplého fotoaparátu. 

I příchod USB-C shledávám za šťastný. Jak jinak totiž iPad přiblížit počítačům než nasazením právě tohoto typu portu, přes který lze k tabletu připojit celá řada příslušenství? Díky tomu si myslím, že jsme ještě nikdy blíž nahrazení počítače iPadem nebyli. Pár let to sice ještě bude nejspíš trvat, nicméně vize Applu, kterou letos iPadem Pro nastínil, se nyní nezdá být zcela nereálná. 

Apple Pencil 2 aneb vytvoření stylusu, který je skutečně inovativní

Jestli se dalo s první generací lehce Apple Pencil kouzlit, s její druhou generací to bude ještě mnohem snadnější. Nová Apple Pencil 2 se totiž dá bez nadsázky označit za skutečně inovativní produkt, který iPad Pro nové generace skutečně potřeboval. Dává totiž zapomenout na otravné nabíjení skrze Lightning na jejím konci, jelikož podporuje “bezdrát” a to přímo z boku iPadu. Uživatelům navíc umožňuje ovládat určité aplikace i pouhým poklepáním na její bok, což jednak výrazně usnadní a urychlí práci a jednak je to zkrátka skutečně cool. Poklepeš, přehodíš štětec na tužku a píšeš dál? Co může být lepšího? Pro kreativce, který si v podobných hračkách libuje, absolutně nic. 

Nová generace Apple Watch

Od nových hodinek jsme čekali mnohé. Apple však očekávání valné většiny z nás stejně překonal. O poznání větší displej, lepší senzor srdečního tepu, digitální korunka s haptickou odezvou či EKG v korunce? Zkrátka vylepšení, která na ruce opravdu chcete. Nové hodinky jsou zkrátka perfektní a ke koupi přesvědčí i nejednoho nadšeného majitele Apple Watch Series 3. Proč? Prostě proto, že přináší něco zcela nového. Něco, co na zápěstí uživatele Apple Watch zkrátka nemůže chybět. 

Hodinky poznají, že zrovna cvičíte

Jestli mě něco na Apple Watch skutečně štvalo, byla to nutnost spustit ručně měření určité aktivity. To je ale díky watchOS 5 minulostí. Hodinky totiž již samy rozpoznají, že například jdete svižnou chůzí po venku a samy se vás zeptají, zda chcete tento typ tréninku zaktivovat. Ve výsledku vám tak odpadne starost, že svůj denní výkon nezaznamenáte tak, jak byste si sami přáli.

A za co byste letos Apple pochválili vy? Své tipy nám určitě dejte vědět do komentářů, ať si můžeme udělat lepší obrázek o tom, co přineslo radost zrovna vám.


Leitz

Fórum

  • Poslední příspěvky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek