Zavřít reklamu

Už delší dobu se spekuluje nad tím, že Apple připravuje Macy, které budou poháněny vlastními procesory, které nahradí Intel. Některé odhady dokonce mluví o tom, že bychom se prvních modelů s tímto typem procesorů mohli dočkat už v roce 2020. A tato myšlenka se zdá být čím dál pravděpodobnější, protože společnost ARM, která by mohla Applu prodat licence na jeho procesory, dnes zveřejnila svůj dlouhodobý plán.

V něm slibuje zvýšení výkonu svých navrhovaných procesorů o 15 % každý rok od nynějška do roku 2020. To by znamenalo rychlejší nárůst výkonu než uvádí takzvaný Moorův zákon. Podle něj se počet tranzistorů v integrovaných obvodech zdvojnásobí přibližně každé dva roky. Navíc by tímto krokem firma ARM v roce 2020 svým výkonem předstihla Intel.

Samozřejmě se zatím jedná pouze o tvrzení jedné společnosti, které je navíc podpořené pouze jediním benchmarkem. Nicméně i přesto musí společnost ARM mít alespoň hrubou představu o vývoji jejich čipů v následujících dvou letech a minimálně by se tak mohli Intelu velmi přiblížit. Navíc Applu by se jistě zamlouvala politika této společnosti více, než ta Intelu, jelikož ARM standardně pouze designuje čipy a poté prodává licence. Díky tomu by si je tak mohla jablečná společnost ještě určitým způsobem přizpůsobit, což by mohlo výkon v Macích ještě navýšit.

Procesory založené na technologii ARM už Apple používá:

Jablečná společnost už procesory založené na technologii ARM používá ve svých vlastních čipech v iPhonech a iPadech. Apple by tak měl při přechodu od Intelu větší kontrolu nad výkonem procesorů v Macích a ještě více by tak prosazoval svou politiku spojení softwaru a hardwaru od jednoho výrobce.

Uvidíme tedy, zda se v blízké budoucnosti představí Macy s vlastními čipy, které budou založeny na technologii ARM. Intel by tím přišel o jednoho ze svých velkých odběratelů a Apple by se poté mohl ještě více spolehnout sám na sebe.

MacBook Pro 2018 Touch FB

Související články

Dnes nejčtenější

.