Zavřít reklamu

Jednou z největších výhod operačního systému iOS je bezesporu jeho bezpečnost, která je mnohými uživateli i odborníky považována za zcela špičkovou. Naopak operační systém Android je mezi uživateli vnímán spíše jakožto systém, jehož zabezpečení je zároveň jeho slabinou. Vedoucí zabezpečení systému Android, David Kleidermacher, si však myslí, že je tato nálepka nepravdivá a Android se již může svým zabezpečením rovnat i iOS, pokud už není dokonce lepší.

Kleidermacher se na toto téma rozpovídal portálu CNET a prozradil poměrně zajímavé detaily o celém androidím systému a vlastně i o tom, jak vývojáři Androidu k otázce bezpečnosti přistupují. Hned na úvod například zmínil to, že zabezpečení systému Android se v roce 2017 výrazně zvýšilo, čímž se nyní bez problému rovná právě iOS.

Aktualizace občas váznou

Hlavním problémem bezpečnosti Androidu jsou jeho bezpečnostní aktualizace, na které mnohdy uživatel čeká několik dní, týdnů či měsíců. To je však zapříčiněno tím, že chybu musí mnohdy nejprve opravit samotní vývojáři Androidu, kteří ji následně distribuují zpět výrobcům smartphonů, kterých se chyba dotýká, a ti začínají teprve poté aktualizaci rozesílat. Problémem jsou však i některé aplikace z obchodu Google Play, který není tak hlídaný jako jablečný App Store. V tomhle má tedy podle Kleidermachera Apple nespornou výhodu. Bezpečnostní aktualizace totiž může vypouštět prakticky okamžitě po zjištění chyby a do App Storu nepustí nic, co by mohlo jeho uživatele jakkoliv poškodit.

To, že Android v rozšiřování bezpečnostních aktualizací za Applem pokulhává, potvrdil i nedávný průzkum, který jsme vám na našem webu přinesli. Mnoho výrobců totiž ukončuje podporu svých modelů poměrně brzy a bezpečnostní aktualizace tak rozesílají skutečně jen v některých případech. Abychom však Androidu nekřivdili, tento postup není samozřejmě pravidlem a některé společnosti dokáží distribuovat opravený software Androidu poměrně brzy.

Bezpečnostní týmy Androidu se však samozřejmě snaží tuto situaci výrazně zlepšit a software doplňovat o vylepšení tak, aby právě různé chyby eliminovali. Jelikož je navíc Android celosvětově velmi rozšířený, stará se o něj opravdu spousta “obránců”, kteří se snaží veškeré bezpečností chyby odhalit ještě předtím, než si jich všimnou samotní zákazníci. Tato strategie by tak mohla být prý dokonce efektivnější než ta, kterou využívá Apple.

ios vs android
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější