Zavřít reklamu

Před dvěma dny jsme se na vývojářské konferenci WWDC 2018 od Applu dočkali nového operačního systému macOS 10.14 Mojave. Neodolal jsem a osobně jsem ihned po konferenci tento operační systém na svůj MacBook nainstaloval. Po několika hodinách používání už vám můžu říct vlastní názor, zda-li se opravdu vyplatí na první betaverzi tohoto systému aktualizovat. Pozorně se usaďte a dovolte mi, abych vám řekl, co je na macOS 10.14 Mojave dobře a co naopak špatně.

Jelikož jsem člověk, který rád zkouší nové věci a experimentuje, nemohl mi nový operační systém macOS 10.14 Mojave uniknout (tak stejně mi neunikl ani iOS 12). Po celkové instalaci, která trvala dohromady asi 45 minut, jsem si konečně mohl užít tohoto nového operačního systému pro Macy a MacBooky plnými doušky. A je mnoho věcí, které si můžeme užít. Dle mého názoru je ze čtveřice představených operačních systémů právě macOS 10.14 Mojave tím systémem, který se dočkal největšího počtu novinek a největšího přepracování.

Začneme Dark Modem, na který se určitě hodně z vás těší. Možnost zapnout si Dark Mode dostanete ihned poté, co proběhne aktualizace Macu nebo MacBooku. Dark Mode na mém MacBooku vypadá naprosto parádně. Nejvíce si ho užívám právě v noci, kdy můj milovaný jablečný notebook používám nejvíce. Z tmavého prostředí, které je v systému „přebarveno“ doopravdy všude, nebolí oči a všeobecně je operační systém laděn do temnoty a luxusu. Dark Mode samozřejmě nevypadá špatně ani za dne – opět je to ale něco nového a během několika měsíců si i na Dark Mode s největší pravděpodobností zvykneme.

Další velikou novinkou, se kterou se setkáme, je App Store. Ten se dočkal kompletního redesignu. Nyní vypadá podobně, jako v operačním systému iOS 11. Dočkali jsme se několika kategorií, z nichž vám každá doporučí nějakou aplikaci, která by se vám mohla hodit a nebo líbit – stejně jako v iOS. Samozřejmě i App Store je dostupný v tmavé verzi, ve které vypadá skvěle.

Dočkali jsme se také představení dynamických tapet. Tyto tapety reagují na to, kde se právě nacházíte a kolik je hodin. Podle těchto aspektů vám zobrazí (prozatím) tři tapety. Ráno, kdy právě vychází slunce, vám váš Mac nastaví světlou tapetu plnou barev. Odpoledne poté tato tapeta začne pomalu ubírat ze svých barev a začne šednout. V noci už se poté dočkáme tapety, která je tvořená pouze z velice tmavých barev. U plochy ještě zůstaneme – Stacks neboli „štosy“ – takto se nazývá nová funkce, která vám pomůže v organizaci plochy. V případě, kdy se na vaší ploše nachází více stejných souborů, stačí kliknout na tlačítko „Use Stacks“ a soubory se automaticky shromáždí do jednoho štosu. Skvělá funkce, kterou jsem se již během těch pár hodin naučil používat a velice jsem si ji oblíbil.

Jak vypadá macOS 10.14 Mojave se můžete podívat v galerii níže:

Bez chyb se neobejdeme

Abych ale macOS Mojave jenom nechválil, tak i on má své chyby. Tím, že se Apple snažil o to, aby byl doopravdy celý systém (nebo alespoň jeho většina) převeden do tmavých odstínů barev, někde se to prostě a jednoduše nepovedlo. Nejvíce to jde asi vidět v Safari, kdy se například barva písma v URL adrese shoduje s barvou pozadí – URL adresa tak splývá a nejde přečíst. Taktéž se v záložkách v Safari setkáme s vcelku nevkusným „stínem“ názvů stránek. Poté jsem si všiml jednoho úplného nedostatku, kdy Apple zapomněl přebarvit ukazatel využití úložiště iPhonu v iTunes – ten zde zůstal celý bílý. Pořád jsou to ale malé kosmetické chyby, které se časem v dalších verzích bet určitě opraví. Mohlo být rozhodně hůře.

Poslední větou v minulém odstavci jsem konkrétně myslel skutečnost, že po funkční stránce šlape MacBook s nainstalovaným macOS 10.14 Mojave téměř 100%. Veškeré chyby, které jsem prozatím objevil, byly jen kosmetické a neměly vliv na používání zařízení. Jednou mi Mac při kopírování fotografií sice vypsal chybu, stačilo ale vytvořit novou složku a všechno znovu fungovalo. Mojave mi navíc přijde svižnější a společně s celkovou rychlejší odezvou si myslím, že je dokonce lepší, než High Sierra – a to jsme teprve v první betaverzi.

Dalším kamenem úrazu je překlad. Bohužel, některé nové funkce jsou nepřeloženy a zůstaly v angličtině. Pro lidi, co umí perfektně anglicky, to samozřejmě není problém. Jde spíše o to, že se jedná o další kosmetickou vadu, kterou by šlo dle mého vyřešit za několik minut. Kombinovat totiž dva jazyky například v jedné nabídce, je doopravdy nevkusné. Opět se ale naštěstí jedná jen o drobnost, která je pořád lepší, než vada, která zamezuje pracování s Macem. Myslím si ale, že to Apple umí i lépe.

Resumé

Instalovat, či neinstalovat, to je oč tu běží. Shrnu to jednoduše – pokud se nemůžete dočkat Dark Modu a ostatních skvělých funkcí, které doopravdy fungují, klidně si nový macOS 10.14 Mojave vyzkoušejte. Počítejte ale s tím, že se určitě neobejdete bez kosmetických vad, které naštěstí nemají vliv na funkčnost systému. Na druhou stranu, pokud nemáte rádi nové věci a jste doteď 100% spokojeni s High Sierrou, nechcete pokoušet své štěstí a potřebujete 100% odladěný systém, ještě si chvíli počkejte. Pokud jste se rozhodli pro instalaci macOS 10.14 Mojave, přejděte do tohoto článku, ve kterém se dozvíte, jak na to. Instalaci bychom však důrazně doporučili jen těm uživatelům, kteří mají s podobnými věcmi již nějakou zkušenost.

macos_mojave_fb

Dnes nejčtenější

.