Zavřít reklamu

Apple před několika hodinami na své konferenci s názvem WWDC 2018, která se konala v San José v Californii, představil nový macOS 10.14 s názvem Mojave. Představeny byly také aktualizace ostatních operačních systému – iOS 12, watchOS 5 a tvOS 5. Dle mého názoru je ale ze všech nových operačních systémů právě nová verze macOS 10.14 nejpokrokovějším updatem. Pokud vás zajímá, jak si nový macOS 10.14 Mojave nainstalovat už nyní bez vývojářského účtu, určitě si přečtěte tento návod. Ukážeme si totiž všechno, co je k aktualizaci potřeba a jak ji provést.

K tomu, abyste mohli instalovat vývojářské verze operačního systému macOS, potřebujete mít na vašem zařízení nainstalovaný vývojářský profil. Vývojářský profil je v normálních případech zpoplatněný, my si ale ukážeme fintu, pomocí které jej získáte zadarmo. Po aktivaci vývojářského profilu už vás bude dělit jen pár kliknutí od toho, abyste si na svém Macu nebo MacBooku mohli nový macOS 10.14 Mojave užívat plnými doušky.

Před tím, než se pustíme do samotné instalace betaverze macOS 10.14 Mojave, vás musím upozornit na pár věcí. V betaverzích každého operačního systému od Apple se mohou nacházet mnohdy až závažné chyby, které mohou vyústit až k nesprávnému chování celého zařízení. Klasicky se můžete setkat s pády aplikací, nefunkčností aplikací, nemožností provádět některé akce a v nejhorším případě se může zařízení například restartovat. Je tedy ve vašem zájmu, abyste si udělali před instalací zálohu (nejlépe skrze TimeMachine), abyste pak mohli v případě jakýchkoliv problémů kdykoli ze zálohy Mac nebo MacBook obnovit a přejít tak zpět na stabilní systém.

Pustit se k instalaci macOS 10.14 Mojave by tak měli jen zkušenější uživatelé, kteří vědí, jak se případně vrátit zpět na stabilní systém a nebo si dokáží poradit v momentě, kdy systém zkolabuje. Letem světem Applem nenese za tento návod žádnou zodpovědnost a systém si instalujete sami na vlastní riziko. Po tom, co už jsem vás dost vystrašil, vás ale musím lehce ujistit – instalace macOS 10.14 Mojave se v mém případě povedla na jedničku, bez jakýchkoliv problému (updatoval jsem z poslední verze macOS High Sierra na MacBooku Pro 2017). Po instalaci a používání musím říct, že systém sice obsahuje nějaké chybky. Nejedná se ale o nic závažného, co by vám znepříjemňovalo práci nebo ji dokonce znemožnilo – to v žádném případě.

Pokud se bojíte nový macOS 10.14 Mojave nainstalovat, například kvůli tomu, že k práci potřebujete 100% odladěný a funkční systém, samozřejmě pro to máme pochopení. Přesně pro tyto jedince (a nejen ty) dnes v pozdním odpoledni vyjde článek s prvním pohledem do nového macOS, ve kterém se dozvíte základní novinky a především subjektivní názory, zda-li se na novou verzi macOS vůbec vyplatí upgradovat.

Jak nainstalovat macOS 10.14 Mojave

  1. Na svém Macu nebo MacBooku otevřete tento odkaz (nejlépe v prohlížeči Safari)
  2. Odkaz vás přesměruje na server s uloženým profilem – reklam si nevšímejte a klikněte na tlačítko Slow Download (Free)
  3. Po stažení souboru na něj dvakrát poklikejte
  4. Proklikejte se instalací vývojářského profilu (instalace jako každá jiná)
  5. Pokud vás Mac požádá o heslo, zadejte jej
  6. Po úspěšné instalaci vývojářského profilu stačí otevřít App Store -> Aktualizace
  7. Stáhneme aktualizaci na macOS 10.14 Mojave
  8. Po stažení se objeví okno, ve kterém si zvolíte disk, na který chcete macOS Mojave nainstalovat
  9. Po dokončení přípravy stačí Mac na vyžádání restartovat

To je vše. Na závěr vám ještě doporučím, abyste aktualizaci prováděli tehdy, kdy máte čas – v mém případě totiž provedení aktualizace trvalo asi půl hodiny. Taktéž případně nezapomeňte MacBook připojit k nabíjení, aby se při instalaci aktualizace nevypnul. Pokud se bojíte, že přijdete o svá data, tak nemusíte – jedná se o pouhou aktualizace, nikoliv instalaci čistého systému.

macos_mojave_fb

Dnes nejčtenější

.