Zavřít reklamu

Smart Batery Case je bezesporu jedním z nejkritizovanějších produktů od Applu. Už při svém debutu před více než třemi lety se stal terčem nejrůznějších posměšků a jinak tomu nebylo ani v případě jeho druhé, mírně vylepšené verze, jež přišla o rok později. Před pár týdny ale Apple představil novou variantu svého nabíjecího obalu, která do vínku dostala nejenom mírně přepracovaný design, ale také řadu zajímavých funkcí. V redakci jsme se proto rozhodli nový Smart Battery Case otestovat a v dnešní recenzi se podíváme na to, zda a komu se jeho koupě vyplatí.

Doposud bylo pravidlem, že originální nabíjecí obal je dostupný pouze pro menší varianty iPhonů, tedy pro 4,7palcové modely. Nová verze Smart Battery Case je ale k dispozici pro iPhone XR, XS a dokonce také pro iPhone XS Max, přičemž cena je u všech variant stejná a činí 3 500 korun. Totožná je i nabídka barev, kdy je obal možné pořídit buďto v černém nebo bílém provedení. Liší se tak pouze velikost obalu a spolu s tím pochopitelně i kapacita integrované baterie.

Po nasazení Battery Case získá iPhone v podstatě dvojnásobnou výdrž baterie. Je už jakýmsi zvykem, že iPhony vydrží na jedno nabití průměrně den. S dobíjecím obalem od Applu se tak dostáváme na téměř dvoudenní výdrž. Výsledné hodnoty se pak samozřejmě liší v závislosti na konkrétním modelu, přičemž iPhone XR vychází z celé trojice jako vítěz. Nejlevnější loňský iPhone totiž se Smart Battery Case vydrží až 39 hodin volání, nebo až 22 hodin surfování na internetu, nebo až 27 hodin přehrávání videa. Čísla deklarovaná a naměřená přímo Applem přikládáme pro úplnost níže.

iPhone XS

iPhone XS + Battery Case Rozdíl
Volání 20 hodin 33 hodin 13 hodin
Internet 12 hodin 21 hodin 9 hodin
Video 14 hodin 25 hodin 11 hodin

iPhone XS Max

iPhone XS Max + Battery Case Rozdíl
Volání 25 hodin 37 hodin 13 hodin
Internet 13 hodin 20 hodin 7 hodin
Video 15 hodin 25 hodin 10 hodin

iPhone XR

iPhone XR + Battery Case Rozdíl
Volání 25 hodin 39 hodin 14 hodin
Internet 15 hodin 22 hodin 7 hodin
Video 16 hodin 27 hodin 11 hodin

Osobně jsem testoval variantu pro iPhone XS, který díky Smart Battery Case bezproblémově vydržel den a půl skutečně aktivního používání. Po celém dni – konkrétně od ranních 6 hodin do večerních 22:00 – zbývalo v telefonu ještě 47 % kapacity baterie. iPhone totiž vždy nejprve bere energii z obalu a až ji všechnu vyčerpá, tak teprve přejde na vlastní zdroje. Kapacita v telefonu tudíž zůstává převážnou část dne na 100 % a dochází tak v podstatě k jejímu neustálému dobíjení. To ale ničemu nevadí. Naopak máte vždy stoprocentní výkon a především pak můžete v případě potřeby obal po jeho vybití sundat.

Spíše než téměř dvoudenní výdrž se mi ale při testování obalu zamlouvala jistota, že iPhone skutečně vydrží bezproblémově celý den aktivního používání. Často jsem odepisoval na zprávy, prohlížel obsah na internetu, poslouchal hudbu z Apple Music a především pak využíval navigační aplikace v čele s Google Maps a přitom jsem věděl, že se nemusím nikterak omezovat. Osobně si totiž nemyslím, že je Battery Case vhodný na každodenní používání (samozřejmě pokud každý den necestujete od rána do večera). Podle mého názoru se ale jedná o ideální příslušenství na celodenní výlety nebo při cestách do zahraničí, kdy často fotíte, potřebujete nahlížet do map a hledat další nezbytné informace na telefonu.

Tím ale přidaná hodnota nového Smart Battery Case nekončí. Apple totiž novou verzi svého obalu vybavil podporou bezdrátové a rychlého nabíjení. Zatímco první zmiňovaná forma přináší spíše jen více komfortu, tak rychlé dobíjení je v tomto případě jednoznačně vítané a především pak praktické. Nový Battery Case podporuje stejně jako iPhony standard USB-PD (Power Delivery), což znamená, že budete potřebovat výkonný USB-C adaptér a USB-C to Lightning kabel, jež se prodávají samostatně.

Rychlé nabíjení samotného obalu zabere přibližně hodinu a půl, přičemž za 30 minut jste na 43 %. Pokud ale nabíjíte obal nasazený na iPhonu adaptérem o výkonu 61 W, pak obě zařízení dosáhnou 100 % za dvě hodiny a deset minut. Zde se pak projeví i chytré funkce Battery Case, který dává hlavní přednost iPhonu, kam míří maximálně možný výkon a veškerý přebytek pak jde do obalu. Zatímco tedy telefon je po půl hodině nabitý na 51 % (stejná hodnota jako při rychlém nabíjení samotného iPhonu), obal hlásí kapacitu 31 %. Stejné pravidlo je zachováno až do 80 %, kdy se nabíjení iPhonu zpomalí (kvůli ochraně baterie) a začíná jít vyšší výkon do obalu. Ve výsledku se tak obě zařízení dobijí na maximum v podstatě ve stejnou dobu.

Naproti tomu bezdrátové nabíjení je spíše o komfortu, kdy stačí telefon s obalem položit na podložku a o víc se nestarat. Zde pak platí, že do 80 % se nabíjí pouze iPhone a až poté jde část výkonu do obalu. Rychlosti ale nejsou nijak závratné a samotný Battery Case se bezdrátovou formou dobije za více než 3,5 hodiny. Sáhnout samozřejmě můžete i po standardním 5W adaptéru, který Apple přibaluje k iPhonům. V takovém případě ale trvá nabíjení samotného obalu 3 hodiny.

Úroveň nabití resp. kapacitu Battery Case můžete kdykoli snadno zkontrolovat na widgetu. Indikátor se také objeví na uzamčené obrazovce při každém připojení obalu nebo jakmile jej začnete nabíjet.

Smart Battery Case widget

Závěr

V případě Smart Battery Case je těžké prohlásit, zdali se vyplatí si jej pořídit či nikoli. Záleží totiž čistě na tom, jak svůj iPhone používáte. Podle mého názoru jde o ideální příslušenství při cestování. Samozřejmě můžete k nabíjení telefonu podobně použít powerbanku a ještě ušetříte. Battery Case je ale zkrátka o pohodlnosti, kdy máte dvě zařízení v jednom, nemusíte se starat o kabely a máte vždy přehled o zbývající kapacitě. Sám znám několik uživatelů, kteří na jeho předchozí verzi nedají v tomto směru dopustit. Nový Battery Case se pak navíc může pochlubit bezdrátovým a především rychlým nabíjením, díky kterému se z něho na cestách stává ještě praktičtější doplněk pro iPhone. Spolu s chytrými funkcemi a vylepšeným designem se tak varianta pro iPhony XS a XR doladila téměř k dokonalosti.

iPhone XS Battery Case FB
iPhone XS Battery Case FB

Dnes nejčtenější

.