Zavřít reklamu

Minulý pátek Apple spustil předobjednávky na v září představený iPhone XR, který by měl vyplnit roli levnějšího iPhonu „pro masy“. Oficiální zahájení prodeje je zítra ráno, vy si však už nyní můžete přečíst naše první dojmy, které budou předcházet plnohodnotné recenzi, jež dorazí někdy v průběhu příštího týdne. Podařilo se nám jeden iPhone XR ukořistit před oficiálním zahájením prodejů, čerstvé první dojmy najdete níže.

K dispozici máme 128 GB variantu iPhonu XR v barevném provedení „Korálově červená“. Začněme balením, které se od ostatních modelů příliš neliší. Mimo iPhonu zde najdeme ještě základní 5W nabíječku, kabel, EarPods a návod se samolepkami. Rozloučit se musíme s Lightning – 3,5 mm redukcí, kterou Apple letos přestal přibalovat ke všem prodávaným iPhonům. Pojďme se však podívat na to nejdůležitější, což je iPhone samotný.

Prvním co uživatele po rozbalení praští do očí je barva. Pokud si nezvolíte jednu z tradičnějších barevných variant, v krabičce na vás bude čekat buď námi testovaná Korálově červená, nebo tmavší (PRODUCT) RED červená, či modrá nebo žlutá. Nové barevné odstíny jsou podtrženy barevným hliníkovým rámem telefonu, který oproti oceli použité u modelů XS a XS Max daleko lépe vyzdvihuje křiklavý odstín zbytku iPhonu. V tomto ohledu je typ použitého materiálu velkým plusem, byť z hlediska odolnosti to bude spíše krok zpět. Nové barevné variace iPhonů však budou jedním z hlavních taháků a i když nejsem příliš velkým fanouškem konkrétně tohoto barevného provedení, musím uznat, že všechny varianty vypadají opravdu dobře. Hliníkový rám má v tomto případě co do sebe a iPhonům sluší.

Další věcí, která okamžitě po vybalení upoutá pozornost, je displej telefonu. Jde o 6,1″ Liquid Retina displej, jež je na rozdíl od iPhonu XS a XS Max vyrobený technologií LED. To se (kromě barevného podání) projevilo také na velikosti rámečků. Právě velikost rámečků byla před vydáním velkou neznámou a mnoho uživatelů se bálo, že budou příliš veliké a celkovému vzhledu uškodí. Ano, rámečky jsou větší než na iPhonu XS (srovnání s černým iPhonem XS najdete v galerii), bez přímého srovnání vás to však příliš trápit nebude a během několika hodin to již nebudete vnímat. Displej logicky nedisponuje tak živými barvami, jako nabízí OLED panely, z hlediska LCD displejů však opravdu půjde o špičku toho, co se na trhu nabízí. Hodnocení panelu a jeho barevného podání je však subjektivní záležitostí, osobně s ním však nemám sebemenší problém.

Velkým překvapením je ergonomie telefonu, zejména vzhledem k jeho velikosti. iPhone XR je větší než iPhone X(S), ale zároveň o něco menší než XS Max. Rozdíl ve velikosti oproti 5,8″ iPhonu XS není nikterak zásadní a pokud vám tato velikost nevadí, s modelem XR rozhodně problémy mít nebudete (ženy s menší rukou to však mohou vidět jinak). Telefon padne skvěle do ruky, hliníkový rám nabízí podstatně lepší grip než ten ocelový. iPhone XR je oproti XS také o něco těžší, byť pocitově mi to přišlo přesně naopak. Celá konstrukce působí velice solidním dojmem a dílenské zpracování je na jedničku – tedy přesně tak, jak jsme u Applu zvyklí. Co se skleněných zad týče, dotykem jde poznat, že jde o trochu odlišný materiál (v praxi by neměl být tak odolný jako jsou záda iPhonů XS a XS Max). Bez přímého porovnání si však rozdílů nevšimnete.

Čočka kamery je stejně vystouplá jako v případě duálního řešení dražších sourozenců, stejný je také blesk, který se nachází pod ní. Co je zde naopak jinak je souměrná spodní hrana telefonu, za kterou iPhone XR vděčí hliníkovému rámu. Díky němu mohl Apple zachovat řešení proužků antény a spodní strana telefonu tak zůstala hezky symetrická. Veškeré ovládací prvky jsou pak stejné, jako v případě dražších iPhonů.

Celkově iPhone XR působí velmi příjemně. Osobně s o něco větší velikostí problém nemám, nižší váha rozhodně nějaké ty kladné body navíc přidává. Detailnější rozbor toho, jak se s novým „levnějším“ iPhonem žije si budete moci přečíst z plánované recenze, na které se od zítra začne usilovně pracovat. Na první dobrou však novinka vypadá povedeně a ohlasy ze zahraničí se s tímto hodnocením shodují i z dlouhodobějšího hlediska. Uvidíme, jak z iPhonu XR budeme nadšení my.

iPhone-XR-preview-14
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
iPhone-XR-preview-14
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější