Zavřít reklamu

Když jsem dostal za úkol, abych si našel jednoho z YouTuberů a udělal s ním rozhovor, tak jsem neváhal ani sekundu. Hned první, kdo mě napadl, byl právě Adam Jícha, kterého můžete znát z YouTube pod pseudonymem Roth Wellden. Adam působí na YouTube už opravdu dlouho a jeho tvorba je velmi, ale opravdu velmi zajímavá. Jedná se snad o jediného českého YouTubera, na kterého se rád dívám, a to už od jeho začátků. Adama jsem tedy vyzpovídal především ohledně Applu, protože vím, že produkty nakousnutého jablíčka využívá na 100 %. Není na co čekat, na samotný rozhovor se můžete podívat níže.

Jak jsi se k produktům od Applu dostal? Co jsi používal před produkty od Applu, jaké bylo tvé první Apple zařízení?

Upřímně ani nevím, jak jsem se k nim dostal. V minulosti jsem o Applu věděl a hrozně se mi jeho produkty líbily. První věcí, kterou jsem měl, byl úplně první iPad, ještě bez foťáku a vlastně „bez všeho“. Ten byl opravdu skvělý, hlavně do školy. Jinak před Applem jsem vlastnil Nokii ještě se Symbianem, poté jsem přesedlal na iPhone 5, který se stal mým prakticky prvním chytrým telefonem. 

Co vše za produkty od Applu momentálně vlastníš a jaké jsi vlastnil?

Co teď momentálně mám? Tak to tady chvíli budeme. iMac 5K, Apple Watch Series 2, Apple TV 4K, iPhone 8 Plus, iPad 2018, AirPods a po tomhle rozhovoru si jedu do iWantu pro nový MacBook Pro 15“. 

Před těmito produkty jsem vlastnil iPhone 5, iPhone 6s, ten první iPad a dva MacBooky – myslím, že to byly modely 2012 a 2015.

Vyber si jeden nejoblíbenější produkt od Applu a řekni, co se ti na něm nejvíce líbí.

Já si myslím, že u mě jsou nejoblíbenější AirPody. Od prvního traileru, který k nim Apple vydal, jsem říkal, že je potřebuji. A jak jsem je dostal, tak to pro mě byla nejlepší koupě za celý rok. Jsou fakt skvělé – líbí se mi hlavně, jak jsou malinkaté, pěkné, vydrží dlouho nabité, hrají skvěle a mají fakt dobrou kvalitu zvuku.

Pokud se nepletu, tak už jsi jednou od Applu upustil. Z jakého důvodu to bylo?

Od iPhonu jsem upustil na Google Pixel – bylo to především kvůli fotoaparátu. Stejně jsem ho ale potom dal pryč, protože jsem si prostě nemohl zvyknout na Android. Vždycky mi tam něco vadilo a u iPhonu to bylo v pohodě. Hlavně klávesnice, ta mi vadila nejvíce. Klávesnice u iPhonu je prostě skvělá.

Jak celkově produkty od Applu vnímáš? (ukazatel prestiže/obyčejná věc)

Já si myslím, že dnes je to pořád ukazatel prestiže, jak pro koho. Já mám produkty od Applu hlavně kvůli tomu, protože mi usnadňují práci, hlavně render videa, který je na Macu extrémně rychlý. U Applu jsem hlavně kvůli tomu, že se mi jejich produkty líbí a všechno to prostě funguje tak, jak má. Pořád si ale myslím, že když potkáš člověka s Applem, tak si řekneš: „Jo, asi má styl, asi má peníze.“ Samozřejmě to ale neplatí u všech.

V jakých programech stříháš videa?

Stříhal jsem v Adobe Premiere Pro, ale přešel jsem na Final Cut a myslím si, že u něj zůstanu. Především kvůli rozdílu v době renderu, kdy v Premiere Pro jsem třeba 10 minutové 4K video renderoval třeba hodinu a ve Final Cutu je hotové za 5 minut. To je strašný rozdíl. 

Dospěl jsi někdy do fáze, kdy jsi si řekl “A dost, s Applem končím?”

Úplně skončit ne, vždycky mi ale něco vadilo, ale že bych úplně skončil, to se říct nedá. Odstranění 3,5mm jacku mi moc nevadilo, nejvíc mi ale vadí odstranění čtečky karet z MacBooku Pro. Ale že bych chtěl s Applem skončit kvůli takové věci, to určitě ne – vždycky se to dá vyřešit nějakým adaptérem.

Co ti na produktech od Applu nejvíc vadí?

Primárně asi musím říct, že trošku jack a hlavně čtečka karet. Nic jiného mi asi úplně nevadí. Možná trošku jejich politika, třeba u iMacu Pro (řešení reklamací).

Jaká věc od Applu je pro tebe největší srdcovka a co bys byl naopak ochotný oželet?

Asi bych úplně nepotřeboval iPad. To je prostě v pohodě produkt, hlavně večer na koukání na videa, ale byl bych schopný ho oželet. Největší srdcovka jsou pro mě tedy AirPody a asi i iMac 5K, ten je taktéž skvělý. Oba tyto produkty mám velmi rád.

Co je podle tebe nejlepší věc, kterou Apple za posledních pár let představil?

Asi bych zase řekl AirPody a iMac 5K. Možná i iMac Pro, ale zase ten je cenově hodně extrémní. Líbí se mi ale jeho černé příslušenství.

Byl bys ochotný udělat reklamu například na konkurenční Samsung a třeba jej i využívat, pokud by dobře zaplatil? Nebo jsi skutečně takový srdcař, který by se od Applu neodtrhl ani za milion euro?

Jako asi bych Samsung zkusil, ale myslím, že bych stejně pořád na tajňačku používal iPhone. Nemám ale problém s tím, že bych zkusil něco jiného. Zas tak extrémní srdcař nejsem.

Sleduješ technologický průmysl? Co si o něm myslíš? Věříš, že je Apple stále tím udavačem trendů nebo je již v některých věcech překonaný a propast se bude ještě prohlubovat?

Sleduji, ale myslím si, že vždycky nějaká firma s něčím přijde, neuchytí se to, převezme to Apple a najednou to začne dělat každý. Někdo to udělá a Apple to dodělá líp. Prostě to dotáhnou tak, že je to skvělé a pak to začne dělat každý a udává to ten trend.

Je něco, co ti v nabídce Applu skutečně chybí a modlíš se, aby něco podobného konečně představil?

Mac mini. Chci, aby Apple upgradoval Mac mini,  je fakt pěkný a už myslím 4 roky je bez upgradu, možná i víc. Byl bych moc rád, kdyby představili novou verzi malého Maca. Možná k tomu ještě jejich WiFi (router), to by mohlo být fajn.  

Patříš mezi ty uživatele, kteří rádi testují veškeré novinky a stahují si systémy například již v beta verzích nebo raději čekáš na finální verze iOS, které ti zaručí alespoň určitý stupeň stability?

Mám úplně všechno v betě. Hodinky, Apple TV, macOS, iOS, všechno. Rád otestuju nové verze operačních systému před tím, než vyjdou.  

Vyjmenuj 5 aplikací, které na iPhonu a Macu nejčastěji používáš.

Na iPhonu Instagram, YouTube, Email, Spotify a Apple Music. Na Macu je to Final Cut, Affinity Photo, Google Chrome, Discord a to je asi všechno.

Využíváš Spotify / Apple Music? V čem je podle tebe největší výhoda tvé služby?

Používám oboje. Spotify mám hlavně kvůli streamům, jelikož lidi, kteří mě sledují, si můžou jednoduše stáhnout playlist, který zrovna poslouchám. Je to více „friendly“ pro mou komunitu. Apple Music mám na iPhonu, protože je prostě přehlednější. Líbí se mi více, že mám hudbu uloženou pod alby a ne jako playlisty. Na iPhonu teda Apple Music, na počítači Spotify.

Co říkáš na Jailbreak? Ve starších verzích byl velice rozšířený, používal jsi ho také? Chtěl bys ho i na novější verze iOS?

Už to není ono, není to to, co to bývalo. Já jsem právě chtěl jailbreak na můj iPhone, nešel mi ale nainstalovat, nevím proč. Ale i kdyby to šlo, tak se ten jailbreak musí co týden obnovovat. Vím, že ještě před iOS 10 to bylo v pohodě, hlavně v iOS 9, tam byl jailbreak hodně silný. V iOS 9 jsem prostě bez něj nedokázal iPhone používat. Tam bylo tolik funkcí, které možnosti iPhonu hodně rozšířily. Na druhou stranu, teď už je většina těch funkcí součástí plnohodnotného iOS.

Jaká je podle tebe cenová politika Applu? Jsou ceny zbytečně nadsazené či podle tebe odpovídají skutečné ceně produktů?

Věřím, že jsou lehce nadsazené. Když se pak ale člověk zamyslí nad tím, jak je to krásně poskládané, je to prostě hezké, šetří životní prostředí, tak si myslím, že cena se dá prominout. Jako někdy jsou to extrémy, třeba u MacBooků, že stojí 200 tisíc, to je fakt jako psycho. Ale jak kde – něco té ceně odpovídá a něco je zase trošku přepálené.

Patříš spíš do skupiny, která Apple uctívá a hádala by s okolím o tom, že je dokonalý nebo dokážeš přiznat, že například i Android má své kladné stránky?

Určitě do této skupiny nepatřím. Každá značka má něco, v čem je plusová. Třeba Google Pixel se mi zamlouval tím, že má čistý Android a krásně fotí. Že bych ale všechny přemlouval, že je Apple nejlepší, to úplně ne. Každý má prostě svůj názor a když se mu to nelíbí, tak asi má k tomu nějaký důvod.

Jaký je celkově pohled na Apple v YouTube komunitě? Jsou mu YouTubeři spíše nakloněni nebo pro ně nepředstavuje nic, do čeho by stálo investovat?

V zahraničí mi přijde, že to má skoro každý. Prostě přes to edituje strašně moc lidí. V Česku si nejsem úplně jistý, já si myslím, že tady spousta YouTuberů má Apple právě kvůli image. Určitě tady ale je někdo, kdo na tom stříhá. V České YouTube komunitě se ale moc neorientuju, takže si netroufám tvrdit. V zahraničí ale sleduju hodně lidí, kteří právě na Macu editují a třeba i natáčí hry.

Sleduješ úniky informací o chystaných produktech? Věříš tomu, že Apple letos představí větší iPhone X Plus?

Sleduju to trošku, ne úplně extrémně, ale určitě si myslím, že představí nějaké větší Xko a k tomu další modely.

Všiml jsem si, že máš přítelkyni. Co říká na tvou tvorbu na YouTube? Používá také produkty od Applu nebo jede na konkurenčním Androidu?

Sleduje mě, nevím ale, co přesně na to říká. Má iPhone 6s Plus a AirPody.

Otázka na tělo – máš NFC čip v kůži. Proč ses rozhodl pro jeho implementaci?

Prostě se mi líbil ten nápad. Můžeš si tím trošku usnadnit život, je to docela stylové – pro někoho teda. Mně se hlavně líbí nové technologie a tohle mi přišlo extra zajímavé a vím, že to využiji. Mám na něm nahranou vlastní vizitku, ale do budoucna plánuju čipem například odemykat dveře. Je to velice zajímavé a chtěl jsem to zkusit.

Pokud vás NFC čip zajímá, tak se můžete těšit na další rozhovor s Adamem, ve kterém se na čip podíváme podrobně.

Jaký máš pocit z toho, že můžeš mít veliký vliv na své diváky, například při vybírání určitých produktů? Použil jsi někdy tento vliv ve svůj prospěch?

Věřím tomu, že mám nějaký dosah, úplně si to ale neuvědomuju, protože YouTube už dělám strašně dlouho – beru to jako každodenní rutinu. Určitě bych ale věřil, že si někdo po mém doporučení něco koupil. Určitě si někdo nějakou věc koupí kvůli tomu, že to řeknu, což je samozřejmě divné. Myslím si, že by si lidé měli více číst profesionální recenze, než věřit nějakému YouTuberovi.

Čteš web Letem světem Applem?

Občas se podívám. Nejsem úplně aktivní čtenář, ale vždycky když na mě něco vyskočí, třeba na Facebooku, tak si to přečtu. Dost se mi líbí, že to jsou takové kratší články, že to nejsou zbytečně dlouhé články – to mám rád.  

Adame, děkuji ti moc za skvělý rozhovor a přeji ti, ať se ti daří čím dál tím lépe.

Děkuji moc i tobě a taktéž děkuji čtenářům za přečtení tohoto rozhovoru.

roth_wellden_fb

Dnes nejčtenější

.