Zavřít reklamu

Dámy a pánové, tak jsme se konečně dočkali! Před malou chvílí nám odhalil Craig Federighi na pódiu v San Jose novou verzi operačního systému iOS, tentokrát již s pořadovým číslem 12. Ten jako již tradičně odhalil za potlesku přihlížejícího publika složeného z vývojářů, novinářů a dalších VIP osob, které si Apple na tuto událost pozval. Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké novinky iOS 12 přináší a co vše o něm tedy v tuto chvíli víme. 

V úvodu vzpomínal Craig na to, co Apple představil v minulých verzích systému iOS od věcí typu Find My iPhone až po některé funkce multitaskingu pro iPady. Poté se Craig zmínil o iOS 11, přičemž prozradil například to, že nyní běží na tomto systému 81 % zařízení, což je daleko před veškerou konkurencí. Spokojenost zákazníků Applu s iOS je prý 95%.

iOS 12 se zaměřuje především na výkon a dorazí na všechny produkty, které nyní podporují i iOS 11. Velkou vzpruhou by měl být tento update hlavně pro starší zařízení, která by měla pociťovat například o 40 % rychlejší spouštění aplikací, o 70 % rychlejší fotoaparát. To si může Apple dovolit hlavně proto, že procesory v telefonech poběží ihned naplno a nebudou potřebovat tak dlouhý „rozjezd“ jako u iOS 11. Vše by mělo být i díky tomu o poznání plynulejší.

V hlavní roli rozšířená realita 

iOS 12 dále výrazně vylepšil rozšířenou realitu, na které spolupracoval například s Pixarem. Apple připravil pro svou rozšířenou realitu nový formát USDZ, který bude v budoucnu podporovat např. Allegorithmic, PTC, Adobe, Autodesk, Sketchlab. Právě tyto firmy s Applem na tomto formátu i spolupracovaly. 

Rozšířená realita Applu by měla nabídnout divákům spousty novinek, přičemž těšit se můžeme například na Měření, což bude nativní funkce. ARKit automaticky zjistí rozměry předmětů, například fotografií atd. Nový formát USDZ se dá využít téměř všude – například i v Apple News či při nakupování, kdy můžete přijít do obchodu a zboží, které není na skladě, si například detailně prohlédnout. 

ARKit 2 nabídne detekci 3D objektů, díky které lze například vystavět různé překážky okolo fyzických objektů a můžete sdílet zážitky s přáteli. Ti budou nyní moci vidět vaše předměty v rozšířené realitě i na vašich iPhonech skrze příslušné aplikace.

O ARKitu 2 se později rozpovídal i zástupce LEGA, které vidí v ARKitu velký potenciál a spojení s jeho stavebnicí považuje za zcela novou úroveň zábavy. Zástupce LEGA ukázal například to, jak díky detekci 3D modelů můžete oživit neživé modely. To v praxi znamená, že pokud máte například klasické LEGO panáčky, ARKit vám je je schopný rozhýbat. Díky tomu se tak možnosti zábavy s LEGEM a ostatně nejen s ním výrazně rozšíří. Můžete hrát až se 4 přáteli ve stejném prostoru – ti všichni uvidí vaše předměty v rozšířené realitě i na svých telefonech či iPadech. Musím uznat, že využití ARKitu 2 v kombinaci se stavebnicí LEGO vypadalo opravdu úchvatně. Zábava totiž dostane zcela nový rozměr. A to nejlepší? Vše si můžete uložit a příště se vrátit tam, kde jste skončili. 

Hledání ve Fotografiích bude o poznání snažší

Přepracování se dočkala i aplikace Fotografie, která má nyní daleko propracovanější vyhledávání. Fotky se budou řadit například podle sportů, míst, osob a dalších věcí, díky čemuž bude hledání určitých fotek daleko jednodušší. S trochou nadsázky se dá říci, že vyhledávání ve fotkách vypadá , jako kdybyste například vyhledávali něco v Googlu. Zkrátka stačí napsat jen heslo a voilá, iPhone vám nabídne fotku.

Do Fotografií přibyla nová kategorie s názvem Pro vás, které vám nabízí například fotky, které se staly před určitým obdobím v tento den, či fotky, které by vás zkrátka a dobře mohly zrovna dnes zajímat. Fotky bude možné též sdílet daleko jednodušší cestou – strojové učení, na kterém jsou všechny tyto funkce založeny, totiž rozpozná fotografie osob na fotkách a navrhne vám, abyste jim tyto fotky zaslali. 

Siri 

I Siri dostala výrazná vylepšení, která bude nově reagovat na vámi nastavené zkratky. Craig uvedl například příklad, kdy ztratíte klíče a k jejich nalezení stačí fráze “Ztratil jsem klíče”, protože Siri díky této frázi spustí příslušnou aplikaci a klíče nalezne (samozřejmě pomocí chytré klíčenky s příslušné aplikace, u které máte zkratku nastavenou. 

Siri pracuje stále na pozadí, ještě než se jí na něco zeptáte. Pozná například, když jste v kině a navrhne vám, abyste si vypnuli vyzvánění či podobné věci. Pokud máte například problém s dochvilností a nestíháte na schůzku, Siri to pozná a navrhne vám, zda nechcete zaslat svým kolegům zprávu, že nestíháte na čas a opozdíte se. To samé pak platí například i v situacích, kdy jste zvyklí chodit každé ráno na kávu či si ji objednávat. Siri vám vše díky strojovému učení nabídne předem, takže nemusíte chodit například do příslušné aplikace, ve které byste si kávu objednali. Objednat si ji totiž můžete rovnou přes Siri. Tomu všemu výrazně pomůže nová aplikace Shortcuts, která vám pomůže právě s tvorbou zkratek pro Siri. Ty si můžete díky této aplikaci různě upravovat. Lze vytvořit například takový “program, že Siri něco řeknete a ona udělá několik věcí za sebou. Pokud tedy řeknete například “Jdu domů”, Siri vám může objednat taxi a zapnout topení doma. Vše samozřejmě funguje jak na iPadu a iPhonu, tak i přes HomePod a Apple Watch.

Akcie a iBooks se dočkaly redesignu

Aplikace Akcie se dočkala výrazného přestavění, která nyní obsahuje lepší grafy a celkově je jejich design čistčí. V Akciích budou navíc nově integrované Apple News (zpravodajská čtečka), která bude do Akcií sdílet zprávy z byznysu. Celkově se pak Apple News dočkaly též zajímavých vylepšení a měly by nabízet uživatelům lepší zprávy než doposud. iOS 12 přináší Akcie i do iPadu, což je skvělé především díky multitaskingu.

Redesignu se dočkaly i iBooks, která nyní vypadají lehce po vzoru App Storu. Má nové funkce – například možnost začít ihned číst tam, kde jste minule skončili. iBooks se též v iOS 12 přejmenoval na Apple Books. 

Nové možnosti pro CarPlay

CarPlay nově podporuje aplikace třetích stran a to i včetně navigačních map třetích stran. Díky tomu by se tak měl CarPlay výrazně zlepšit a být pro uživatele o poznání atraktivnější. Nebude totiž již tak omezený jako doposud. Užít si v něm tak budete moci například Google Maps či jiné navigace, na které jste zvyklí.

iOS61

Vyspíte se na jedničku

Funkce Nerušit dostane spoustu nových vylepšení včetně režimu spánku, který například v noci potlačí veškeré rušivé elementy, což oceníte například při kontrole času při probuzení. Pokud totiž na telefon mrknete právě v průběhu noci, nezobrazí se vám při zapnutí této funkce žádná upozornění.  Ráno vás pak telefon přivítá a zobrazí vám, jaké je venku počasí. Vše bude možné různě nastavit tak, aby vám tato funkce na míru vyhovovala. Nastavit lze například to, že se má funkce Nerušit vypnout při vzdálení z určitého místa či jen po uplynutí určitého času.

Vylepšené notifikace 

Notifikace budou nyní rozdělené nejen podle aplikace, ale také podle tématu a aplikací (tzn. zprávy k sobě, Messenger k sobě, Twitter k sobě,…). Nově si budete moci vybrat, jaké chcete zobrazovat a jaké naopak méně, s čímž vám může pomoci i Siri. Ta by měla hlídat například intenzitu jejich využívání a pak vás upozorňovat na to, že některé velmi často opomíjíte a je tudíž zbytečné je mít spuštěné.

Pohlídá za vás čas strávený v aplikacích.

Díky této novince budeme vědět, jak moc využíváme svůj iPhone či iPad. Na konci týdne vždy uvidíme v aplikaci parádní přehled toho, kolik času trávíme v určité aplikaci, kolik získávám od určitých aplikací notifikací či kolikrát denně jsem zvedl telefon.

Zajímavé je i to, že si můžete nastavit limit na používání aplikací. Pokud jste tedy například závislí na Instagramu, budete si nově moci nastavit, aby vás iPhone po určitém čase upozornil na to, že to již přeháníte. 

Nové možnosti pro rodiče umožní omezovat aplikace na iPhonech dětem. Pokud tedy například chcete, aby vaše děti v noci nehrály hry, můžete to skrze nové nástroje nastavit na svém iPhonu a dálkově dítě nastavit. Nastavit totiž můžete například to, aby na iPhonu vašeho dítěte fungovalo v určitém čase jen volání či zprávy. 

Animoji útočí

Animoji ve Zprávách se dočkaly zajímavého vylepšení a to sice detekce jazyka. Dočkali jsme se též nových animoji – strašidlo, koala, tygr a tyranosaurus rex. Krom těchto novinek pak dorazily spolu s iOS 12 tzv. Memoji, což jsou vlastní personalizované Animoji. Ty mohou vypadat jako vy nebo si je můžete nastavit tak, jak byste rádi vypadali. Možností je opravdu mnoho, takže by si měl svou podobu vybrat opravdu každý. Vytváření Memoji je opravdu velmi snadné. Vše lze navíc snadno implementovat do Zpráv a použít jako filtry na obličej. 

FaceTime podporuje skupinové hovory

FaceTime se dočkalo velkého vylepšení. Po letech jsme se totiž konečně dočkali skupinových hovorů, což doposud možné nebylo. Ve skupinovém hovoru budete moci naráz mluvit až se 32 lidmi zároveň, což je skutečně solidní číslo. FaceTime je navíc integrovaný do iMessages, díky čemuž můžete zavolat okamžitě vaší iMessage skupině. Uživatelské prostředí skupinového FaceTime vypadá opravdu hezký. Všichni účastníci jsou ve čtvercích, které se automaticky zvětšují a zmenšují podle toho, kdo zrovna mluví. Stačí však i na osoby kliknout, čímž je též zvětšíte. Krom toho pak přichází do FaceTime i spousta efektů v čele s Animoji, různými filtry, samolepkami atd. Skupinový FaceTime funguje na iPhonu, iPadu a Macu. 

Vyčerpávající výčet novinek nového iOS 12 je tedy u konce. Shrnout bychom mohli tento systém v pár větách tak, že přináší opravdu zajímavá vylepšení, přičemž tím nejlepším je bezesporu „znovuoživení“ starších iPhonů, které by měly díky tomuto updatu chytit znovu dech. Další novinky pak využívání jablečných telefonů a tabletů zase o něco vylepší, což je jistě velmi příjemné. O novinkách ze systému vás budeme v průběhu následujících hodin, dnů a týdnů detailně informovat.

ios 12

Dnes nejčtenější

.