AirPods mě zvukově obrovsky baví, říká režisér a hudebník Jakub Mahdal v rozhovoru pro LsA

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou mezi filmaři tak oblíbené produkty od Applu a co jim mohou nabídnout navíc oproti konkurenčnímu Windows? Pak vás následující řádky rozhodně zaujmou. Pro náš další rozhovor jsme totiž vyzpovídali velmi talentovaného kameramana, režiséra a hudebníka v jedné osobě – Jakuba Mahdala. Právě ten má totiž k tomuto tématu skutečně co říci.

Nejprve mi prosím řekni, kdo je vlastně Jakub “Mahdies” Mahdal?

Rodilej Pražák, co vyrostl na vesnici. Taky kameraman, co do všeho kecá tolik, že dělá i režii a v neposlední řadě muzikant, co odehrál za poslední 2 roky asi 400 koncertů.

Jak dlouho se věnuješ videoprodukci?

V podstatě už v posledním ročníku filmové školy v Písku jsem více točil než chodil do školy, takže v současné době asi 5 let naplno.

Jak to vlastně funguje s výbavou na natáčení? Musíš vše vlastnit, nebo je možnost si spoustu věcí jen zapůjčit?

Na začátku jsem chtěl dělat všechno sám na svojí techniku, ale časem zjistíš, že je síla v týmu, když každý dělá svojí práci. Všechno jsem prodal a v současné době vlastním jen foťák, který si beru na dovolenou. Veškerou techniku si půjčujeme, protože se pohybuje v řádech milionů.

Věnuješ se krom natáčení videa i střihu? Na Instagramu jsem si totiž několikrát všiml iMacu na tvém stole. 

Asi 4 roky jsem stříhal na MacBook PRO. Taková ta malá 13tka. Na něm jsem stříhal úplně všechny klipy a reklamy. Formáty ve kterých natáčíme jsou datově náročný a většinou jsem je musel z velkého rozlišení 6K zmenšovat a pak teprve stříhat. Zpětně nechápu, jak jsem to zvládl na tak malé obrazovce, ale hodně jsem dřív pracoval na cestách, takže MacBook ideální. Nedávno jsem ho vyměnil za iMac 5K, kde to všechno běží daleko rychleji a konečně využiju rozlišení těch kamer a většina mých prací teď vychází ve 4K.

V čem je pro tebe právě iMac od Applu lepší než třeba počítače s Windows?

Stříhal jsem na začátku na stolním počítači s Windows, ale pořád to házelo nějaký chyby a nebylo to stabilní. Od chvíle, co jsem přešel na Mac, už tyhle potíže neřešim. Často potkám někoho, kdo jede na Windows a vždycky se vyskytne nějaký problém při střihu.

Jaký software pro svou práci na iMacu využíváš?

Začínal jsem v Sony Vegas, ale bylo to spíš na videa z dovolené. Přešel jsem pak na Adobe Premiere a jsem jí věrný doteď. Je to hlavně z důvodu spolupráce s dalšíma softwarama jako Photoshop nebo After Effects. Přítelkyně stříhá ve Final Cutu a párkrát jsem k tomu přičichl, ale nikdy se s tím nějak nesžil.

Mnoho lidí si myslí, že to jsou právě počítače od Applu, které jsou pro videoprodukci a veškerou podobnou práci nejvhodnější, jelikož je můžeme vidět právě třeba na Instagramu v různých studiích či v televizních pořadech, kde jsou jimi též kanceláře a studia vybavena. Vnímáš to taky tak?

Myslím si, že svou spolehlivostí prostě Apple prostě dobře sedí na tuhle práci. Apple hlavně hodně řeší barvy a rozlišení a vždy jsou hodně napřed, takže se ani nedivím, že jsou jejich produkty pro tohle odvětví tak využívané.

Když jsem na toto téma mluvil s Ideou z TyNikdy, prozradil mi, že je pro něj využívání věcí od Applu skvělé i v tom, že může přes iPhone či iPad ovládat na dálku program Logix Pro X, díky čemuž je v nahrávacím studiu prakticky soběstačný. Existují takovéto vychytávky i ve tvém světě?

Hodně často jsem používal vzdálený přístup přes iPhone. Když jsem třeba na víkend pryč a je potřeba něco přerenderovat nebo uploadnout, tak se prostě připojím odkudkoliv a vše potřebné zařídím.

Zda využíváš iPhone se tě ptát nemusím. Otázka tak spíš zní, proč vlastně ten? Co tě k němu přivedlo a proč jsi mu věrný?

Měl jsem dřív Android a přišlo mi to extrémně nestabilní. Bylo to hodně asi způsobeno aplikacema, co nebyly ověřené a nevím, zda je to dnes lepší nebo stejné, protože už od 3GS jsem na vlně iPhone.

Co tě obecně na produktech od Applu nejvíc baví a co naopak štve?

Baví mě spolehlivost, design, nadčasovost a celkově takový ten “hype” okolo. Když jsem si koupil první MacBook PRO, prohlásil jsem, že je to nejlepší věc, co jsem si kdy koupil. Pracoval jsem na něm každý den a prostě to byla radost. Štve mě asi jen vysoká cena, které ale rozumím a občas mi MacBook špatně zobrazuje špatně stav baterky.

Jak bys zhodnotil fotoaparát na iPhonu? Obecně se o něm říká, že patří mezi světovou špičku a dají se s ním dělat skutečné zázraky. Cítíš to tak taky?

Jako člověk, který fotí opravdu každý den, jsem si vždycky přál mít u sebe nějaký přístroj, který vytáhnu z kapsy a udělám s ním super fotku kdekoliv a kdykoliv. Trvalo to docela dlouho, ale současný stav dvou objektivů, stabilizace, vodotěsnost iPhonu a schopnost fotit ve tmě je pro mě absolutně vyhovující stav. Fotky z iPhonu vyhrávají fotografické soutěže. Pokud znáte nějaká pravidla svícení, tak dokážete udělat fotku na přední stanu časopisů. V současné době mám v telefonu přes 20 000 fotografií.

Na Instagramu máš celou řadu skutečně povedených fotografií? Kolik z nich vzniklo na iPhone a co jsi k jejich úpravě použil? Stačí podle tebe jen nativní filtry Instagramu, nebo je potřeba pěknou fotku vylepšit o filtr z aplikace třetí strany?

Já si myslim, že 99% je foceno iPhonem. Když se podíváš na nejstarší, tak najdeš celej průbeh od iPhonu 3GS po Xko. Dřív jsem to moc neřešil a používal jsem filtry z Insta, ale jsou tam dost omezené možnosti úprav. Aktuálně používám svůj přednastavený preset v aplikaci Snapseed. Ne na všechny fotky a světelný atmosféry se dá použít, takže občas se stane, že nějakou fotku kvůli tomu nepřidám, ale zase si prostě udržuji stejnej look, což je vlastně dost ujetý, ale je to pro mě spíš zábava.

Jak se vlastně ty jakožto profesionál díváš na ceny “Pro” řady produktů od Applu? Zdají se ti ceny MacBooků Pro či iMacu Pro, které jsou určeny právě pro profíky, adekvátní?

Ceny jsou vysoké, ale vždy si vzpomenu na kamaráda, který používal MacBook asi 7let a pořád fungoval skvěle. Můj MacBook přežil asi 3 polití vínem kafem a čajem. Nikdy jsem za to ale nemohl já. 

Krom velmi šikovného kameramana a režiséra, který má za sebou celou řadu velmi povedených videoklipů, jsi i dobrý hudebník. Asi se tě tak nemá moc smysl ptát na to, zda používáš sluchátka. Rád bych ale znal tvůj názor na kvalitu sluchátek od Applu – ať už drátových EarPods či bezdrátových AirPods. Jak by se jakožto profesionál hodnotil?

Popravdě od doby, co se dávají k iPhonu ty špunty v tom posledním designu (EarPods – pozn. red.), tak nepoužívám jiné. Nevím, čím to je, ale podle mě je to fakt hodně povedenej produkt. Baví mě, že je to vlastně takovej bonus, co dostaneš k telefonu, ale stejně si na něm dali záležet. Dlouho jsem odolával AirPods a říkal jsem si, že to nemůže hrát tak dobře jako ta drátová verze, ale baví mě zvukově snad ještě více. Občas si chodím zaběhat nebo zahrát na bicí a absenci kabelu v tu chvíli fakt hodně cením. Jediná věc na kterou jsem si nezvykl je vzhled a pořád mi to příjde zvláštní, když je na někom vidím.

Jak vnímáš nynější trend streamování hudby? Je podle tebe super, že se lidé za určitý poplatek dostanou prakticky k jakékoliv skladbě, nebo jsi zastánce spíše klasického digitálního prodeje třeba na iTunes. Popřípadě využíváš nějakou streamovací hudební službu?

Myslím si, že hudba prošla takovým temným obdobím, kdy to vypadalo, že prodejem desek to uplně skončí a jsem rád, že jsme to překlenuli a současný stav mě baví. Mám v kapse za pár korun asi milion hodin muziky z celý planety, což je neskutečný. Používám Apple Music, protože Spotify mě prostě od začátku nebavilo složitostí.

Když mám tu čest mluvit s kytaristou velmi úspěšné skupiny, nedá mi to se nezeptat – zkoušel jsi někdy naladit kytaru podle nějaké ladičky, kterou si můžeš stáhnout v App Storu na iPhone?

Já si myslim, že ladičku má v iPhonu snad každej muzikant. Je to dobrá nouzovka k táboráku.

Paráda. Tak díky moc za tvůj čas, který jsi si na mě udělal. 

I já díky.

|
20
Leitz

Diskuze

  Jirka Chrz

  Mě taky obrovsky baví zvuk AirPods, ale jsou asi nějaký rozbitý, protože kdykoliv vyjdu ven z domu tak ta hudba najednou hraje někde v pozadí a slyšim jenom: pccccc eeeeeeeeeeee Zastávka bla bla bla, poslední zastávka v tarifnim pásmu 101 eeeeeeeeeeeeee … Jakoooo Ja jsem si nestahoval hudbu do iPhonu a nekupoval AirPods za 5k proto, abych poslouchal co se deje okolo me, ale abych poslouchal tu hudbu 🤷🏼‍♂️

  Reagovat

  Hluchej muzikant…. to je zajímavá alternativa.

  ,,hrajou tak dobře jako ta drátová verze”

  Ano dalo by se souhlasit s tím ze hrajou jako ta drátová verze. Bohužel každý kdo má nějaký sluch a ty sluchátka měl vám řekne že hrajou jako klasický špuntíky za 300,-
  Za 5000 je to katastrofální zvuk, skvělá technologie ale zvuk na nic.

  Reagovat

  Konečně rozumný (a hlavně pravdivý) názor! To ale ohryzkáči nepřiznají. Vždy si vážím lidí, kteří nejenže používají Apple produkty, ale mají i svůj názor, nadhled a vidí věci reálně. Ne jak ohryzkáči, co vše odkývou a budou békat, že je to skvělé….

  Reagovat

  Jinak opět další neznámej člověk. Proč to děláte ? Chceme číst o někom koho známe , nechceme číst o nějakých rychlokvaškách 😉 Fůrt píšete jak je Apple premium produkt pro „elitu“ a pak tady máte rozhovory s nějakejma neznámejma rychlokvaškama a dáváte reklamy na nějaký čísnký zboží, no taky si myslím že ten komentář se tady dlouho neohřeje a bude smazán . Ale když je Apple premium produkt a máte ho rádi, tak svůj obsah směřujte stejným směrem

  Reagovat

  Co se týče zvuku , jsem spokojen , když si nahraju vlastní hudbu v co nejlepší kvalitě . Pokud poslouchám hudbu přes Apple music tak už to je v některých případech horší , pač je tam spousta skladeb v mizerné kvalitě a i při nejvyšší hlasitosti slyšíte co se kolem vás děje . to mě dost vadí .

