Zavřít reklamu

Včera ve večerních hodinách jsme se dočkali slíbeného vypuštění prvních vývojářských beta verzí nových operačních systémů v čele s iOS 12. Ten jsme si samozřejmě ihned v redakci na několik iPhonů nainstalovali, abychom jej řádně otestovali a prohlédli si, co si pro nás Apple pro letošek nachystal. A jaký z něj tedy máme po pár hodinách používání pocit?

Přiznám se, že se mi do instalace první bety tohoto systému příliš nechtělo. Když si totiž vzpomenu na to, jak fungovala první beta iOS 11 či jaké problémy jsem měl s iOS 10, ještě teď mě polije studený pot. Na druhou stranu jsem si ale říkal, že je tento systém přeci primárně zaměřen na výkon, stabilitu a novinek, které by se mohly nějak výrazněji pokazit, přináší pomálu. I z tohoto důvodu jsem se tedy nakonec odvážil a betu do telefonu nainstaloval. A udělal jsem dobře.

První beta iOS 12 mi nyní běží na starém iPhonu 6, na kterém byl doposud nainstalován iOS 11.4. Celý telefon jsem před aktualizací samozřejmě řádně zazálohoval, protože tu přeci jen stále existují zadní vrátka pro zklamané uživatele, kterým se na betě iOS 12 nezalíbí. První minuty používání nového systému mě ale přesvědčily o tom, že přechod zpět potřeba nebude.

První bety se většinou potýkají s určitými porodními bolestmi, kdy v nich spousta věcí vůbec nefunguje tak, jak má. Já osobně jsem však téměř nic takového nezaznamenal. Vše, co Apple na pódiu prezentoval, totiž skutečně funguje tak, jak má. Spousta věcí v systému je sice zatím v angličtině, ale to se v následujících betách samozřejmě doladí. 

Screenshoty novinek z iOS 12:

Zcela bez chyb samozřejmě není

Drobná nepříjemnost nastala až dnes ráno, kdy jsem po pár hodinách spánku rozlepil oči, abych vám mohl servírovat další novinky z WWDC. iPhone mi neustále hlásil, že mám problém s pracovním mailem, jelikož identita serveru nelze ověřit. Tuto otravnou hlášku, která mi vyskakovala na displeji zhruba každých 20 vteřin, však vyřešilo odpojení a znovu připojení do nativní aplikace Mail, kterou využívám. 

Další chybka, se kterou se potýká i můj kolega Pavel z redakce, pak sužuje klávesnici, která “problikává”. Respektive, po spuštění aplikace, ve které kláesnici využíváte, je její ohraničení místo šedé barvy bílé, což se ale vždy v mžiku změní do normálu. Ani tohle tak není nic, co by využívání bety iOS 12 nějak výrazně znepříjemňovalo. 

Seskupování notifikací podle aplikací funguje už nyní opravdu hezky. Při pohledu na toto řešení si až člověk říká, proč to Apple vlastně nenapadlo daleko dříve. Přehlednost notifikací se totiž dostala tímto upgradem skutečně na zcela novou úroveň. 

Co se týče novinky v nastavení pojmenované jako Čas u obrazovky, ta vypadá alespoň na první pohled hezky a přehledně. Lepší obrázek si však budeme moci o této “měrce vaší závislosti” říci až zhruba za týden, kdy se jí podaří nasbírat dostatek dat. Po necelém dni používání totiž skutečně tuto novinku zcela neprověříte. 

Strašákem nových systémů bývá velmi často i padání aplikací a výdrž baterie. Pokud se tedy kvůli těmto dvěma problémům zdráháte na první betu iOS 12 přejít, vaše obavy jsou zbytečné. V iPhonu mám totiž skutečně tunu aplikací a ani jedna mi zatím nespadla. Ba naopak si troufnu tvrdit, že je jejich načítání již nyní velmi rychlé a v některých případech dokonce rychlejší než u iOS 11.4. Podobné hodnocení pak mám i pro výdrž baterie, která se mi zdá srovnatelná s iOS 11.4. To pro některé z vás sice úplně dobrá zpráva nebude, nicméně je super alespoň to, že není horší. Vím, že zní předchozí věta v kontextu s Applem vcelku úsměvně, nicméně iOS 11 nás naučil, že i u “dokonalého” Applu se mohou záhady s rychlejším vybíjením iPhonů stávat. 

Resumé

Pokud jste nad vyzkoušením první bety iOS 12 váhali, protože byste se rádi seznámili s tím, co Apple oficálně vypustí v plné verzi až na podzim, nejspíš už nemusíte. Obavy, že bude po nainstalování této verze softwaru váš telefon zcela nefunkční, můžete totiž klidně hodit za hlavu. Jasně, nedodělky v tomto systému samozřejmě jsou. Zatím jsme však v redakci nenarazili na žádný takový, po jehož objevení bychom si řekli: “Sakra, tohle nedám. Jdu zpět na iOS 11.” Nová beta tedy stojí rozhodně za otestování, které bude pro letošek bez větších stresů. 

ios 12

Dnes nejčtenější

.