Zavřít reklamu

Ak sa radíte medzi fanúšikov komiksov a sci-fi popkultúry, určite ste oboznámený so systémom umelej inteligencie v obleku Tonyho Starka, viac známeho ako Iron Mana. Práve tento nápad inšpiroval skupinu startupistov, ktorí prichádzajú so svojím projektom Jarvish. Jedná sa o smart helmu určenú pre jazdu na motorke, ktorá pôsobí ako z futuristického filmu. Nový rad Jarvish X a Jarvish X-AR spája prednosti tradičnej bezpečnostnej helmy a technológií v podobe hlasových asistencií a rozšírenej reality. Pri jazde na motorke sa tak budete cítiť z časti ako vo virtuálnej videohre, pričom sa váš prehľad o okolitej situácii ešte viac umocní.

Nižší model z dvojice motorkárskych tech doplnkov v podobe Jarvish X ponúka podporu hlasovej asistencie Siri, Google Assistant a Alexa. Vnútorný priestor helmy disponuje reproduktormi a mikrofónom, pomocou čoho môžete ľahko komunikovať s integrovaným pomocníkom aj za jazdy. Asistencia vám ponúkne informácie o jazdných podmienkach, smere jazdy alebo o zmenách počasia. Hlasom možno ovládať aj tradičné zvukové rozhranie. Na prednej strane sa taktiež nachádza 2K kamera, ktorá vám umožní svoju jazdu a manipuláciu s motocyklom nahrávať. Celý projekt bol spustený pomocou Kickstarteru iba začiatkom roku 2018, pričom sa tvorcom podarilo vyzbierať potrebné financie prakticky okamžite. Cena tejto helmy je vopred vyčíslená na 799 dolárov.

Takto vyzerá smart helma Jarvish podporujúca AR a hlasovú asistenciu: 

Helma z radu Jarvish X-AR, posúva podmienky jazdy o level vyššie. Ako už vyplýva z názvu prilby, jazdu si môžeme okoreniť pomocou rozhrania rozšírenej reality na štýl Google Glass. Virtuálny displej ponúka informácie ako momentálnu dosahovanú rýchlosť, znázorňovanie presných odbočiek a smeru jazdy, prichádzajúce hovory na váš smartfón a taktiež momentálne počasie. Pomocou tejto prilby môžete taktiež sledovať čo sa deje za vami a vašou motorkou, nakoľko sa na zadnej strane helmy nachádza druhá kamera. Táto verzia bude pomocou Kickstarteru spustená až v polovici roku 2019 a jej cena je odhadovaná na 2599 dolárov, čo je o dosť viac ako v prípade predchádzajúceho modelu. Prvé dodávky helmy Jarvish X odštartovali v Taiwane, no postupne sa firma pripravuje aj na globálne spustenie predaja.

Siri
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější