Zavřít reklamu

Když společnost Apple vydala svůj operační systém iOS 10, zavedla u něj framework CallKit. Jednalo se o vylepšení, s jehož pomocí mohli uživatelé využít specializované aplikace ve svých iOS zařízeních k automatické detekci a zablokování nevyžádaných hovorů ještě předtím, než přístroj vůbec zazvoní. V nadcházejícím iOS 12 chce Apple tento systém ještě více vylepšit.

Jablečná společnost umožnila vývojářům naprogramovat zcela nový typ rozšíření pro blokování hovorů. Když na iPhonu s operačním systémem iOS 10 nebo iOS 11 obdržíte příchozí hovor, operační systém nejprve provede jakousi „konzultaci“ s nativní aplikací Kontakty. To se děje v rámci pokusu o nalezení odpovídajícího telefonního čísla. Pokud shoda nebude nalezena, porovná systém telefonní číslo volajícího s telefonními čísly ve vašich CallKit aplikacích, jako je například Skype. V případě, že dojde ke shodě, ukáže vám software  na displeji vašeho iOS zařízení štítek, vybraný příslušnou aplikací – například Telemarketing nebo Obtěžující. Zobrazení tohoto štítku je v současné chvíli u příslušných aplikací (v ČR například „Zvednout to?“) běžný, v iOS 12 chce ale Apple zajít ještě dál – pokud bude hovor identifikován jako spam, bude systémem automaticky zablokován.

Spekuluje se o tom, že k tomuto výraznému vylepšení Apple přistoupil proto, aby vyhověl telekomunikačnímu regulačnímu úřadu v Indii. V Indii byl problém se spamem – obzvlášť s tím v podobě nevyžádaných SMS – natolik velký, že došlo dokonce k návrhu na vznik vládní aplikace pro jeho nahlašování. Společnost Apple s návrhem nesouhlasila, protože se jí nelíbilo, že by vládní organizace měla plný přístup k protokolům volání a zpráv.

Po stažení blokovací aplikace z App Storu, disponující rozšířením Unwanted Communication, musí uživatel ručně aktivovat rozšíření v Nastavení -> Telefon -> Blokování hovorů a identifikace, kde používání aplikace povolí. Která data rozšíření shromažďuje? U SMS zpráv se jedná o celý text, obsah, a informace o odesílateli. U telefonních hovorů jde pak o údaje, jako je telefonní číslo volajícího nebo čas hovoru. K zablokovaným zprávám nebo číslům se dostanete přes Nastavení -> Zprávy -> Blokované. Blokování nefunguje pro zprávy typu iMessage. Ve chvíli, kdy na textovou zprávu odpovíte třikrát, nebo odesílatele uložíte do Kontaktů, přestanou zprávy procházet verifikačním filtrem.

iOS 12 FB

Související články

Dnes nejčtenější

.