Zavřít reklamu

Tisková zpráva: Potřebujete natočit video v běhu, nebo jen plynulý průchod krajinou? Při normálním natáčení by se vám otřesy z chůze (běhu) promítaly do videa, a to je věc, kterou ve svém záznamu rozhodně vidět nechcete. Mobilní stabilizátory pro vás skýtají řešení. Jaký si tedy za rozumné peníze vybrat?

Mobilní stabilizátor je zařízení, které eliminuje otřesy pomocí vestavěných motorků. Mnohem lépe než běžná optická nebo elektronická stabilizace obrazu ve vašem smartphonu – a nejen to. Stabilizátor dokonce umožňuje otáčet telefonem tak, abyste mohli natočit plynulý záběr určitého objektu vestoje nebo třeba zrychlené video (tzv. Time-lapse) s pomalým otáčením vašeho mobilu.

Cenové rozpětí mobilních stabilizátorů se pohybuje zhruba od 2 500 Kč do 20 000 Kč. Ty kvalitnější můžete pořídit již od 4 000 Kč. Vybrali jsme pro vás tři nejoblíbenější mobilní stabilizátory, u nichž si podrobněji rozebereme jejich klady a zápory.

Zhiyun Smooth Q

Čínská společnost Zhiyun u nás není moc známá – možná proto, že se zaměřuje jen a pouze na mobilní stabilizátory. Zhiyun Smooth Q je kompaktní 3osý stabilizátor s hmotností pouze 440 g. Dokáže stabilizovat smartphone až do hmotnosti 220 g a velikosti 6 palců. Na těle nalezneme joystick a pár ovládacích prvků k obsluze stabilizátoru a telefonu. Svůj smartphone můžete propojit se stabilizátorem pomocí Bluetooth a používat aplikaci od výrobce s názvem ZY Play. Integrovaná baterie dokáže stabilizátor napájet až 12 hodin a doba nabíjení činí zhruba 2,5 hodiny.

DJI Osmo Mobile 

Firmu DJI někteří z vás znají v souvislosti s drony. Patří totiž mezi jejich elitní výrobce. Co už ale možná nevíte, je fakt, že vyrábí i mobilní stabilizátory. DJI Osmo Mobile je taktéž 3osý stabilizátor, stejně jako konkurent Zhiyun Smooth Q. Rozdíly se skrývají především ve váze, podporovaných rozměrech telefonu a výdrži na baterii.

Celý DJI Osmo (s baterií a gimbalem) váží 501 g – to je o 61 g více než Zhiyun. Stabilizátor je kompatibilní s telefony o šířce od 59 mm do 85 mm. Baterie ve stabilizátoru dokáže pohánět motorky po dobu 4,5 hodiny. Pokud by vám to nestačilo, je zde možnost zakoupení externí baterie, a tím i výrazného prodloužení výdrže. Doba nabíjení činí zhruba 3 hodiny. Smartphone si můžete (stejně jako u Zhiyunu) připojit ke stabilizátoru přes Bluetooth a využít aplikaci od výrobce s názvem DJI GO.

Rollei Pro Smartphone Gimbal

Značku Rollei můžete znát hlavně z akčních kamer a foťáků. Co se týče papírových specifikací, nejhůře ve srovnání s výše zmíněnými dvěma je na tom s výdrží baterie – „pouze“ 4 hodiny. Jako naši dva konkurenti, tak i Rollei Pro dokáže stabilizovat ve všech třech osách. Je vhodný pro telefony do 6 palců, ale mezi konkurencí vyniká svojí váhou. I s baterií váží pouze 403 g! Na stabilizátoru najdeme jediný joystick, kterým je možné jej ovládat. Svůj smartphone si připojíte pomocí Bluetooth. I Rollei dodává vlastní aplikaci k ovládání stabilizátoru s názvem Rollei Smart Gimbal. Baterii dobijete na 100 % zhruba za 2,5 hodiny.

Stabilizátor

Zhiyun Smooth Q

DJI Osmo Mobile

Rollei Pro Smartphone Gimbal
Podporované rozměry

Max 6“

Šířka telefonu 58,6 – 84,8 mm

Max 6“

Výdrž na baterii

12 h

4,5 h

4 h

Doba nabíjení

2,5 h

3 h

2,5 h

Bluetooth

Aplikace od výrobce

Váha

440 g

501 g

403 g

Každý stabilizátor má svá pro a proti. Je tedy na vás, zda dáte přednost lehké konstrukci a celkově nižší výdrži na baterii. Případně zda potřebujete společníka na celý den, a hmotnost je v tomto případě až druhořadá vlastnost. 

stabilizator alza
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější