Zavřít reklamu

Cesta, kterou Angela Ahrendts absolvovala ke své pozici ve firmě Apple, není zrovna z těch nejtypičtějších. Rychle se ale stala jednou z nejdůležitějších a nejlépe placených osob v jablečné společnosti. Do řad jejích zaměstnanců se přidala v roce 2014, kdy obsadila pozici vedoucí maloobchodní sítě, před svým nástupem do Applu pracovala pro módní značku Burberry, kterou vedla po dobu osmi let. V Applu si Angely velice váží. Už čtyři roky od svého nástupu dosáhla Angela Arhendts jednoho z nejvyšších platů a je zároveň jedinou ženou, pracující na vedoucí senior pozici v Applu. Ještě před svým nástupem do jablečné společnosti se stala nejlépe placenou ženou na vedoucí pozici ve Velké Británii.

Oblečení z vlastní produkce

Angela Ahrendts se narodila jako jedno z šesti dětí v křesťanské rodině v Indianě. Na střední škole dělala roztleskávačku, hrála tenis a volejbal a věnovala se gymnastice. Už v dětství Ahrendts snila o uplatnění v módním průmyslu – šila si dokonce své vlastní oblečení. „Vždycky mi šlo o módu,“ uvedla v rozhovoru pro The Guardian. „Kdybyste četli mou ročenku ze střední školy, dozvěděli byste se, že jsem ve svých šestnácti letech naprosto přesně věděla, co budu dělat.“. Po úspěšném dokončení střední školy nastoupila Angela Ahrendts na státní univerzitu v rodné Indianě, odkud se šest dní po závěrečných zkouškách přestěhovala do New Yorku.

Angela se okamžitě vrhla do vysněných vod módního průmyslu. Postupně prošla pracovními pozicemi u módních značek Donna Karan a Warnaco, pracovala i pro módní návrhářku Liz Claiborne, kde strávila osm let. Na starost měla především obchod a prodej, v rámci práce pro Henri Bendel měla za úkol zavedení nových prodejních míst. V roce 2006 stanula Angela Ahrendts v čele módní značky Burberry a jedním z prvních kroků, které učinila, bylo zrušení pětatřiceti produktových kategorií, z nich většina nesla charakteristický kostkovaný vzor. Pod její vedením společnost postupně přijala nové technologie, jako je elektronický prodej nebo nové vybavení kamenných prodejen. Na svět přišly nové produktové linie a společnost rychle expandovala. Angela se se svou rodinou přestěhovala do Velké Británíe, kde zakotvila v obrovském sídle na okraji města.

Rodina především

Svého manžela, Gregga Couche, poznala Angela ještě na základní škole, oba jsou spolu již čtyřicet let. Jejich vztah jednu dobu probíhal i na dálku – tehdy Angela žila na Manhattanu a pracovala osmdesát hodin týdně. Couch se věnoval svému vlastnímu podnikání, po nástupu Angely do čela společnosti Burberry se ale podnikání vzdal a stal se otcem v domácnosti. Manželé mají tři děti, nejstarší syn Jennings je nadějným muzikantem. Ačkoliv se to na základě jejího pracovního nasazení nemusí na první pohled zdát, je pro Angelu Ahrendts rodina na prvním místě – v zájmu trávení více času doma dokonce odmítla pozvánku na předávání Oscarů.

Cola, brzké vstávání a věrnost značce

Jak vypadá běžný den vedoucí maloobchodní sítě společnosti Apple? Angela Ahrendts podle svých vlastních slov vstává každé ráno ve 4.35, aniž by potřebovala budík. Přiznává závislost na dietní Cole, které spořádá pět až šest plechovek denně. Když pracovala pro Burberry, vlastnila Angela šatník v hodnotě více než 33 tisíc dolarů. Věrnost této módní značce zachovává dodnes a firma jí poskytuje 80% slevu na nákupy. Oblíbila si zejména řadu haute couture s názvem Burberry Prorsum. V roce 2014 získala čestný titul Dame Commander of the British Empire za zásluhy pro britský obchod. Není se čemu divit – za dobu jejího působení cena akcií Burberry trojnásobně stoupla.

V témže roce odstartovala i kariéra Angely Ahrendts ve společnosti Apple. Cupertinský gigant ji požádal o přepracování prodejen a vylepšení zaměstnanecké morálky, pověřena byla také přetvořením nákupního procesu v luxusní záležitost a jeho celkové vylepšení. Angela sice neměla žádné profesní zkušenosti, související s technologickým průmyslem, byla ale velkou fanynkou jablečné společnosti. „Kdybych měla jakoukoliv společnost vzít jako vzor, byl byl to Apple,“ svěřila se ještě v době svého působení v Burberry listu Wall Street Journal. V současné době je Angela Ahrendts nejlépe placeným zaměstnancem Applu a její příjem v roce 2017 činil 24,2 milionu dolarů.

Angela Ahrendts

Související články

Dnes nejčtenější

.