Zavřít reklamu

Rok se s rokem sešel a my jsme zase tady. Sice o rok starší, ale zase o rok vyspělejší. A to samé platí i pro macOS. Craig Federighi právě na WWDC 2018 v San José představil novou verzi operačního systému macOS 10.14. Pojďme se tedy společně podívat na to, co si pro nás Apple v novém operačním systému pro Macy a MacBooky připravil.

Craig se na pódiu objevil již podruhé, poprvé při představování iOS 12. V úvodu nám ukázal minulé generace macOS, jejich výchozí tapety a vtipným výkladem nám představil jejich největší přednosti a inovace, které tyto systémy přinesly. Poté došlo k představení nového macOS 10.14, který nese tajemný název Mojave.

Dark Mode – před iOS!

Hned po představení nám Craig ukázal Dark Mode v této nové verzi macOS. macOS tak s DarkModem předběhl i iOS, jelikož jsme se ho v iOS 12, bohužel, prozatím nedočkali. Dle mého názoru vypadá Dark Mode v macOS Mojave naprosto úchvatně… však posuďte sami. Dark Mode je dostupný v celém systému a ocení jej především programátoři, kteří pracují v Xcode.

Dynamická plocha

Dočkali jsme se také skvělé vychytávky, která automaticky mění tapety podle toho, kolik je zrovna hodin. Pokud se na vašem Macu rozhodnete pracovat přes den, zobrazí krásnou, barevnou a jasnou tapetu. Naopak, pokud se rozhodnete pro práci odpoledne nebo v noci, Mac za vás automaticky vybere tapetu tak, aby vyhovovala okolí. Tato funkce taktéž podpoří kvalitu spánku – při výběru vhodné tapety vás nebudou bolet oči.

Sdružení dokumentů do „štosů“

V případě, že patříte mezi jedince, kteří mají problém s organizací plochy, tuto funkci určitě oceníte. Stejné soubory se totiž po stisknutí tlačítka mohou jednoduše sloučit. Tyto „štosy“ poté můžete jednoduše rozkliknout a prohlédnout si veškeré soubory, které se v nich nachází. Ve výsledku to může vypadat například tak, že se vám na ploše vytvoří 5 „štosů“, kde pod každým bude zvlášť jiný dokument.

Finder

Finder se dočkal nového zobrazení – tzv. zobrazení galerie, ve kterém si jednoduše můžete zobrazit velký náhled dokumentu, a to nejen fotografií, ale i dalších souborů – například PDF. Pomocí tohoto zobrazení můžete jednoduše a rychle například otočit fotku nebo provádět další jednoduché akce pomocí pouhého stisknutí tlačítka.

Další novinka, která se ve Finderu objevila, ocení především fotografové. Jedná se o zobrazení veškerých metadat u fotografie – ISO, přes jaké zařízení byla fotka vyfocena, jaký byl nasazen objektiv a nespočet dalších informací.

Dále si ve Finderu můžeme nedefinovat automatické akce. S těmito automatickými akcemi můžeme vytvořit jakési jednoduché „programy“, pomocí kterých můžeme rychle provést nějaký úkon. Například můžeme u více fotografií najednou pouhým stisknutím tlačítka, které aktivuje náš vytvořený program, přidat vodoznak.

Rychlý náhled se taktéž dočkal vylepšení – můžeme do něj například psát, podepisovat jej pomocí digitálního podpisu, otáčet fotografie nebo například stříhat video, podobně jako jsme na to zvyklí v iOS.

Snímky obrazovky

Doteď, když jste na Macu provedli snímek obrazovky, tak se automaticky uložil na plochu. To už v novém macOS 10.14 nefunguje a pokud se rozhodnete pro vytvoření screenshotu, zobrazí se náhled v rohu obrazovky – opět podobně jako v iOS. Pomocí tohoto náhledu můžete jednoduše různě upravit právě vytvořený snímek obrazovky. Screenshoty se dočkaly celkového přepracování – mimo pouhou fotku obrazovky taktéž nyní můžeme natáčet videa. Jakmile záznam nebo fotografii pořídíte, může ji jednoduše pomocí náhledu, který se zobrazí, přetáhnout tam, kam potřebujete – například do prezentace.

Aplikace

Apple News a Akcie jsou nyní součástí macOS. V Apple News se dočkáme článků od nejlepších editorů a redaktorů – máme tak jistotu, že se k nám dostanou ty nejlepší informace. Po vzoru iOS se vylepšení dočkaly také Akcie. Dále jsme se v novém macOS dočkali aplikace Home. Přes tuto aplikaci můžeme jednoduše řídit svou chytrou domácnost pomocí Siri, podobně jako na vašem iPhonu nebo iPadu.

Bezpečnost

Bezpečnost je v novém operačním systému vylepšená. Nově je chráněn taktéž mikrofon a webkamera, kdy jejich využití aplikací třetí strany vždy musíte potvrdit svým souhlasem. Z kategorie bezpečnost si nejvíce ukrojil právě internetový prohlížeč Safari, který se dočkal parádních vylepšení. Tyto vylepšení chrání vaše soukromí ještě více, než kdykoliv předtím. Například, před tím, než se nějaká společnost pokusí použít cookies, musíte jí to povolit v dialogovém okně, které se zobrazí. Pro společnosti bude také o mnoho těžší vás identifikovat, jelikož díky nové úrovni bezpečnosti se váš Mac na internetu bude tvářit jako každý jiný Mac.

App Store na Macu

Nový App Store, který se objevil v iOS 11, je jednoduše skvělý a opravdu se povedl. V macOS je právě App Store největším místem, kde pro jablečné počítače nalezneme aplikace. Je dostupný ve 155 zemích a po stopách iOS se právě i App Store na Macu dočkal podobného přepracovaného vizuálu. Dočkáme se například doporučených aplikací. Přidaná hodnota jsou v tomto případě kategorie, ve kterých nalezneme různé tipy na aplikace od expertů a vývojářů. V App Storu v macOS si nově můžete zobrazit video, které vám určitou aplikaci, kterou si chcete stáhnout, představí. Nemusíte se tak spoléhat pouze na fotografie. Na závěr této kapitoly bylo řečeno, že se v App Storu nově objeví světoznámé aplikace, jako je například balíček Microsoft Office, Adobe Creative Cloud, BareBones a další.

Metal a Create ML

Metal je technologie, která umožní dostat grafický výkon z Macu do vašeho iPhonu, ale i naopak. Dále jsme se konečně dočkali podpory externích grafických karet právě skrze Metal. Díky externím GPU se samozřejmě můžeme dočkat o mnoho většího výkonu – kupříkladu iMac Pro se třemi externími grafickými kartami má více než trojnásobně vyšší výkon.

Závěr

Na závěr nás Craig ujistil, že iOS se nikdy nespojí s macOS v jeden operační systém. Zmínil se ale o tom, že některé aplikace v budoucnu budou univerzální – tzn. že aplikace, které fungují v iOS, budou fungovat i na macOS. Některé klíčové funkce z iOS se přenesly z iOS do macOS – stačilo je jen lehce přizpůsobit (například kvůli trackpadu). V tomto případě se ale jedná o vzdálenou budoucnost, jelikož je Apple zatím v první fázi testování této „univerzality“. Už nyní ale víme, že těmito „obojživelníky“ jsou například právě aplikace Apple News nebo Akcie. V roce 2019 se tato možnost dostane i pod ruce samotným vývojářům. Skupinový FaceTime je stejně jako v iOS, samozřejmostí.

IMG_4655

Dnes nejčtenější

.