Zavřít reklamu

Nedávný rozhovor s Adamem Jíchou měl mezi vámi velmi dobré ohlasy (přečíst si ho můžete zde). Rozhodli jsme se proto, že vyzpovídáme dalšího velmi kvalitního youtubera, kterého znají snad všichni, kdo českou YouTube scénu alespoň částečně sledují – Jana Macáka, který vystupuje pod přezdívkou MenT. S ním jsme si popovídali především o střihu videí a jejich tvorbě, které věnuje skutečně velké množství času. Pokud se tedy chcete o mladíkovi, jehož videa mají na YouTube těžko uvěřitelných 320 milionů zhlédnutí, pohodlně se usaďte a začtěte se do následujících řádků.

Jen těžko bychom mezi diváky YouTube hledali někoho, kdo neví, kdo je to MenT. Přesto bych tě ale rád poprosil o to, aby ses našim čtenářům v krátkosti představil.

Čau, říkám si MenT a nátáčím na YouTube videa od roku 2009. Začal jsem na hrách jako GTA nebo Minecraft a postupně začal dělat všechno možné. Dělám herní videa, vlogy ze života, cestování a na druhý kanál i videa o autech.

ment cover
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Na YouTube máš pro běžného člověka těžko uvěřitelných více než 1 254 000 odběratelů, počet zhlédnutí tvých videí pak brzy překoná 313 milionů. Jak náročná tvá cesta YouTubem byla? Hodnotil bys jí spíše za jednodušší, nebo naopak za trnitou?

Milion na YouTube přišel po opravdu dlouhé době, videa jsem začal natáčet ve dvanácti letech. Vůbec jsem na začátku nemyslel že bude možné získat 100 000, natož milion. Bavilo mě hrát a natáčet, nebyl v tom žádný plán. Musel jsem se naučit správně používat programy na natáčení, stříhání a postupně se zdokonalovat.

Na tvém kanále se objevují spousty videí všeho druhu. Najdeme mezi nimi jak zábavné vlogy ze zajímavých míst či spousty let’s playů, tak i videa s dalšími zajímavými lidmi z tvého okolí. Kde vlastně na všechna ta videa bereš inspiraci?

Inspiraci se snažím získávat všude kolem sebe, od kamarádů, lidí, co poznám při cestování, ale samozřejmě i na internetu.

Aby bylo video kvalitní, je určitě potřeba jej i kvalitně sestříhat. Stříháš si videa sám? 

Videa jsem spoustu let stříhal sám a dlouho jsem nebyl spokojený. Nechodil jsem na žádné kurzy, neměl jsem nikoho, kdo by poradil, takže jsem se všechno učil přes návody na YouTube. Internet je skvělé místo, kde se dá naučit snad všechno. Teď už většinu videí nestříhám sám, mám střihače, kteří se mnou spolupracují. Sám stříhám jen videa, u nichž mám nějaký konkrétní střihový nápad nebo záměr.

Jaké softwary a jaký hardware ke střihu videa využíváš? Dá se vůbec u střihu videa vystačit s jedním jediným softwarem, nebo je potřeba jich zkombinovat více pro dokonalý výsledek?

Začínal jsem v klasickém movie makeru, na opravdu starém notebooku. Postupem času jsem přešel na Sony Vegas a obstojné PC. Momentálně se snažíme naučit v Adobe Premiere, ale většina videí je stále z Vegasu.  Můj hlavní počítač, který používám na střih, je značky ASUS ROG a v sobě má:

  • ROG Crosshair VI Hero
  • AMD Ryzen 7 1800X
  • G.Skill Trident Z RGB, 4x 8 GB
  • ROG Poseidon GTX 1080 Ti
  • CoolerMaster V750
  • LCD ROG Strix XG32VQ

Kolik softwarů pro střih videa jsi vystřídal, než jsi našel pro sebe ten ideální?

Dohromady jsem vystřídal dva a snažím se naučit třetí, ale přejít z prostředí Vegasu do Premiere je poměrně náročné, pokud chcete Premieru skutečně dobře ovládat.

Co je z tvého pohledu na střih videa lepší – Windows nebo macOS? Popřípadě proč?

Myslím si, že oboje má asi své výhody. Já jsem byl vždycky Windows guy a o můj hardware se teď stará ASUS, takže mám jasno.

Dají se sestříhat skutečně kvalitní videa i na neplacených programech, které jsou volně dostupné třeba na internetu?

Určitě dají. Kvalitní video se dá opravdu sestříhat i v Movie Makeru. Důležitý je hlavně obsah, který v něm tvoříte. Postupem času ale každému začnou chybět funkce, které už nabízí jen placené programy.

Kolik času ti průměrně zabere střih jednoho videa?

U herních videí je to kratší – obvykle postačí dvě až tři hodiny. U propracovanějších sérií, nebo složitějších formátů se snadno dostaneme i na 10 – 15 hodin na epizodu.

Zkoušíš ve střihu rád nové věci, nebo jsi spíše “konzerva” a držíš se svých osvědčených postupů, u kterých víš, že je mají tví diváci rádi?

Jsem otevřený novým trendům, takže se snažíme stále přizpůsobovat novinkám.  Ale samozřejmě že už naše publikum známe a víme jaké věci fungují dobře.

Krom střihu videa jsou určitě velmi důležité i jeho náhledové obrázky, které se zobrazují například při jeho vyhledávání. Ty mají diváka na první pohled zaujmout a nalákat ke sledování videa. Možná i proto jsou často zpracovány skutečně velmi vtipně a kreativně. Kde bereš inspiraci na tohle?

Je celosvětovým trendem, že spousta YouTuberů dělá clickbait a na náhledové obrázky používá co nejvíce šokující obrazy. My z toho máme celkem legraci. Občas se dokonce pokoušíme udělat co nejpříšernější náhledový obrázek, který lze vytvořit. Některé trendy jsou užitečné, ale tenhle jsme si skutečně neosvojili. Náhledový obrázek by dle našeho názoru měl reflektovat obsah videa, neměl by být zbytečně zavádějící. Důvěra publika je důležitá.

Říkáš si někdy při tvorbě náhledových obrázku věci typu “tohle už je zkrátka moc” a celý koncept změníš a zmírníš, abys jím třeba někoho nepohoršil?

Určitě, když mi přijde od kluků z MTEAMU náhledový obrázek, o kterém si myslím, že není vhodný, nebo je to až moc velký clickbait tak ho změníme.

Jaké další vybavení používáš k natáčení videí?

Většinu času používám Lumix G7, která nejspíš brzy zůstane už jen na facecam. Na vlogy bych si chtěl pořídit GH5 / A6500. Společně s mikrofonem Rode Video Micro, je to podle mě skvělé combo. Levný mikrofon, který je dost kvalitní a nepotřebuje být napájený baterií. Zároveň mám Sony RX100. Je to opravdu kompaktní foťák který se dá nosit všude a na vlogování je perfektní. Na přisvětlení používám u her dva softboxy. Mikrofon na hry používám už poměrně starý MXL Studio 1, který se připojuje do USB.

Když natáčíš video, běží ti třeba v hlavě myšlenka typu “jo, tohle bude vypadat při dobrým střihu fakt skvěle”?

Ano, už během natáčení si často představuji, jak by to pak mohlo sestříhané vypadat. Občas mě napadá rovnou i hudba, kterou si pak hned poznamenám a později zkouším, jestli bude fungovat do střihu.

Co ty a stříhání videí na smartphonu? Stříháš i nějaké jednodušší věci i na něm?

Se stříhám videí ve smartphonu nemám vůbec zkušenosti. Cokoliv natočím, i když to je z telefonu, hned dávám do počítače a stříhám v něm.

Dobře, déle už tě nebudu zdržovat. Díky moc za tvůj čas. 

I já děkuji. Ať se vám daří. 

ment fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější