Zavřít reklamu

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou mezi filmaři tak oblíbené produkty od Applu a co jim mohou nabídnout navíc oproti konkurenčnímu Windows? Pak vás následující řádky rozhodně zaujmou. Pro náš další rozhovor jsme totiž vyzpovídali velmi talentovaného kameramana, režiséra a hudebníka v jedné osobě – Jakuba Mahdala. Právě ten má totiž k tomuto tématu skutečně co říci.

Nejprve mi prosím řekni, kdo je vlastně Jakub “Mahdies” Mahdal?

Rodilej Pražák, co vyrostl na vesnici. Taky kameraman, co do všeho kecá tolik, že dělá i režii a v neposlední řadě muzikant, co odehrál za poslední 2 roky asi 400 koncertů.

mahdal cover
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Jak dlouho se věnuješ videoprodukci?

V podstatě už v posledním ročníku filmové školy v Písku jsem více točil než chodil do školy, takže v současné době asi 5 let naplno.

Jak to vlastně funguje s výbavou na natáčení? Musíš vše vlastnit, nebo je možnost si spoustu věcí jen zapůjčit?

Na začátku jsem chtěl dělat všechno sám na svojí techniku, ale časem zjistíš, že je síla v týmu, když každý dělá svojí práci. Všechno jsem prodal a v současné době vlastním jen foťák, který si beru na dovolenou. Veškerou techniku si půjčujeme, protože se pohybuje v řádech milionů.

Věnuješ se krom natáčení videa i střihu? Na Instagramu jsem si totiž několikrát všiml iMacu na tvém stole. 

Asi 4 roky jsem stříhal na MacBook PRO. Taková ta malá 13tka. Na něm jsem stříhal úplně všechny klipy a reklamy. Formáty ve kterých natáčíme jsou datově náročný a většinou jsem je musel z velkého rozlišení 6K zmenšovat a pak teprve stříhat. Zpětně nechápu, jak jsem to zvládl na tak malé obrazovce, ale hodně jsem dřív pracoval na cestách, takže MacBook ideální. Nedávno jsem ho vyměnil za iMac 5K, kde to všechno běží daleko rychleji a konečně využiju rozlišení těch kamer a většina mých prací teď vychází ve 4K.

V čem je pro tebe právě iMac od Applu lepší než třeba počítače s Windows?

Stříhal jsem na začátku na stolním počítači s Windows, ale pořád to házelo nějaký chyby a nebylo to stabilní. Od chvíle, co jsem přešel na Mac, už tyhle potíže neřešim. Často potkám někoho, kdo jede na Windows a vždycky se vyskytne nějaký problém při střihu.

Jaký software pro svou práci na iMacu využíváš?

Začínal jsem v Sony Vegas, ale bylo to spíš na videa z dovolené. Přešel jsem pak na Adobe Premiere a jsem jí věrný doteď. Je to hlavně z důvodu spolupráce s dalšíma softwarama jako Photoshop nebo After Effects. Přítelkyně stříhá ve Final Cutu a párkrát jsem k tomu přičichl, ale nikdy se s tím nějak nesžil.

Mnoho lidí si myslí, že to jsou právě počítače od Applu, které jsou pro videoprodukci a veškerou podobnou práci nejvhodnější, jelikož je můžeme vidět právě třeba na Instagramu v různých studiích či v televizních pořadech, kde jsou jimi též kanceláře a studia vybavena. Vnímáš to taky tak?

Myslím si, že svou spolehlivostí prostě Apple prostě dobře sedí na tuhle práci. Apple hlavně hodně řeší barvy a rozlišení a vždy jsou hodně napřed, takže se ani nedivím, že jsou jejich produkty pro tohle odvětví tak využívané.

Když jsem na toto téma mluvil s Ideou z TyNikdy, prozradil mi, že je pro něj využívání věcí od Applu skvělé i v tom, že může přes iPhone či iPad ovládat na dálku program Logix Pro X, díky čemuž je v nahrávacím studiu prakticky soběstačný. Existují takovéto vychytávky i ve tvém světě?

Hodně často jsem používal vzdálený přístup přes iPhone. Když jsem třeba na víkend pryč a je potřeba něco přerenderovat nebo uploadnout, tak se prostě připojím odkudkoliv a vše potřebné zařídím.

Zda využíváš iPhone se tě ptát nemusím. Otázka tak spíš zní, proč vlastně ten? Co tě k němu přivedlo a proč jsi mu věrný?

Měl jsem dřív Android a přišlo mi to extrémně nestabilní. Bylo to hodně asi způsobeno aplikacema, co nebyly ověřené a nevím, zda je to dnes lepší nebo stejné, protože už od 3GS jsem na vlně iPhone.

Co tě obecně na produktech od Applu nejvíc baví a co naopak štve?

Baví mě spolehlivost, design, nadčasovost a celkově takový ten “hype” okolo. Když jsem si koupil první MacBook PRO, prohlásil jsem, že je to nejlepší věc, co jsem si kdy koupil. Pracoval jsem na něm každý den a prostě to byla radost. Štve mě asi jen vysoká cena, které ale rozumím a občas mi MacBook špatně zobrazuje špatně stav baterky.

Jak bys zhodnotil fotoaparát na iPhonu? Obecně se o něm říká, že patří mezi světovou špičku a dají se s ním dělat skutečné zázraky. Cítíš to tak taky?

Jako člověk, který fotí opravdu každý den, jsem si vždycky přál mít u sebe nějaký přístroj, který vytáhnu z kapsy a udělám s ním super fotku kdekoliv a kdykoliv. Trvalo to docela dlouho, ale současný stav dvou objektivů, stabilizace, vodotěsnost iPhonu a schopnost fotit ve tmě je pro mě absolutně vyhovující stav. Fotky z iPhonu vyhrávají fotografické soutěže. Pokud znáte nějaká pravidla svícení, tak dokážete udělat fotku na přední stanu časopisů. V současné době mám v telefonu přes 20 000 fotografií.

Na Instagramu máš celou řadu skutečně povedených fotografií? Kolik z nich vzniklo na iPhone a co jsi k jejich úpravě použil? Stačí podle tebe jen nativní filtry Instagramu, nebo je potřeba pěknou fotku vylepšit o filtr z aplikace třetí strany?

Já si myslim, že 99% je foceno iPhonem. Když se podíváš na nejstarší, tak najdeš celej průbeh od iPhonu 3GS po Xko. Dřív jsem to moc neřešil a používal jsem filtry z Insta, ale jsou tam dost omezené možnosti úprav. Aktuálně používám svůj přednastavený preset v aplikaci Snapseed. Ne na všechny fotky a světelný atmosféry se dá použít, takže občas se stane, že nějakou fotku kvůli tomu nepřidám, ale zase si prostě udržuji stejnej look, což je vlastně dost ujetý, ale je to pro mě spíš zábava.

Jak se vlastně ty jakožto profesionál díváš na ceny “Pro” řady produktů od Applu? Zdají se ti ceny MacBooků Pro či iMacu Pro, které jsou určeny právě pro profíky, adekvátní?

Ceny jsou vysoké, ale vždy si vzpomenu na kamaráda, který používal MacBook asi 7let a pořád fungoval skvěle. Můj MacBook přežil asi 3 polití vínem kafem a čajem. Nikdy jsem za to ale nemohl já. 

Krom velmi šikovného kameramana a režiséra, který má za sebou celou řadu velmi povedených videoklipů, jsi i dobrý hudebník. Asi se tě tak nemá moc smysl ptát na to, zda používáš sluchátka. Rád bych ale znal tvůj názor na kvalitu sluchátek od Applu – ať už drátových EarPods či bezdrátových AirPods. Jak by se jakožto profesionál hodnotil?

Popravdě od doby, co se dávají k iPhonu ty špunty v tom posledním designu (EarPods – pozn. red.), tak nepoužívám jiné. Nevím, čím to je, ale podle mě je to fakt hodně povedenej produkt. Baví mě, že je to vlastně takovej bonus, co dostaneš k telefonu, ale stejně si na něm dali záležet. Dlouho jsem odolával AirPods a říkal jsem si, že to nemůže hrát tak dobře jako ta drátová verze, ale baví mě zvukově snad ještě více. Občas si chodím zaběhat nebo zahrát na bicí a absenci kabelu v tu chvíli fakt hodně cením. Jediná věc na kterou jsem si nezvykl je vzhled a pořád mi to příjde zvláštní, když je na někom vidím.

Jak vnímáš nynější trend streamování hudby? Je podle tebe super, že se lidé za určitý poplatek dostanou prakticky k jakékoliv skladbě, nebo jsi zastánce spíše klasického digitálního prodeje třeba na iTunes. Popřípadě využíváš nějakou streamovací hudební službu?

Myslím si, že hudba prošla takovým temným obdobím, kdy to vypadalo, že prodejem desek to uplně skončí a jsem rád, že jsme to překlenuli a současný stav mě baví. Mám v kapse za pár korun asi milion hodin muziky z celý planety, což je neskutečný. Používám Apple Music, protože Spotify mě prostě od začátku nebavilo složitostí.

Když mám tu čest mluvit s kytaristou velmi úspěšné skupiny, nedá mi to se nezeptat – zkoušel jsi někdy naladit kytaru podle nějaké ladičky, kterou si můžeš stáhnout v App Storu na iPhone?

Já si myslim, že ladičku má v iPhonu snad každej muzikant. Je to dobrá nouzovka k táboráku.

Paráda. Tak díky moc za tvůj čas, který jsi si na mě udělal. 

I já díky.

mahdal fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější