Zavřít reklamu

Rozšířená realita je perfektní vychytávka, která jak již z názvu vyplývá, poskytne rozšíření vnímání našeho světa. Díky ní si můžeme promítnout nejrůznější objekty přímo u nás na stole, dokáže být dokonalým přínosem pro architekty, nebo nám dovolí si zahrát dnes již ne tolik populární hru Pokemon GO. Jaká je však budoucí vize kalifornského giganta? Veškeré potřebné informace nastínil panent, který si Apple nedávno zaregistroval.

Jelikož se v současné době enormním tempem rozšiřuje trend takzvané spolujízdy, jejímž perfektním příkladem je všem dobře známý UBER, častokrát dochází k určitému problému. Pokud si zákazník přivolá vozidlo do oblasti, kde se nachází spousta lidí či aut, nemusí správně rozeznat svého řidiče a vejít do špatného auta. Přestože takové aplikace disponují vlastním systémem map, v přelidněných čtvrtích se i tak může jednat o problém. Je nutno taktéž poznamenat, že ne všichni zvládnou číst v mapě a perfektně se díky ní zorientovat. S podobným problémem se taktéž mohou setkat samotní řidiči, a to právě v případě oblasti s vysokým počtem turistů. Poté se nedokáží 100 % zorientovat a nemohou zajet co nejblíže k zákazníkovi.

Přesně tento problém se chystá vyřešit samotný Apple, a to díky výše zmíněného patentu, který nese název „Rozhraní rozšířené reality pro usnadnění identifikace přijíždějícího vozidla“. Jablečná společnost tohoto chce docílit za pomocí kombinace GPS a vizuálních identifikátorů. Zjednodušeně se dá říct, že by nám poté postačilo zvednout náš iPhone a pomocí zadní kamery se podívat, které vozidlo je určeno přímo pro nás. Co se týče řidičů, u těch by to fungovalo na velmi podobném principu. Na displeji by se jim zvýraznil jejich přesný pasažér.

Naprostým základem by byla lokace řidiče a pasažéra, bez které se to samozřejmě nikdy neobejde. Pasažérovi by taktéž musely být poskytnuty nevyhnutelné informace, mezi kterými nesmí chybět, značka a model auta, jeho barva a SPZ. Poté by systém rozšířené reality za pomocí zadní kamery sesbíral data z okolí a identifikoval vozidlo, které je v současné situaci nejpravděpodobnější volbou. Pokud by systém vyhodnotil auto za zcela správné, přidal by k němu určité zvýraznění, kterým by mohla být šipka, nebo jeho celé zakroužkování.

Podobným systémem by taktéž fungovalo rozpoznávání pasažérů. Jelikož ti však často mění své oblečení, bude se muset systém spolehnout na trochu odlišná data. Mezi nimi bychom mohli najít výšku, váhu, zdali má dotyčný vousy, barvu vlasů a předem poskytnuté fotografie. Díky těmto faktorům by funkce za pomoci zadní kamery a technologie rozpoznání obličeje mohla určit hledaného klienta a podobně jej zvýraznit.

Skvělá věc, kterou by nejeden uživatel ocenil

Jelikož jsem se sám setkal s podobným případem, velice rád bych tuto funkci uvítal. V Anglii jsme si s kamarády totiž zavolali UBER, jelikož se nám nechtělo chodit pěšky, avšak zmatek nastal, když se z ničeho nic objevily hned 4 vozidla s označením společnosti. Jelikož jsme dle udané poznávací značky věděli, do kterého máme nastoupit, neviděli jsme v tom problém. Bohužel tak zběhlá v orientaci nebyla dvě děvčata, která nasedla do „našeho“ vozidla a málem s ním ujely. Naštěstí se vše stihlo domluvit a dívky se za nedorozumění omluvily.

Související články

Dnes nejčtenější

.