  Reagovat

  Tyjo Petře prober se ty.
  Když to sou pecky nikdy ti nemohou izolovat zvuk od okolí.
  Ty sluchátka hrajou stejně mizerně jak špunty za 300 byl jsem moc rád, že sem se jich zbavil. Nečekal sem nic extra ale aspoň to ze budou na úrovni Beats X – nejsou ani zdaleka.
  A řešit na takovým low-endu vyšší tok jak AAC 256 nemá vůbec smysl. Zajdi si půjčit třeba AT, Vocal, AKG, B&O a jiné – tohle přehrajou i sériově dodávané špunty k xperiim od Sony.

  Reagovat

  Tak to se stále budu přít. Počet prodaných kusů asi o něčem vypovídá. Neříkám že se nedají sehnat lepší sluchátka to určitě ano. Ale právě u airpodů nelituji ani jedné koruny a můžu říct že mi u nich i ta cenovka příjde v pořádku narozdíl od ostatních produktů. Navíc Airpods jsou skutečně bezdrátové narozdíl od některých ostatních sluchátek co se prezentují jako bezdrátové ale mají kabelu tolik že bys tím pomalu i uškrtil 😀 . Nezabírají místo , drží perfektně v uších , hrajou suprově, při dobrých skladbách nevím o okolním světě, čip W1 bezkonkurenční záležitost, a výdrž baterie skvělá ! Možná si měl jen špatný kus 😉 nebo jsi je možná neměl nikdy v uších a jen blbě meleš pantem 🙂

  „Počet prodaných kusů asi o něčem vypovídá“
  nevypovídá absolutně o ničem, jen o tom, že jsou lidi tupý konzum, co Apple vše sežerou s kvalitou to nemá nic společného!

  „právě u airpodů nelituji ani jedné koruny“
  tak jasně že nemáš koule na to, abys přiznal, že jsi jak idiot vyhodil peníze oknem za mizernou kvalitu 😉

  „drží perfektně v uších“
  mě vypadávali z jednoho ucha

  „hrajou suprově“
  navíc hluchej 😀

  „výdrž baterie skvělá“
  řekl bych, že nic moc, ale je pravda, že zas na tak malou věc je výdrž OK

  Jen jsi dokázal, co vídávám pořád kolem sebe, nekritické famatické zaslepené I-OVCE, co hýkají jak osli – protože Apple. Abyste se z toho Apple už nepoto…

  Akorát nám normálním uživatelům kazíte pověst, stydím se za vás všechny!!!

  „Ty jsi ale kus čuráka co ?“ Díky, ale na tebe pořád nemám!
  Potrefená husa, co? že ty budeš jedna z těch apple buzno fan boys?
  Ale jo, možná nějaké koule přece jen máš, když jsi přiznal, že něco od Apple není tak cool a super! To už jsi fakt velký kluk 😀 Příště zkus říct tvý mámně, ať ti koupí raději něco s Androidem, to pak budeš koukat!

  Norbert Peticzky

  Pan odborník asi este nemal B&O sluchátka..

  Reagovat

  Jebu nějaké B&O k čemu mi budou když mi nezapadnou do Apple ekosystému 😉

  Reagovat

  Možná na ně jebeš, protože na ně nemáš 🙂 Nebo spíš máš hlavu strčenou v prdeli, tak ti je zvuk k ničemu 😀 Až si hlavu z té prdele vyndáš, tak poznáš o čem je hudba! Do té doby můžeš klidně masturbovat nad tím tvým ekosystémem 😀 Jo a ano Apple používám, raději oželím pár funkcí a budu mít kvalitní zvuk, jak poslouchat sračky, jen proto, že to má pár fíčur navíc, prostě ovce 😀

  Karlíku , nejde o prachy ale nebudu si kupovat něco o co nestojím 😉 jestli ty seš z nich vystříkanej tak si je strč do prdele společně s celou hlavou ať Ti hrajou ještě o něco líp

  Reagovat

  Nestojíš o kvalitní zvuk, to chápu, když máš hlavu strčenou v prdeli 😀 Ale nesváděj to prosím na to, že o ně nestojíš. Vystříkanej jsem z nich maximálně, ale ne tak moc, jako z tvýho kementu Peťulo 😉 Ještě si prosím z té prdele vyndej i ruce, ať ti to líp píše a ať mě zase něčím ftipným pobavíš 😀

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz