První dojmy z 1. bety iOS 12: Vyplatí se na ni aktualizovat?

Včera ve večerních hodinách jsme se dočkali slíbeného vypuštění prvních vývojářských beta verzí nových operačních systémů v čele s iOS 12. Ten jsme si samozřejmě ihned v redakci na několik iPhonů nainstalovali, abychom jej řádně otestovali a prohlédli si, co si pro nás Apple pro letošek nachystal. A jaký z něj tedy máme po pár hodinách používání pocit?

Přiznám se, že se mi do instalace první bety tohoto systému příliš nechtělo. Když si totiž vzpomenu na to, jak fungovala první beta iOS 11 či jaké problémy jsem měl s iOS 10, ještě teď mě polije studený pot. Na druhou stranu jsem si ale říkal, že je tento systém přeci primárně zaměřen na výkon, stabilitu a novinek, které by se mohly nějak výrazněji pokazit, přináší pomálu. I z tohoto důvodu jsem se tedy nakonec odvážil a betu do telefonu nainstaloval. A udělal jsem dobře.

První beta iOS 12 mi nyní běží na starém iPhonu 6, na kterém byl doposud nainstalován iOS 11.4. Celý telefon jsem před aktualizací samozřejmě řádně zazálohoval, protože tu přeci jen stále existují zadní vrátka pro zklamané uživatele, kterým se na betě iOS 12 nezalíbí. První minuty používání nového systému mě ale přesvědčily o tom, že přechod zpět potřeba nebude.

První bety se většinou potýkají s určitými porodními bolestmi, kdy v nich spousta věcí vůbec nefunguje tak, jak má. Já osobně jsem však téměř nic takového nezaznamenal. Vše, co Apple na pódiu prezentoval, totiž skutečně funguje tak, jak má. Spousta věcí v systému je sice zatím v angličtině, ale to se v následujících betách samozřejmě doladí. 

Screenshoty novinek z iOS 12:

Zcela bez chyb samozřejmě není

Drobná nepříjemnost nastala až dnes ráno, kdy jsem po pár hodinách spánku rozlepil oči, abych vám mohl servírovat další novinky z WWDC. iPhone mi neustále hlásil, že mám problém s pracovním mailem, jelikož identita serveru nelze ověřit. Tuto otravnou hlášku, která mi vyskakovala na displeji zhruba každých 20 vteřin, však vyřešilo odpojení a znovu připojení do nativní aplikace Mail, kterou využívám. 

Další chybka, se kterou se potýká i můj kolega Pavel z redakce, pak sužuje klávesnici, která “problikává”. Respektive, po spuštění aplikace, ve které kláesnici využíváte, je její ohraničení místo šedé barvy bílé, což se ale vždy v mžiku změní do normálu. Ani tohle tak není nic, co by využívání bety iOS 12 nějak výrazně znepříjemňovalo. 

Seskupování notifikací podle aplikací funguje už nyní opravdu hezky. Při pohledu na toto řešení si až člověk říká, proč to Apple vlastně nenapadlo daleko dříve. Přehlednost notifikací se totiž dostala tímto upgradem skutečně na zcela novou úroveň. 

Co se týče novinky v nastavení pojmenované jako Čas u obrazovky, ta vypadá alespoň na první pohled hezky a přehledně. Lepší obrázek si však budeme moci o této “měrce vaší závislosti” říci až zhruba za týden, kdy se jí podaří nasbírat dostatek dat. Po necelém dni používání totiž skutečně tuto novinku zcela neprověříte. 

Strašákem nových systémů bývá velmi často i padání aplikací a výdrž baterie. Pokud se tedy kvůli těmto dvěma problémům zdráháte na první betu iOS 12 přejít, vaše obavy jsou zbytečné. V iPhonu mám totiž skutečně tunu aplikací a ani jedna mi zatím nespadla. Ba naopak si troufnu tvrdit, že je jejich načítání již nyní velmi rychlé a v některých případech dokonce rychlejší než u iOS 11.4. Podobné hodnocení pak mám i pro výdrž baterie, která se mi zdá srovnatelná s iOS 11.4. To pro některé z vás sice úplně dobrá zpráva nebude, nicméně je super alespoň to, že není horší. Vím, že zní předchozí věta v kontextu s Applem vcelku úsměvně, nicméně iOS 11 nás naučil, že i u “dokonalého” Applu se mohou záhady s rychlejším vybíjením iPhonů stávat. 

Resumé

Pokud jste nad vyzkoušením první bety iOS 12 váhali, protože byste se rádi seznámili s tím, co Apple oficálně vypustí v plné verzi až na podzim, nejspíš už nemusíte. Obavy, že bude po nainstalování této verze softwaru váš telefon zcela nefunkční, můžete totiž klidně hodit za hlavu. Jasně, nedodělky v tomto systému samozřejmě jsou. Zatím jsme však v redakci nenarazili na žádný takový, po jehož objevení bychom si řekli: “Sakra, tohle nedám. Jdu zpět na iOS 11.” Nová beta tedy stojí rozhodně za otestování, které bude pro letošek bez větších stresů. 

|
37
Leitz

Diskuze

  Matyáš Hašlar

  Jako mě přijjde, že na SE je víc bugů, než v Androidu ??

  Reagovat
  Hana Konečná

  To jsem si u děravého iOS 9 myslela taky, tak jsem si koupila vlajkovou loď s Androidem od Sony a velmi rychle jsem vystřízlivěla. Člověk si zvykne na komfort a potom je háklivý na kdejakou drobnost.

  Reagovat
  Hana Konečná

  Docela by mě zajímalo, jak je to se Siri. Ze všech inteligentních asistentek je bohužel nejhloupější a takřka jsem se ji odnaučila používat. Do bety se mi po předchozích zkušenostech vážně nechce – zejména proto, že svůj iPhone používám ve velké míře pracovně..

  Reagovat

  Pánové chybí mi pouze jedna věc, v CarPlay nefunguje ani Waze ani google Maps?

  Reagovat

  Nemůže ti jít Waze. Současná verze to neumožňuje i když máš iOS12. Jde pouze s testovací aplikací v TestFlight.
  Zatím to má nějaké bugy, ale je to super.

  Reagovat

  Největší problém vidím v aplikacích – i přes všechna superlativa jak je první beta skvělá je třeba si hlavně uvědomit to, že aplikace od různých vývojářů nejsou pro tento iOS optimalizované a nemusí správně fungovat..

  Reagovat

  Po prvom dni s iOS 12 môžem potvrdiť zlepšenie čo sa týka rýchlosti iOS na iPhone 6s plus oproti 11.4.1, ale vydrž batérie je na tom oveľa horšie. Pri minimálnom používaní už po cca 8 hodinách batéria na 20% ?. Dúfam že je to len dočasné. Oproti tomu watch s os 5 rýchlosť je opäť na tom lepšie ako s poslednou verejnou betou a vydrž batérie tak isto lepšia. Na iPad air 2 sa zobrazuje vedľa času aj aktuálny deň a dátum, a vedľa indikátora batérie je teraz indikátor siete a 4 bodky ktoré po potiahnutí nadol v tom mieste otvoria ovládacie centrum. Zobrazenie spustených appiek po potiahnutí nahor od spodného okraja blbne tak, že iba sprístupní plochu. Ale ak sa posunie prst nahor a trochu a trochu doprava, tak sa zobrazia spustené appky. Žeby príprava na nový iPad bez domovského tlačidla?

  Reagovat

  Po nainstalování iOS 12 na iPhone X jsem měl problém s aplikací Boon – aplikace po spuštění spadla. Restart telefonu nepomohl, takže jsem se musel vrátit zpět na původní iOS. Pokud někdo takovouhle aplikaci používáte, tak na toto si dejte pozor.

  Reagovat

  Mám iOS 12 druhý den na iPhone X a zatím app co mám nainstalované šlapou zatím v pohodě vypíšu jich pár : Facebook,instagram, messenger,můj Vodafone,Equa bank,viber,whatsapp,stream.cz,Voyo.cz,Skylink.cz atd.
  Systém je opravdu velmi rychlý oproti iOS 11.4 , spouštění app velká pochvala za rychlé reakce. Zatím jsem ne nějaký velký bug nepřišel, pouze jsem musel v nastavení- čas- vypnout časové pásmo- každou chvíli mi ukazoval čas o dvě hodiny zpět.
  Každopádně je tato 1 beta velmi stabilní , troufám si říct že je to pro mě iOS 11.5 a zůstanu už na iOS 12.

  Reagovat

  Vite,ja ted nebudu komentovat novy iOS 12, myslim ze se vyplati pockat na konecnou verzi. Ale co bych pouze podotkl? Jsem na iOS uz od roku 2008 a uvital bych na iPhonu bud notifikacni diodu,nebo neco co by opticky upozorňovalo na prichozi hovory,SMS atd. Nemyslim tim blesk fotoaparatu. To proste v iOS chybi. Dik za pozornost

  Reagovat

  V ISO12 jednoznačně chybí funkce omezení. V 11 šlo zamknout nákup na App storu, což při rodinném sdílení je super. Kupodivu 12 tutu možnost nemají. Akorát hlídání času na obrazovce je blokovalno stejným heslem jako omezení na 11.

  Reagovat

  Ked mate hovor a chcete odpovedat predvolenou smskou, doteraz to zanrzlo a zvonilo dokola, hovor nesiel ani prebrat, ani zlozit, dnes update bety, odpovedat smskou uz sice ide, ale sruhej strane ziadna nepride. Obrovky bug…

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz